نزول حضرت عیسی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افنزول عیسی (علیه‌السلام) از نشانه‌های نزدیک شدن رستاخیز در عصر ظهور است.


نزول حضرت عیسی

[ویرایش]

فرود آمدن پیامبر بزرگ خدا، عیسی بن مریم (علیهمالسلام) هنگام قیام امام مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، از دیدگاه همۀ مسلمانان - با وجود اختلاف در مذهب - یک واقعیت ثابت و از اموری است که تردید در آن راه ندارد.
[۱] مقدسی شافعی، عقدالدرر، ص۲۷۴.
[۲] ابوالقاسم علی بن موسی بن طاووس (سید بن طاووس)، الملاحم و الفتن، ص۱۵۹.

فرود آمدن حضرت عیسی (علیه‌السلام)، از شگفت‌انگیزترین حوادث تاریخ، مهم‌ترین رخدادها، بزرگ‌ترین نشانه‌ها و پرشکوه‌ترین دلیل‌ها بر حقانیت امام مهدی (علیه‌السلام) است. آیا شگفت‌انگیز نیست انسانی، مدتی روی زمین زندگی کند، آن‌گاه به آسمان‌ها عروج نماید و آن‌جا هزارها سال زندگی کند، و همگام با قیام جهانی حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به خواست خدا و دستور او، فرود آید و ضمن تصدیق و اقرار به امامت آن حضرت، با او نماز بگزارد و حرکت نجات‌بخش و آسمانی آن حضرت را یاری کند؟

← روایتی از ابوبصیر


ابوبصیر گوید: (به امام صادق (علیه‌السلام)) عرض کردم: «ای پسر رسول خدا! قائم شما اهل بیت کیست؟» فرمود:

«یا ابا بصیر هو الخامس من ولد ابنی موسی، ذلک ابن سیّدة الاماء، یغیب غیبة یرتاب فیها المبطلون، ثمّ یظهره اللّه عزّ و جلّ فیفتح اللّه علی یده مشارق الارض و مغاربها، و ینزل روح اللّه عیسی بن مریم فیصلّی خلفه و تشرق الارض بنور ربّها...»؛ «ای ابوبصیر! او پنجمین از فرزندان پسرم موسی است. او فرزند سرور کنیزان است و غیبتی کند که باطل جویان در آن شک کنند. خدای تعالی او را آشکار کند و به دست او شرق و غرب عالم را بگشاید و روح اللّه عیسی بن مریم (علیهمالسلام) فرود آید و پشت سر او نماز گزارد و زمین به نور پروردگارش روشن شود...».

اقتدای حضرت عیسی به امام زمان

[ویرایش]

مسلمانان به پیروی از قرآن کریم، عیسی بن مریم (علیهاالسلام) او را آن‌گونه که هست، بنده وارسته و شایسته خدا و پیامبر بزرگ او می‌شمارند و همان‌گونه که قرآن بارها او را به پاکی، طهارت و قداست و احترام یاد می‌کند، وی را تجلیل می‌کنند. به نظر می‌رسد به سبب اهمیت این موضوع و شکوه و شخصیت والای آن حضرت است که او - به اراده خدا و برای تقویت حرکت جهانی و نجات‌بخش امام مهدی (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) - در عصر ظهور و قیام آن حضرت، از آسمان فرود می‌آید.
به دلیل اهمیت این موضوع است که روایات بسیاری در این‌ باره از پیامبر (صلي‌الله‌عليه‌وآله) و خاندان وحی و رسالت (علیهم‌السلام) رسیده و در آن، به فرود آمدن عیسی (علیه‌السلام) و اقتدای او به امام مهدی (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) و تصدیق و تأیید آن اصلاحگر بزرگ عصرها و نسل‌ها، تصریح شده است.
[۴] ابن بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، الامالی، ص۲۷۱، ح۸.
[۵] قزوینی، سید محمدکاظم، امام مهدی (علیه‌السلام) از ولادت تا ظهور، ص۶۸۰ ـ ۶۷۸.


نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابراین می‌توان گفت یکی از حکمت‌های فرود آمدن آن حضرت در قیام امام مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، تقویت حرکت جهانی آن حضرت و اعتراف و تصدیق به حقانیت آن وجود گران‌مایه و امامت اوست؛ به ویژه که حضرت عیسی (علیه‌السلام) به امام مهدی (عجل‌الله‌تعالي‌فرجه‌الشريف) اقتدا می‌کند و به امامت او نماز می‌گزارد و امامت جهانی و آسمانی، او را تصدیق و تأیید می‌کند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مقدسی شافعی، عقدالدرر، ص۲۷۴.
۲. ابوالقاسم علی بن موسی بن طاووس (سید بن طاووس)، الملاحم و الفتن، ص۱۵۹.
۳. ابن بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، کمال الدین و تمام النعمة، ج۱، ص۳۴۵، باب۳۳، ح۳۱.    
۴. ابن بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، الامالی، ص۲۷۱، ح۸.
۵. قزوینی، سید محمدکاظم، امام مهدی (علیه‌السلام) از ولادت تا ظهور، ص۶۸۰ ـ ۶۷۸.
۶. طبرسی، أبی‌منصور احمد بن علی بن أبی‌طالب، الاحتجاج، ج۲، ص۱۰.    
۷. ابن بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، الخصال، ج۱، ص۳۲۰، ح۱.    
۸. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج۸، ص۴۹ ۵۰، ح۱۰.    
۹. ابن بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، کمال الدین و تمام النعمة، ج۱، ص۲۸۲، ح۲۷.    
۱۰. ابن بابویه، محمد بن علی (شیخ صدوق)، کمال الدین و تمام النعمة، ج۱، ص۳۴۵، باب۳۳، ح۳۱.    


منبع

[ویرایش]
فرهنگ‌نامه مهدویت، سلیمیان، خدامراد، ص۴۴۳، برگرفته از مقاله «نزول حضرت عیسی (علیه‌السلام)».    رده‌های این صفحه : حضرت عیسی | مهدویت | یاران امام زمان
جعبه ابزار