دفع بدی‌ها با حسنه (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر آیات قرآن به دفع سیئات با حسنه سفارش شده است.


ویژگی اولواالالباب

[ویرایش]

دفع بديها (معاصى و اعمال بد) با حسنه، از ويژگيها و شيوه‌هاى مستمرّ صاحبان خرد:
«... إِنَّما يَتَذَكَّرُ أُولُوا الْأَلْبابِ‌ • وَ الَّذِينَ‌ ... وَ يَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ ...؛... جز این نیست كه تنها صاحبان خرد متذكر مى‌شوند. و كسانى كه ... و با كار نیك خود گناهان را (یا با برخورد نیك خود بدرفتارى دیگران را) دور مى‌سازند....»

ویژگی مؤمنان اهل کتاب

[ویرایش]

دفع زشتيها با نيكيها، شيوه مستمرّ مؤمنان اهل کتاب:
«الَّذِينَ آتَيْناهُمُ الْكِتابَ مِنْ قَبْلِهِ هُمْ بِهِ يُؤْمِنُونَ‌ • وَ إِذا يُتْلى‌ عَلَيْهِمْ قالُوا آمَنَّا بِهِ‌ ... • وَ يَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ ...؛كسانى كه پیش از این به آنها کتاب آسمانی دادیم (نظیر برخى از اهل تورات و انجیل) آنها به این (قرآن) ایمان مى‌آورند و چون قرآن بر آنها تلاوت شود گویند: به آن ایمان آوردیم، ... و با نیكى (در گفتار و كردار) بدى و آزار (مردم) را دور مى‌سازند....»

ارزشمند بودن

[ویرایش]

دفع بديهاى ديگران با رفتار و كردار نيك، امرى شايسته و ارزشمند:
۱. «... وَ يَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ أُولئِكَ لَهُمْ عُقْبَى الدَّارِ؛... و با كار نیك خود گناهان را (یا با برخورد نیك خود بدرفتارى دیگران را) دور مى‌سازند؛ آنهایند كه برایشان عاقبت (نیك) این سراى است (به تمام شدن این دنیا بهشت است).»
۲. «أُولئِكَ يُؤْتَوْنَ أَجْرَهُمْ مَرَّتَيْنِ بِما صَبَرُوا وَ يَدْرَؤُنَ بِالْحَسَنَةِ السَّيِّئَةَ ...؛آنهایند كه مزدشان به خاطر آنكه (بر ایمان و عمل به دو كتاب آسمانى) صبر كردند، دو بار به آنها داده مى‌شود، و با نیكى (در گفتار و كردار) بدى و آزار (مردم) را دور مى‌سازند....»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. رعد/سوره۱۳، آیه۱۹.    
۲. رعد/سوره۱۳، آیه۲۲.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۰، ص۱۹۰.    
۴. قصص/سوره۲۸، آیات۵۲-۵۴.    
۵. رعد/سوره۱۳، آیه۲۲.    
۶. قصص/سوره۲۸، آیه۵۴.    


منبع

[ویرایش]
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱۰، ص۶۰۱، برگرفته از مقاله «دفع بدی‌ها با حسنه».    


رده‌های این صفحه : حسنه | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار