دعا برای دنیا (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدر این مقاله آیات مرتبط با حکم دعا برای دنیا معرفی می‌شوند.


حکم دعا براى دنيا و آخرت

[ویرایش]

شايسته بودن دعا براى دنيا و بهره‌مندى نيكيها و رفاه در زندگی، در كنار دعا براى آخرت:
۱. «فَإِذَا قَضَيْتُم مَّنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُواْ اللّهَ كَذِكْرِكُمْ آبَاءكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا فَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا وَمَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ • وِمِنْهُم مَّن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ؛و چون آداب ویژه حج خود را به جای آوردید همان گونه که پدران خود را به یاد می‌آورید یا با یادکردنی بیشتر خدا را به یاد آورید و از مردم کسی است که می‌گوید پروردگارا به ما در همین دنیا عطا کن و حال آنکه برای او در آخرت نصیبی نیست؛ و برخی از آنان می‌گویند پروردگارا در این دنیا به ما نیکی و در آخرت (نیز) نیکی عطا کن و ما را از عذاب آتش (دور) نگه دار.»
۲. «وَاخْتَارَ مُوسَى قَوْمَهُ سَبْعِينَ رَجُلًا لِّمِيقَاتِنَا فَلَمَّا أَخَذَتْهُمُ الرَّجْفَةُ قَالَ رَبِّ ... • وَاكْتُبْ لَنَا فِي هَذِهِ الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ إِنَّا هُدْنَا إِلَيْكَ ...؛و موسی از میان قوم خود هفتاد مرد برای میعاد ما برگزید و چون زلزله آنان را فرو گرفت گفت پروردگارا ... و برای ما در این دنیا نیکی مقرر فرما و در آخرت (نیز) زیرا که ما به سوی تو بازگشته‌ایم ....»

حکم دعا تنها برای دنیا

[ویرایش]

شايسته نبودن دعا، تنها براى دنيا، بدون دعا براى آخرت:
«فَإِذَا قَضَيْتُم مَّنَاسِكَكُمْ فَاذْكُرُواْ اللّهَ كَذِكْرِكُمْ آبَاءكُمْ أَوْ أَشَدَّ ذِكْرًا فَمِنَ النَّاسِ مَن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا وَمَا لَهُ فِي الآخِرَةِ مِنْ خَلاَقٍ؛ و چون آداب ویژه حج خود را به جای آوردید همان گونه که پدران خود را به یاد می‌آورید یا با یادکردنی بیشتر خدا را به یاد آورید و از مردم کسی است که می‌گوید پروردگارا به ما در همین دنیا عطا کن و حال آنکه برای او در آخرت نصیبی نیست.»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. بقره/سوره۲، آیه۲۰۰.    
۲. بقره/سوره۲، آیه۲۰۱.    
۳. اعراف/سوره۷، آیه۱۵۵.    
۴. اعراف/سوره۷، آیه۱۵۶.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۶، ص۳۹۱.    
۶. بقره/سوره۲، آیه۲۰۰.    
۷. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲، ص۶۵.    


منبع

[ویرایش]
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱۱، ص۳۸۶، برگرفته از مقاله «حکم دعا (دعا برای دنیا)».    


رده‌های این صفحه : دعا | دنیا | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار