جنابت زنان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افجنابت همان طور که در مردان اتفاق می افتد در مورد زنان نیز با حصول شرایط آن، محقق می شود و فرقی بین خانم مجرد با خانم متأهل وجود ندارد.


تعریف جنابت

[ویرایش]

جنابت در اصل،اسم مصدر از اجناب و به معنای دوری است و در اصطلاح، به حالت نجاست باطنی گفته می‌‏شود که پس از نزدیکی یا خروج منی حاصل می‏‌شود.انسان جنب، از آن جهت که بدون طهارت و غسل، از نزدیک شدن به نماز منع و نهی گردیده« جنب » نامیده شده است.

طرق جنابت

[ویرایش]

حصول جنابت در بانوان به دو طریق، صورت می‌پذیرد:
۱-دخول و آمیزش جنسی از طرف جلو و یا پشت(ولو اینکه منی هم خارج نشود).
۲-بیرون امدن منی(از آلت تناسلی زن و مرد)، چه در خواب باشد یا بیداری، کم باشد یا زیاد، با شهوت باشد یا بی‌شهوت، با اختیار باشد یا بی‌اختیار.
[۱] توضیح المسائل(آیت ‏الله وحید)، م ۳۵۱.
[۴] توضیح المسائل مراجع، م ۳۴۵.

هر یک از دو مشخصه‌ی یاد شده، به تنهایی باعث وجوب غسل جنابت می‏‌گردد. بنابراین، ممکن است مرد با همسر خود، نزدیکی کند و منی از او بیرون نیاید که در این صورت نیز بر هر دوی آنان غسل واجب شود.

شرایط جنابت در زنان

[ویرایش]

ازانجاکه نظر مراجع،اندکی متفاوت است نظرات بزرگواران به طور جداگانه در زیر می‌آید؛
الف) همه مراجع(غیر از آیت الله بهجت و آیت الله تبریزی و آیت الله نوری): خروج ترشحات زن، اگر همراه با شهوت (اوج لذت جنسی) باشد، حکم به جنابت آنان می‌‏شود و لازم نیست با جستن بیرون آید و بدن، سست شود و اگر بدون شهوت باشد، حکم به منی نمی‌‏شود، مگر آنکه از راه دیگری یقین کند منی است.
[۵] توضیح ‏المسائل مراجع، م ۳۴۶.
[۶] توضیح‏ المسائل(آیت‏ الله وحید)، م ۳۵۲.

ب) آیت‏ الله بهجت: خروج ترشّحات زن اگر همراه با شهوت (اوج لذت جنسی) باشد و با جستن بیرون آید، حکم به منی می‏‌شود و اگر هیچ یک از دو علامت و یا یکی از آن‌ها را نداشت، حکم به منی نمی‌‏شود؛ مگر آنکه از راه دیگری یقین کند منی است.
[۱۰] توضیح‏ المسائل مراجع، م ۳۴۶.

ج) آیت الله تبریزی و آیت الله نوری: خروج ترشّحات زن اگر همراه با شهوت خاصی (اوج لذت جنسی) باشد و بدن، پس از آن سست شود، حکم به منی می‏‌شود و اگر هیج یک از دو نشانه یا یکی از آنها را نداشت، حکم به منی نمی‏ شود؛ مگر آنکه از راه دیگری یقین کند منی است.
[۱۱] استفتائات(آیت‏ الله تبریزی)، س ۲۴۸.


تشخیص منی در زنان

[ویرایش]

«منی» به مایع غلیظی گفته می شود که از غدد تناسلی مرد، به وسیله نزدیکی یا احتلام و یا استمنا بیرون می آید. بانوان مانند مردان، منی ندارند، ولی مایعی که همراه با اوج لذت جنسی است اگر از زن خارج شود حکم منی را دارد و موجب جنابت می شود. این مایع، در اوج شهوت (ارگاسم) خارج می شود و به دنبال آن، بدن سست می شود و انسان لذت می برد.

تعریف حالت ارگاسم

[ویرایش]

حالت ارگاسم(اوج لذت جنسی یا اوج شهوت)؛ مانند سرفه کردن که یک واکنش غیر عادی در ریه‌ها است، یک واکنش غیر عادی است که در حالت اوج لذت جنسی در اندام جنسی انسان پدید می‌آید و همراه با شهوت و لذت بسیار و احساس آرامش است که به دنبال انقباض تمام عضلات بدن، نوعی سستی عمومی، تمام بدن را فرا می گیرد. دراین حالت، ترشحات غدد جنسی در ناحیه مهبل افزایش می یابد، ضربان قلب بسیار زیاد می شود، گرمای شدید و تعریق و... مجموعه این حالات زنجیره‌ای را ارگاسم می نامند که جنابت، حاصل می شود ولی اگر صرفا چند تکان عضلانی باشد و سستی بدن در کار نباشد، لذت و شهوت جنسی زیاد به همراه نداشته باشد، ارگاسم نیست و جنابت، حاصل نشده است.
کسانی که این تجربه را دارند به راحتی وقوع این حالت را درک می کنند و می دانند که به اوج لذت جنسی رسیده و جنب شده‌اند. علامت ارگاسم معمولا سست شدن بدن یا به تعبیر دیگر رعشه، اوج لذت جنسی و خروج مایع است.

قاعده کلی

[ویرایش]

تا زمانی که یقین به خروج منی و یا رسیدن به آن حالت نهایی نباشد حکم جنابت جاری نمی‏‌گردد. بنابراین به مجرد اینکه رطوبتی از بدن خارج شد و یا هیجانی در بدن به وجود آمد جنابت نیست. بنابراین غسل هم واجب نمی‌شود.

نتیجه گیری

[ویرایش]

ترشحات و رطوبت‌‏های زنانه‌ای که غالبا هنگام برانگیختگی مختصر جنسی مانند دیدن برخی صحنه های محرک فیلم‌ها یا بازی و ملاعبه با همسر و... خارج می‏ شود پاک است و به آن اصطلاحا مذی می‌گویند.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. توضیح المسائل(آیت ‏الله وحید)، م ۳۵۱.
۲. اجوبةالاستفتائات(آیت الله خامنه‌ای)،ج۱، م۵۴.    
۳. توضیح المسائل(آیت‌ الله نوری)، م ۳۴۶.    
۴. توضیح المسائل مراجع، م ۳۴۵.
۵. توضیح ‏المسائل مراجع، م ۳۴۶.
۶. توضیح‏ المسائل(آیت‏ الله وحید)، م ۳۵۲.
۷. تعلیقات علی العروة(آیت‌ الله سیستانی)،ج۱، ص۲۱۰.    
۸. اجوبة الاستفتاءات(آیت ‌الله خامنه‌ ای)،ج۱، ص۵۴.    
۹. هدایةالعباد(آیت‌ الله صافی)،ج۱، ۳۰.    
۱۰. توضیح‏ المسائل مراجع، م ۳۴۶.
۱۱. استفتائات(آیت‏ الله تبریزی)، س ۲۴۸.
۱۲. سایت پرسمان،واژه‌ی جنابت بانوان.    


منابع

[ویرایش]
سایت حوزه.    
سایت پرسمان.    


رده‌های این صفحه : جنابت | فقه
جعبه ابزار