• خواندن
  • نمایش تاریخچه
  • ویرایش
 

جلاء العیون‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمرحوم مجلسی کتابی در زندگی چهارده معصوم علیهم‌السّلام نوشته و آن را جلاء العیون نامیده است آنچه وی در این اثر می‌آورد مصائب آن حضرات و ثواب گریه و تاکید بر بخش تاریخ شهادت آنان است از این رو می‌گوید چون اشک ریختن در مصائب پیشوایان دین، موجب جلای دیده‌های ظاهر و باطن مؤمنین می‌گردد، آن را جلاء العیون نامیدم.


۱ - انگیزه تالیف

[ویرایش]

وی همچنین در مقدمه می‌گوید در بحار الانوار به تفصیل به زندگانی ۱۴ معصوم پرداخته و در حیاة القلوب نیز به اختصار مطالبی آورده است اما چون کتاب اول برای عموم مفید نیست و کتاب دوم هم دسترس نبود با وجود اشتغالات فراوان به اثری جدید در تاریخ چهارده معصوم دست زده که به زبان فارسی و منحصر در بیان ولادت و شهادت پیامبر و ائمه علیهم‌السّلام باشد. از این رو ابواب چهارده گانه این اثر- جز باب امام حسین علیه‌السّلام که مشتمل بر ۲۳ فصل است- مشتمل بر دو تا چند فصل در ولادت، شهادت و بیان ستمهایی است که بر هر امام رفته است.
مجلسی منابع خود را با حذف سلسله اسناد آورده و محقق کتاب آنها را از استخراج کرده و در پاورقی ثبت نموده است. وی در مقدمه تاکید کرده که تفاوت این اثر با دیگر آثاری که در تاریخ ائمه نوشته شده آن است که تنها از احادیث معتبر و کتب امامیه نقل می‌کند.

۲ - منبع

[ویرایش]
کتابخانه مهدویت،مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : آثار علامه مجلسی
جعبه ابزار