جهاد با نفس (مظاهری)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمؤلّف:استاد حسین مظاهری (معاصر)


معرفی کتاب

[ویرایش]

این کتاب حاوی سلسله درس های استاد مظاهری عالم گرانقدر و معلّم اخلاق و سالک حقیقی، که در جمع انجمن اسلامی معلمان قم با نفس گرم ایشان بیان شده است. کتاب حاضر برای آشنایی با مباحث اخلاقی و تهذیب نفس، کتاب جامع و مفیدی است که با متن روان و ساده و در ضمن با استفاده از روایات و آیات قرآن، داستان های عبرت انگیزی هم بیان شده است.

عناوین کتاب

[ویرایش]

کتاب جهاد با نفس در چهار جلد تنظیم و تدوین شده است که ترتیب آن بدین شرح است:
جلد اول؛ در پانزده گفتار که هر گفتار به یکی از مباحث زیر پرداخته است: تعلیم و تربیت، گناه و تعدیل غرایز، جهاد با نفس، انسان ملکوتی، نفس اماره، صبر، ملکه صبر، آثار صبر، توبه در سه گفتار، کفاره گناهان و بندگی.
جلد دوم در ده گفتار (از گفتار شانزده تا بیست و پنج) به مباحثی همچون فعالیت و توجه به جوانب کار، اخلاص، نماز شب، پناه بردن به قرآن، دعا، توسل به اهل بیت ـ علیهم السلام ـ ، یاد خدا، توکل بر خدا، مراحل توحید و توکل پرداخته است.
جلد سوم در دوازده گفتار به مباحث محبت اهل بیت ـ علیهم السلام ـ در پنج گفتار، سیر الی الله در شش گفتار، ولادت با سعادت پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ پرداخته است.
جلد چهاردهم در سیزده گفتار به مباحث اخلاقی زیر پرداخته است: غفلت، وسوسه و تخیّل، ایام الله در دو گفتار، مصائب حضرت زهرا ـ سلام الله علیها ـ ، نفس اماره، حسد، کبر و ریا در دو گفتار، دشمنان برون، فضایل امیرالمؤمنین علی ـ علیه السلام ـ ، توسل به اهل بیت ـ علیهم السلام ـ ، ذکر الله و بقیه که به زیبایی و بیانی ساده و متناسب با فهم عموم بحث کرده است.
مطالعه این کتاب برای همه مردم به خصوص جوانان طالب اخلاق و تهذیب نفس توصیه می شود.

وضعیت نشر

[ویرایش]

کتاب حاضر در چهار جلد به زبان فارسی توسط انجمن اسلامی معلمان قم در سال ۱۳۶۹ به چاپ رسیده است.

منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم    


جعبه ابزار