دعای پدر (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افخداوند از والدین خواسته است که برای صلاح فرزندانشان دعا کنند.


دعای والدین در هنگام بارداری

[ویرایش]

دوران بارداری، هنگام توجّه پدر و مادر به خدا براى درخواست فرزندى شايسته:
هو الّذى خلقكم مّن نّفس وحدة وجعل منها زوجها ليسكن إليها فلمّا تغشّها حملت حملا خفيفا فمرّت به فلمّآ أثقلت دّعوا اللّه ربّهما لن ءاتيتنا صلحا لّنكوننّ من الشَّكرين. او خدايى است كه شما را از نفس واحدی آفريد و همسرش را نيز از جنس او قرار داد تا در كنار او بياسايد سپس هنگامى كه با او نزديكى كرد حملى سبك برداشت كه با وجود آن به كارهاى خود ادامه مى‌داد، و چون سنگين شد، هر دو از خداوند و پروردگار خويش خواستند (كه فرزند صالحی به آنان دهد و عرضه داشتند) اگر فرزند صالحى به ما دهى از شاکران خواهيم بود.

دعا برای صلاح فرزند

[ویرایش]

دعاى پدر و مادر، براى صلاح فرزند:
و وصّينا الإنسن بولديه إحسنا ... وأصلح لى فى ذرّيّتى ....ما به انسان توصيه كرديم كه به پدر و مادرش نيكى كند، مادرش او را با ناراحتى حمل مى‌كند، و با ناراحتى بر زمین مى‌گذارد، و دوران حمل و از شیر باز گرفتنش سى ماه است، تا زمانى كه به كمال قدرت و رشد برسد، و به چهل‌سالگی وارد گردد، مى‌گويد: پروردگارا! مرا توفيق ده تا شکر نعمتی را كه به من و پدر و مادرم دادى بجا آورم، و عمل صالحى انجام دهم كه از آن خشنود باشى،و فرزندان مرا صالح كن، من به سوى تو بازمى‌گردم و توبه مى‌كنم، و من از مسلمينم.

دعای حضرت زکریا

[ویرایش]

دعاى زکریّا (علیه‌السلام) براى داشتن فرزندى پسنديده:
يزكريّآ إنّا نبشّرك بغلم اسمه يحيى‌ لم نجعل لّه من قبل سميّا• قال ربّ أنّى‌ يكون لى غلم وكانت امرأتى عاقرا وقد بلغت من الكبر عتيّا. گفت: پروردگارا! چگونه فرزندى براى من خواهد بود در حالى كه همسرم نازا است، و من نيز از پیری افتاده شده‌ام؟! فرمود: اينگونه پروردگارت گفته (و اراده كرده) اين بر من آسان است من قبلا تو را آفريدم و چيزى نبودى!

تأثیر دعای والدین

[ویرایش]

تأثير مثبت و سازنده دعاى پدر و مادر، در حق فرزندان خود:
والّذين يقولون ربّنا هب لنا من أزوجنا وذرّيَّتنا قرّة أعين واجعلنا للمتّقين إماما. آنها كسانى هستند كه مى‌گويند پروردگارا از همسران و فرزندان ما، مايه روشنی چشم ما قرار ده و ما را پيشواى پرهيزگاران بنما!

پانویس

[ویرایش]
 
۱. اعراف/سوره۷، آیه۱۸۹.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۷، ص۴۸.    
۳. احقاف/سوره۴۶، آیه۱۵.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۲۱، ص۳۲۴-۲۳۵.    
۵. مریم/سوره۱۹، آیه۷.    
۶. مریم/سوره۱۹، آیه۸.    
۷. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۳، ص۱۶.    
۸. فرقان/سوره۲۵، آیه۷۴.    
۹. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۵، ص۱۶۳.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن،ج۷، ص۱۹۲، برگرفته از مقاله «دعای پدر».    


رده‌های این صفحه : دعا | موضوعات قرآنی | والدین
جعبه ابزار