آشنایی با قرآن (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب آشنایی با قرآن، توسط جمعی از نویسندگان که اسامی آن‌ها معلوم نمی‌باشد برای تدریس در مراکز آموزشی تربیت معلم و آموزش و پرورش تهیه شده است و بنا بر جهتی نامعلوم اسامی آن‌ها در شناسنامه کتاب ذکر نشده، اما از متن کتاب بدست می‌آید که تهیه کنندگان، کسانی هستند که در تهیه متون آموزشی با آموزش و پرورش همکاری داشته، برای آن‌ها متن درسی تهیه می‌نمایند.


کتابشناسی

[ویرایش]

همانگونه که از نام کتاب بدست می‌آید این کتاب آشنایی با موضوعاتی است که پیرامون قرآن بحث می‌نماید و از آنجا که مباحث مطرح شده در آن به صورت اختصار و گذرا می‌باشد نام آنرا آشنایی با قرآن گذاشته‌اند. در این کتاب ابتدا به معرفی چند اصطلاح همچون منابع و مآخذ، متن، پرداخته و در ادامه منابع معتبر از نظر اسلام را که عبارتند از قرآن، سنت، عقل، اجماع نام برده به اختصار توضیح می‌دهد سپس به شرح مهمترین آن‌ها که قرآن کریم است پرداخته و پس از تعریف قرآن ضرورت شناخت آن را بیان می‌کند- در قسمت دیگری از کتاب نام‌های قرآن را بیان کرده آیاتی که دلالت بر اسامی و اوصاف قرآن می‌کند را ذکر می‌نماید در قسمت دیگری از کتاب بحث اعجاز قرآن را مطرح نموده برخی از وجوه اعجاز قرآن همچون فصاحت و بلاغت، اخبار غیبی و اتقان و یکنواختی مطالب آن را توضیح می‌دهد. در بخش دیگری از کتاب مساله نزول قرآن را بررسی و به همین مناسبت بحث سوره‌های مکی و مدنی و ملاک‌های شناخت هر کدام را ذکر می‌کند و به دنبال آن کیفیت دریافت قرآن از طرف پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم را با عنوان مساله وحی مورد بررسی قرار داده اقسام آنرا نیز توضیح می‌دهد و در پایان این قسمت تفاوت وحی و الهام را ذکر می‌کند. در قسمت دیگری از کتاب مساله جمع قرآن را مطرح، و در این زمینه تلاش‌هایی را که شخص پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم و مسلمانان جهت حفظ قرآن از خود نشان داده‌اند توضیح می‌دهد و جمع قرآن را در زمان خلافت ابو بکر بیان نموده آنگاه به مساله توحید مصاحف در دوران خلیفه سوم پرداخته است در بخش دیگری از کتاب چند اصطلاح علوم قرآنی همچون بطن و ظاهر، محکم و متشابه، ناسخ و منسوخ، تاویل و تفسیر را معنی نموده و آنگاه به معرفی برخی از کتب تفسیری از اهل سنت و شیعه می‌پردازد در پایان کتاب برای آشنایی با تفسیر قرآن به عنوان نمونه، تفسیر سوره والعصر که از طرف شهید مطهری بیان شده است را ذکر کرده‌اند. نکته قابل ذکر این است که این کتاب از طرف عده ایی جمع آوری شده (که اسامی آن‌ها معلوم نیست) و در مراکز آموزشی همچون تربیت معلم به عنوان متن کتاب درسی مورد استفاده قرار گرفته است.

ویژگی‌ها

[ویرایش]

۱- متن کتاب سلیس و روان است و همگان می‌توانند از آن استفاده نمایند ۲- مطالب به صورت اختصار بیان شده است. ۳- مباحث ارائه شده با یکدیگر ارتباط دارند و تقریبا سیر منطقی در آن رعایت شده است. ۴- کلیه آیاتی که به عنوان شاهد ذکر شده ترجمه آن‌ها نیز آمده است ۵- از برخی از منابع اصلی همچون کتاب البرهان «زرکشی» و تاریخ قرآن «زنجانی» استفاده شده است. ۶- در پایان کتاب تفسیر سوره و العصر از شهید مطهری به عنوان نمونه ذکر شده است.

اشکالات

[ویرایش]

۱- مؤلفین کتاب ناشناخته است و معلوم نیست چه کسانی این کتاب را تالیف کرده‌اند ۲- این کتاب در حقیقت خلاصه ایی از کتاب قرآن در اسلام علامه طباطبائی است. زیرا اکثر مطالب آن، از این کتاب گرفته شده است ۳- در بحث مصاحف
[۱] آشنایی با قرآن، جمعی از نویسندگان، ج۱، ص۹۷.
آنگاه که مصاحف معروف را نام می‌برد مصحف حضرت فاطمه علیه‌السّلام را به عنوان یکی از مصاحف ذکر نموده، در صورتیکه مصحف حضرت زهرا سلام‌الله‌علیهم، از مصحف‌های معروف که شامل قرآن و مانند مصحف حضرت علی علیه‌السّلام باشد، به شمار می‌رود چون که متن آن قرآن نیست

نسخه شناسی

[ویرایش]

متن کتاب فارسی، و دارای ۱۳۴ صفحه می‌باشد که مشخصات آن به قرار زیر است: ۱- نوع کاغذ: اعلاء ۲- جلد: شومیز ۳- نوبت چاپ: چهارم ۴- تاریخ انتشار: سال ۱۳۸۲ ۵- ناشر: شرکت چاپ و نشر بین الملل وابسته به مؤسسه انتشارات امیر کبیر ۶- تیراژ: سه هزار نسخه ۷- دارای فهرست مطالب ۸- دارای گفتاری از نویسندگان کتاب با عنوان «پیشگفتار»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. آشنایی با قرآن، جمعی از نویسندگان، ج۱، ص۹۷.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار مشکات الانوار، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب علوم قرآن
جعبه ابزار