سیدمحمد صدر

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افشهید سید محمد صدر از عالمان معاصر شیعه در عراق و از خانواده‌ای مشهور بود که نسب به امام کاظم علیه‌السّلام می‌رسانند.


ولادت

[ویرایش]

در ۱۷ ربیع الاول سال ۱۳۶۲ ق متولد شد و تحت سرپرستی جد مادری‌اش آیت‌الله شیخ محمدرضا آل یاسین از مراجع تقلید زمان خود و پدر بزرگوارشان سید محمدصادق صدر پرورش یافت و دروس حوزوی را در سنین کودکی نزد پدر و دیگران فرا گرفت.

اساتید

[ویرایش]

نزد شیخ محمدرضا مظفر فلسه آموخت و اصول و فقه مقارن را نزد سید محمدتقی حکیم و فقه را نزد شیخ محمدتقی ایروانی فرا گرفت. سید محمد صدر همچنین زبان انگلیسی، روان شناسی و تاریخ را آموخت. کتاب کفایه و بخشی از دورس خارج را نزد سید محمدباقر تلمذ کرد. آیت‌الله خوئی، امام خمینی و سید محسن حکیم از دیگر استادان وی هستند.

اجازه روایت

[ویرایش]

وی از استادش مرحوم شهید سید محمدباقر صدر، پدرش سید محمدصادق صدر، دایی‌اش شیخ مرتضی آل یاسین و پسرعمویش آیت‌الله سید حسین خادم الشریعه، آقا بزرگ تهرانی، سید عبدالرزاق مقرم و آیت‌الله سید عبدالاعلی سبزواری اجازه روایت داشت.

ویژهگی اخلاقی

[ویرایش]

از خصوصیات اخلاقی وی به تواضع و سیر و سلوک معنوی، خوش خلقی و سرعت عمل در پاسخ گویی می‌توان اشاره کرد.

فعالیت‌های سیاسی

[ویرایش]

او همچنین با رژیم صدام در عراق مبارزه داشت و در آخرین روزهای عمر خود برای مقابله با رژیم بعث کفن پوشید و با گشودن درهای مسجد کوفه، نماز جمعه را در آن به پا کرد. این حرکت سبب شد صدام در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۷۷ خودرو حامل ایشان و دو فرزندش را مورد حمله قرار داده و هر سه نفر را به شهادت برساند.

آثار

[ویرایش]

از این عالم شهید آثار متعددی بر جای مانده که برخی از آنها منتشر نشده است. مجموعه چهار جلدی موسوعة الامام المهدی مهم‌ترین اثر اوست.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

تاریخ پس از ظهور (کتاب)

منبع

[ویرایش]

نرم افزار تا حضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار