تصحیح الاعتقادات الامامیة (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افاین کتاب (تصحیح الاعتقاد)، به زبان عربی ، از شیخ مفید ، ابو عبدالله، محمد بن محمد بن نعمان عکبری بغدادی (۳۳۶- ۴۱۳ ق) است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

این کتاب، در شرح کتاب «الاعتقادات»، شیخ صدوق نگاشته شده و به بررسی استدلالی کتاب مزبور پرداخته و با بیانی برهانی، نظریات شیخ صدوق را رد یا اثبات کرده است.
شیخ صدوق، بعد از نگارش کتاب «الاعتقادات»، وعده نگارش شرحی بر آن نیز می‌دهد، ولی موفق به آن نمی‌شود و شیخ مفید با نگارش این کتاب عهده دار شرح بر کتاب استاد بزرگوار خود گردیده است.
کتاب تصحیح الاعتقاد، از اعتبار خاصی برخوردار است و از زمان نگارش تا حال پیوسته مورد توجه علما و فقهای شیعه قرار داشته و در کتب مختلف، از آن، نقل مطلب شده است.
این کتاب، برای شناخت و تحقیق در عقاید شیعه و شناخت مباحث عقیدتی مطرح در قرن چهارم هجری و عصر شیخ مفید، کتابی ارزش مند و قابل توجه می‌باشد.
آقا بزرگ تهرانی ، صاحب کتاب ارزشمند «الذریعة الی تصانیف الشیعة»، در این باره می‌فرماید: «کتاب تصحیح الاعتقاد، نوشته ابی عبدالله، محمد بن محمد بن نعمان تلعکبری، مشهور به شیخ مفید می‌باشد. نام دیگر این کتاب، «شرح اعتقادات الصدوق» است و علامه مجلسی در کتاب بحار و شیخ عبد النبی کاظمی در کتاب تکملة از آن نقل می‌کنند.

← ساختار کتاب


کتاب، در بیست و هشت فصل تنظیم شده است.

← گزارش محتوای کتاب


پاره‌ای از مطالب مطرح شده در این کتاب چنین است:
معنی کشف الساق؛ تاویل الید؛ نفخ الارواح؛ المکر و الخدعة من الله؛ صفات خداوند؛ تفاوت بین جبر و تفویض؛ اراده و مشیت؛ معنای استطاعت؛ معنی بدا؛ نهی از جدال؛ لوح و قلم؛ نفوس و ارواح؛ سؤال در قبر؛ قضا و قدر؛ معنای عرش؛ رجعت؛ بهشت و جهنم؛ عصمت؛ تقیه؛ موحد بودن اجداد پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم ؛ حظر و اباحه و...

← وضعیت کتاب


کتاب، در سال ۱۳۷۱ ق، به فارسی ترجمه و چاپ شده است.

← نسخه شناسی کتاب


۱. نسخه‌ای در کتابخانه مجلس شورای اسلامی در تهران که تاریخ نگارش آن ۱۳۵۴ ق و به خط حسن بن محمد خیابانی تبریزی می‌باشد.
این نسخه از روی نسخه‌ای که تاریخ نگارش آن ۱۰۸۰ ق می‌باشد، نگاشته شده است.
۲. نسخه‌ای در کتابخانه آستان قدس رضوی در مشهد مقدس که تاریخ نگارش آن ۱۰۷۹ ق و به خط مصطفی قلی حسینی قزوینی می‌باشد.
۳. نسخه‌ای دیگر در کتابخانه آستان قدس رضوی که تاریخ نگارش آن ۱۰۴۲ ق و به خط شاه محمد بن زین العابدین است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. الذّریعة إلی تصانیف الشّیعة، الشیخ آقا بزرک طهرانی، ط اسماعیلیان، ج۱۳، ص۱۰۲.    
۲. تصحیح اعتقادات الإمامیة، مفید، محمد بن محمد، محقق / مصحح:درگاهی، حسین‌، ناشر:کنگره شیخ مفید، قم‌، ۱۴۱۴ ق‌، چاپ دوم‌، ص۴.    


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع الاحادیث، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


جعبه ابزار