علی‌اصغر حلبی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افایشان فارغ التحصیل رشته فلسفه در مقطع دکترا از دانشگاه ادیتبورگ انگلستان و مترجم قرآن کریم می باشد.


تولد

[ویرایش]

مترجم در سال ۱۳۲۳ در شهرستان اردبیل متولد شده و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را همراه با مقدمات علوم عربی همچون فقه، اصول، منطق و فلسفه در مدارس همان شهر آموخته است. پس از آن وارد دانشگاه شده و لیسانس فلسفه را از دانشگاه تهران دریافت نموده. وی در سال ۱۳۵۳ برای تکمیل تحصیلات خود به کشور انگلستان مسافرت و در رشته فلسفه در دانشگاه ادیتبورگ، دکترای فلسفه و فرهنگ اسلامی اخذ نموده است.

آثار

[ویرایش]

پس از بازگشت از انگلستان آثاری را تالیف نموده که از جمله می‌توان به: معجزه ایرانی بودن (۲ جلد)، آشنایی با علوم قرآن، تاثیر قرآن و حدیث در ادب فارسی- اشاره نمود.
از جمله فعالیتهای وی ترجمه متون می‌باشد که در این زمینه می‌توان به ترجمه تفسیر کبیر فخر رازی اشاره نمود. وی در ادامه فعالیتهای خود تصمیم به ترجمه قرآن مجید به زبان فارسی می‌گیرد و مدتی از فعالیتهای خود را در این زمینه متمرکز می‌نماید تا اینکه موفق می‌شود ترجمه قرآن را به پایان برساند. وی با توجه به قواعد ترجمه و ادبیات عرب و نیز از آنجا که متون عربی را به فارسی ترجمه نموده و آشنایی نسبی که از لغات عربی داشته است توانسته ترجمه‌ای ارائه نماید که اشکالات کمتری داشته باشد و از طرف دیگر با استفاده از جملات سلیس و روان، به ترجمه خود سلاست و روانی مورد نیاز را ببخشد تا مورد استفاده عموم قرار گیرد.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

ترجمه قرآن (حلبی)

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع التفاسیر، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


جعبه ابزار