تلاوت بسمله (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افتلاوت بسمله فواید زیادی دارد که از جمله آنها جایی بود که پیامبر بسمله را تلاوت کردند و مشرکان پراکنده شدند.


گفتن بسمله

[ویرایش]

تلاوت بسمله از زبان پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم سبب پراکنده شدن مشرکان از اطراف او می شده است که در قرآن هم به آن اشاره شده است:
... واذا ذکرت ربک فی القرءان وحده ولوا علی ادبـرهم نفورا. «و بر دلهایشان پوششها می‌نهیم تا آن را نفهمند و در گوشهایشان سنگینی(قرار می‌دهیم) و چون در قرآن پروردگار خود را به یگانگی یاد کنی با نفرت پشت می‌کنند.» ( امام صادق علیه‌السّلام فرمود: مقصود از «اذا ذکرت ربک فی القرآن وحده»، بسم الله الرحمن الرحیم است. ) . آیه بعد اضافه مى کند که ((ما بر دلهاى آنها پوششهائى قرار داده ایم تا قرآن را درک نکنند و در گوشهایشان ثقل و سنگینى )) (و جعلنا على قلوبهم اکنة ان یفقهوه و فى آذانهم وقرا).و لذا ((هنگامى که پروردگارت را در قرآن به یگانگى یاد میکنى آنها پشت مى کنند و رو بر مى گردانند)) (و اذا ذکرت ربک فى القرآن وحده ولوا على ادبارهم نفورا).راستى چه عجیب است فرار از حق ، فرار از سعادت و نجات ، و فرار از خوشبختى و پیروزى و فهم و شعور.

پیامبر مامور آغاز قرائت قرآن

[ویرایش]

پیامبر صلی الله علیه وآله، مامور آغاز قرائت قرآن با بسمله بوده است جایی که قرآن نازل شد و به پیامبرش فرمود:
اقرا باسم ربک الذی خلق.بخوان به نام پروردگارت که آفرید. . جبرئیل بر محمد (صلى اللّه علیه و آله وسلم ) نازل شد و گفت : اى محمد بخوان . پاسخ داد من خواندن نمى دانم ، او را در آغوش خود کشید، سپس گفت : اى محمد بخوان ، پاسخ داد سواد ندارم . گفت : ((اقرا باسم ربک الذى خلق.

آداب شروع تلاوت قرآن

[ویرایش]

یکی از آداب شروع تلاوت قرآن گفتن بسمله است که خداوند در قرآن هم به پیامبرش اینچنین فرمودند:
اقرا باسم ربک الذی خلق.بخوان به نام پروردگارت که آفرید.

اعتراض کافران

[ویرایش]

تلاوت بسمله بر کافران از جانب حضرت محمد صلی الله علیه وآله، باعث اعراض آنان شد.
... واذا ذکرت ربک فی القرءان وحده ولوا علی ادبـرهم نفورا. «و بر دلهایشان پوششها می‌نهیم تا آن را نفهمند و در گوشهایشان سنگینی(قرار می‌دهیم) و چون در قرآن پروردگار خود را به یگانگی یاد کنی با نفرت پشت می‌کنند.» (بر اساس حدیث منقول از امام باقر یا امام صادق علیهما السلام که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم وقتی بسم الله الرحمن الرحیم را تلاوت می‌کردند، کافران دور می‌شدند.)

پانویس

[ویرایش]
 
۱. عروسی حویزی، عبدعلی بن جمعه، تفسیر نورالثقلین، ج۳، ص۱۷۳.    
۲. اسراء/سوره۱۷، آیه۴۶.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج ۱۲، ۱۴۳.    
۴. علق/سوره۹۶، آیه۱.    
۵. طباطبائی، محمد حسین، المیزان فی تفسیر القران، ترجمه موسوی همدانی، ج ۲۰، ص۵۲۶.    
۶. علق/سوره۹۶، آیه۱.    
۷. اسراء/سوره۱۷، آیه۴۶.    
۸. عروسی حویزی، عبدعلی بن جمعه، تفسیر نورالثقلین، ج۳، ص۱۷۳.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶، ص۴۲۶، برگرفته از مقاله «تلاوت بسمله».    


رده‌های این صفحه : بسمله | تلاوت | موضوعات قرآنی
جعبه ابزار