ثمامة بن اثال حنفی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افثمامة بن اثال حنفی، از صحابه رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) و مردی از سرزمین یمامه بود که در محضر رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) اسلام آورد. او در ماجرای مسیلمه کذاب، بر اسلام خود استوار ماند و علاء بن حضرمی، امیر بحرین را در نبرد با مشرکان یاری کرد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

ثمامة بن اثال بن نعمان بن مسلمه حنفی، از مردم یمامه و از بزرگان قبیله خود و دلاوری پرهیبت بود. وی به مدینه آمد و در محضر رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) اسلام آورد. چون به مکه بازگشت، از پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) سخن گفت.
مشرکان مکه گفتند: ثمامه صابئی شده است. گفت: "نه، به خدا سوگند صابئی نشده‌ام، بلکه اسلام آورده و رسالت محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) را تصدیق کرده به او ایمان آورده‌ام. قسم به کسی که جانم به دست اوست، حتی یک دانه نیز از یمامه (که غلاّت اهل مکه را تامین می‌کرد) به سوی شما نخواهم آورد، مگر آن که رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) اجازه دهد".
آن‌گاه به موطن خود بازگشت و مانع حمل غلاّت به مکه شد. قرشیان در تنگنا قرار گرفتند. از این‌رو نامه‌ای به رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نوشته، از او خواستند تا حق خویشاوندی به جای آورده، به ثمامه بنویسد تا به آنان اجازه حمل غلاّت بدهد. رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نیز چنین کرد. هنگامی که مردم یمامه از اسلام بازگشتند، ثمامه و پیروان هم‌قبیله‌ای‌اش بر اسلام خود استوار ماندند.
ثمامه در یمامه ماند و مرتدان را از پیروی مسیلمه و گرایش به او باز می‌داشت و هنگامی که از سخن او سرپیچی کردند، از آنان جدا شد و با پیروانش به علاء بن حضرمی، امیر بحرین که پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) او را در سال هشتم هجری قمری بر آن‌جا فرمان‌روایی داده بود، پیوست و او را در نبرد با مشرکان یاری کرد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن اثیر، ابوالحسن علی بن ابی‌الکرم، اسد الغابه فی معرفه الصحابه، ج۱، ص۲۴۶.    
۲. ابن عبدالبر، یوسف‌ بن‌ عبدالله، الاستیعاب فی معرفه الاصحاب، ص۲۱۴.    
۳. ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی، الاصابه فی تمییز الصحابه، ج۱، ص۵۲۵.    


منبع

[ویرایش]

عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۲۰.


جعبه ابزار