العمل الابقی فی شرح العروة الوثقی (حسینی شبر)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افكتاب" العمل الابقی فی شرح العروة الوثقی" تألیف سید علی حسینی شبر ( م ۱۳۹۳ قمرى) شرح مباحث تقلید و طهارت عروه تا اواسط بحث دماء ثلاثه است .


درباره كتاب

[ویرایش]

كتاب« العروة الوثقی فيما تعم به البلوى» تأليف مرحوم سید کاظم یزدی ( م ۱۳۳۷ قمرى) نخستين رساله‌ى عمليه‌ى جامع به زبان عربی است و تقريبا تمامى ابواب فقه را در بر مى‌گيرد، از اين رو فقهاى متاخر نظرات فقهى خود را به عنوان حاشيه بر اين كتاب مى‌نويسند. اين كتاب در بين كتب فقهى از جايگاه ويژه‌اى برخوردار است و از زمان تاليف تا كنون فقها شروح و حواشى متعددى بر اين كتاب نوشته‌اند. كتاب العمل الابقى شرح مباحث تقلید و طهارت عروه تا اواسط بحث دماء ثلاثه است. غرض اصلى مؤلف ذكر مدارك احکام عروه بوده با اين حال در موارد لزوم عبارات كتاب را نيز مفصلا توضيح مى‌دهد، سپس به بيان ادله‌ى فتواى سيد در هر مساله پرداخته و در بسيارى موارد ادله‌ى اقوال ديگر را همراه با مرجحات هر يك ذكر مى‌كند.
[۲] العمل الابقی فی شرح العروة الوثقی، سيد على حسينى شبر، ج۱، ص ۵ .


تاريخ تاليف و چاپ

[ویرایش]

تاليف العمل الابقى در سال ۱۳۸۵ قمرى به پايان رسيده و همراه با متن عروه در دو جلد منتشر شده است. چاپ جلد اول در سال ۱۳۸۳ و جلد دوم در سال ۱۳۸۵ توسط مطبعة النجف در نجف اشرف به انجام رسيده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. العروة الوثقی، سید محمد کاظم طباطبائی یزدی، ج۱، ص ۱.    
۲. العمل الابقی فی شرح العروة الوثقی، سيد على حسينى شبر، ج۱، ص ۵ .


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه أهل البيت عليهم السلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامیرده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب فقهی شیعه
جعبه ابزار