کامل بن حسین حلبی غزی‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکامل بن حسین الحلبی، الغزی نگارنده کتاب نهر الذهب فی تاریخ حلب، در موضوع جغرافیای تاریخی می‌باشد.


درباره مؤلف

[ویرایش]

کامل بن حسین بن محمد بن مصطفی البالی الحلبی مشهور به الغزی در حدود سال ۱۲۷۰ ه/ ۱۸۵۳ م در حلب دیده به جهان گشود و در سال ۱۳۵۱ ه/ ۱۹۳۳ م همانجا وفات یافت.

تحصیل علم

[ویرایش]

وی در خانواده‌ای اهل علم و شرافت، پرورش یافت. پدر وی ازچهره‌های مهم فقهی، حدیثی و ادبی شام بود. الغزی در نیمه قرن سیزدهم هجری از غزه به حلب رفته، در آنجا اقامت گزید و در مدرسه سیافیه در محله فرافرة حلب به تدریس مشغول گشت. خاندان وی در تعلیم و تربیت وی کوشیدند. وی پس از فراگیری قرآن کریم از محضر اساتیدی چون شیخ محمد الکحیل و شیخ مصطفی الکردی و غیره بهره جست و با اجتهاد خود به دانش‌های دیگر از جمله تاریخ نیز دست یافت.

جمع آوری کتب

[ویرایش]

او برخی مناصب رسمی را نیز عهده‌دار گشت. الغزی به جهت علم و دانش و فضیلتی که داشت در نزد حاکمان و سلاطین مقامی بلند یافت. وی به جمع‌آوری و نگهداری کتاب‌های نفیس اهتمامی ویژه داشت و موفق شد گنجینه‌ای گران‌بها از این دست آثار فراهم آورد، گنجینه‌ای که از مشهورترین گنجینه‌ها و خزانه‌های موجود در حلب در زمان خود بود. وسعت اطلاعات و علاقه به مطالعه و نیز هوش و ذکاوت سرشار وی به همراه دوری وی از تعصبات مذهبی باعث شده بود که دوستانی در میان پیروان ادیان مختلف پیدا کند.

آثار

[ویرایش]

از الغزی آثار عدیده‌ای به جای مانده که برخی چاپ و برخی دیگر به صورت مخطوط موجود است. از جمله آثارچاپی وی می‌توان به اتحاف الاخلاف فی احکام الاوقاف، نهر الذهب فی تاریخ حلب و... اشاره کرد و در زمره آثار مخطوطه او می‌توان از دیوان شعر، الروضة الغناء فی حقوق النساء و غیره نام برد. وی علاوه بر این مقالات بسیاری در نشریات معتبر عربی و سوری به چاپ رسانید.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

نهر الذهب فی تاریخ حلب‌

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جغرافیای جهان اسلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار