رحلة مادام دیولافوا (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افنام کامل کتاب رحله مدام دیلافوا من المحمره الی البصره و بغداد تالیف سرکار خانم دیولافوا از سفرنامه نویسان فرانسوی است که در سال ۱۲۹۹ ق این سفرنامه را نوشته است.


معرفی مولف

[ویرایش]

دیولافوا بین سال‌های ۱۹۲۰- ۱۸۴۳ در فرانسه به دنیا آمد. وی مهندس معماری نیز می‌باشد. سفرنامه وی جنبه ی ادبی، تاریخی دارد که از سیره و روش اجتماعی مردم عراق و غیر آنها به مقابله و مقایسه پرداخته است.

گزارش محتوا

[ویرایش]

۱. در این سفرنامه فوائد ظریفی از عادات عراقی‌ها و لباس‌ها، احوال اجتماعی آنان وارد شده است و این سفرنامه، همانند یک قصه ی خواندنی است که خواننده را تا پایان آن می‌کشاند. در ابتدا مقدمه‌ای از مصطفی جواد و بازنگریی از ایشان انجام شده است. کتاب که به زبان فرانسوی بوده و سپس به زبان فارسی ترجمه گشته، آنگاه آقای علی بصری آن را از فارسی به عربی ترجمه نموده است. در ادامه مختصری درباری سفرنامه دیولافوا توسط ناشر نوشته شده است.
مولف در کتابش با آوردن تاریخ و روزشمار سفر خویش به تاریخ میلادی و ذکر آن در هر باب، سفر خود را در کشور عراق ادامه می‌دهد.

۲. در فصل اول، از سفری که از کنار رودخانه کارون انجام داده و مناظره یی را که در این محیط مشاهده نموده، تعریف و به رشته تحریر در آورده است.

۳. وی در فصل بعدی از سفرش به بصره و نهرها و سرسبزی‌های آن منطقه سخن می‌گوید.

۴. در فصل بعد، از قومی به نام صائبه در بصره که دارای عقاید خاص و عجیبی بودند؛ مانند این که بیش از یک ازدواج تا آخر عمر را جایز نمی‌دانستند و ختنه در مذهب آنان نیست و همچنین بسیار به پاکی اهمیت می‌دهند به حدی که به وسواس می‌انجامد و دارای غسل‌های عجیبی هستند که به قول خودشان با این عمل از گناه شسته و منزه می‌شوند؛ به علاوه می‌گویند: روح میت بعد از چهل روز از مرگش به ملکوت اعلی صعود می‌کند.
[۱] رحلة مدام ديولافوا من المحمرة إلى البصرة و بغداد، تعريب على بصرى، ص۲۷.

۵. در فصل بعدی با عنوان این که بغداد زیباتر از اسلامبول است، به موقعیت جغرافیایی بغداد پرداخته و از دجله ، باب بغداد، قلعه‌های آن، مرقد کاظمین (علیهماالسلام)، میادین، خیابان‌ها، کوچه‌ها و بازارهای واقع در این شهر و اماکن مختلف دیگر می‌پردازد.

۶. فصل پایانی مربوط است به سال دوم سفر وی که در آن از لباس‌های زنان عرب و عفت و پاکدامنی آنان و بعضی از قبایلی که در آنجا وجود دارد، سخن می‌گوید. کتاب حاضر پر است از تصاویر و مناظری که مولف به آن اماکن سفر کرده که همه ی آنها به صورت نقاشی می‌باشد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. رحلة مدام ديولافوا من المحمرة إلى البصرة و بغداد، تعريب على بصرى، ص۲۷.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جغرافیای جهان اسلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).
رده جغرافیای اسلامی

رده‌های این صفحه : سفر نامه ها | کتاب شناسی | کتب تاریخی
جعبه ابزار