ریسمان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افرشته بلند و معمولا چند لایه از الیاف به هم تابیده شده را طناب و ریسمان می‌گویند.از احکام مرتبط با آن به مناسبت در بابهاى، طهارت، صلح و دیات سخن گفته‌ اند.


احکام ریسمان

[ویرایش]


← پاکی ریسمان به تبعیت


در صورت نجس شدن چاه آب، با کشیدن آب آن به مقدار تعیین شده و حصول طهارت چاه، ابزارى همچون ریسمان و دلو که با آن آب مى‌کشند نیز پاک مى‌شود.

← خرید ریسمان برای وضو


کسى که براى وضو یا غسل آب در اختیار ندارد، لیکن با خریدن، کرایه و یا عاریه کردن ریسمان و دلو مى‌تواند آن را تهیه کند، واجب است این کار را انجام دهد، هرچند با قیمت بالا، مگر آنکه به حدّ اجحاف برسد.

← رفع نزاع ملکیت با ریسمان


در صورت اختلاف صاحبان دو ملک هم جوار، در ملکیت پرچین در مرز مشترک، گره‌هاى طناب پرچین به هر طرف که باشد، نشانه ملکیت صاحب آن طرف نسبت به پرچین است.

← دیه در جنایت با ریسمان


هرگاه دو نفر ریسمانى را از دو طرف بکشند و بر اثر پاره شدن آن و زمین خوردن، بمیرند، در صورتى که هر دو مالک یا غاصب آن باشند، نصف دیه‌هر کدام به ورثه دیگرى مى‌رسد، و اگر یکى مالک و دیگرى غاصب باشد، خون غاصب که مى‌کوشیده به نا حق ریسمان را از مالکش بگیرد، هدر است و در نتیجه چیزى به ورثه او داده نمى‌شود؛ در مقابل، ورثه او باید به ورثه مالک، دیه کامل بپردازند، و اگر فرد سومى ریسمان را پاره کند، پاره کننده، در صورت شبه عمد بودن اقدام، و عاقله او در فرض خطا بودن، ضامن دیه آن دو است.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. الروضة البهیة، ج۱، ص۳۱۵.    
۲. الحدائق الناضرة، ج۵، ص ۶۸.    
۳. جواهر الکلام، ج۱، ص۲۷۷.    
۴. نهایة الإحکام، ج۱، ص ۱۹۳.    
۵. العروة الوثقی‌، ج۲، ص۱۶۹.    
۶. مستمسک العروة، ج۴، ص۳۲۵.    
۷. جواهر الکلام، ج۲۶، ص۲۶۴-۲۶۵.    
۸. قواعد الأحکام، ج۳، ص۶۶۳.    
۹. جواهر الکلام، ج۴۳، ص۶۴-۶۵.    


منبع

[ویرایش]
فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام، ج۴، ص۲۱۶-۲۱۷.    


رده‌های این صفحه : دیات | طهارت | فقه | وضو
جعبه ابزار