• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

سال 486 هجری قمری

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر سال چهارصد و هشتاد و شش هجری قمری، رویدادها و وقایع نظامی و غیرنظامی مختلفی در جهان اسلام رخ داد، مانند: انتخاب عبیدالله بن نظام الملک و حسین بن نظام الملک به وزارت، اختلافات مذهبی شیعه و سنی در بغداد، بسته شدن راه حج به دلیل حملات اعراب بیابانی، جنگ قدرت میان پادشاهان سلجوقی، درگذشت برخی از شخصیت‌های مشهور مانند: علی بن ماکولا و ... .


۱ - رویدادها

[ویرایش]
- ترکان خاتون، مادر سلطان محمود، مؤیدالملک عبیدالله بن نظام الملک را به وزارت برمی‌گزیند.
- برکیاروق عزالملک، حسین بن نظام الملک را پس از مرگ ابوالغنائم وزیر خود می‌سازد.
- سلطان برکیاروق، سردار اتکین را به نیابت از خود در بغداد می‌گمارد.
- فتنه‌ای میان اهل سنت و شیعه بر پا می‌شود.
- به دلیل حملات اعراب بیابانی، حاجیان عراق به حج نمی‌روند.

۲ - وقایع نظامی

[ویرایش]
- تاج الدوله تتش، پادشاه شام، پس از مرگ برادرش ملکشاه، در صدد به دست آوردن مقام سلطنت برمی‌آید و با برادرزاده اش برکیاروق کشمکش می‌کند و سپاهی آماده با خود می‌آورد که در آن آق سنقر، امیر حلب و عمادالدوله بوزان، امیر«رُها» نیز حضور دارند. او پس از جنگی خونین با امیر موصل ابراهیم بن قریش بن بدران عقیلی، بر موصل دست می‌یابد و بر امیر موصل چیره شده، او را می‌کشد و برادرزاده‌اش علی بن مسلم عقیلی را بر آن شهر می‌گمارد. مادرش صفیه خاتون، خواهر سلطان آلب ارسلان و عمه ملکشاه و تتش است.
- سلطان برکیاروق با عمویش تتش می‌جنگید و آق سنقر، امیر حلب و بوزان، امیر رها از تتش جدا می‌شوند. تتش، پس از جداشدن آن دو عقب‌نشینی می‌کند و به شام باز می گردد.
- کار برکیاروق سامان می‌یابد و به بغداد می‌آید و خلیفه لقب سلطان و رکن‌الدین را به او می‌دهد و در بغداد برای او خطبه می‌خواند.

۳ - درگذشتگان

[ویرایش]
• علی بن ماکولا

۴ - منبع

[ویرایش]

عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۲، ص۵۳۱.

جعبه ابزار