ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

تخریب گنبد مطهر حرم امام رضا توسط عمال روسیه تزاری[ویرایش]

[ادامه]
ماجرای به توپ بستن گنبد مطهر حرم امام رضا (علیه‌السّلام) توسط عمّال روسیه تزاری (۱۳۳۰ق/۱۲۹۱ش) یکی از وقایع تلخ دوره قاجار است. در این دوره پس از تشکیل ژاندارمری مخصوص خزانه‌داری کل ایران توسط مورگان شوستر آمریکایی، دولت روسیه که این اقدام را مخالفت منافع خود در ایران می‌دانست، طی اولتیماتومی به دولت ایران، خواستار اخراج شوستر از ایران و نیز استخدام اتباع خارجی با اجازه دُوَل روس و انگلیس شد. در پی ردّ این اولتیماتوم توسط مجلس شورای ملی، قوای روسی مستقر در تبریز وارد قزوین شدند. هم چنین یکی از دست نشاندگان دولت روس در مشهد به نام یوسف هراتی

 


نسبت دادن فحشاء به همسران پیامبران (دیدگاه شیعه)[ویرایش]

[ادامه]
یکی از اتهامات مخالفان مذهب شیعه، ادعای اهانت به همسران پیامبران الهی (علیهم‌السّلام) است. عده‌ای به پیروی از ابن‌ تیمیه و محمد بن عبدالوهاب، مدعی شده‌اند که شیعیان، نسبت‌های قبیحی همچون زنا و فحشاء به عایشه و سایر همسران انبیاء (علیهم‌السّلام) داده‌اند. و با اتکا به قول برخی از روحانیون شیعه و انعکاس نظرات شاذ آنان در برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای این اتهام را مطرح نموده‌اند.
حال آن‌که اولا: این‌گونه از اقوال، مورد قبول جمهور علمای شیعه نیست. چنان‌که اکثریت قریب به اتفاق عالمان این مذهب به این‌گونه اقوال اعتراض کرده‌اند.
ثانیا:

 


روایات ناهیه از عزاداری[ویرایش]

[ادامه]
عزاداری، به عنوان یک نوع سوگواری در غم از دست دادن عزیزان و نزدیکان یک شخص به‌شمار می‌رود. لکن این موضوع در خصوص از دست دادن نعمت وجود انبیاء و اولیاء الهی بویژه اهل بیت رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) یکی از موضوعات مهمی است که پیروان مکتب و آیین اهل بیت (علیهم‌السّلام) در سالروز شهادت یا وفات آن بزرگواران، جهت گرامی‌ و زنده نگه داشتن سیره‌ی آن بزرگواران، اقدام به برپایی مجالس سوگواری و عزاداری می‌کنند. در این بین عده‌ای از مخالفین مکتب اهل بیت (علیهم‌السّلام) با استناد به برخی از روایات

 


یزید (دیدگاه ابن تیمیه)[ویرایش]

[ادامه]
نقد دیدگاه ابن‌تیمیه درباره یزید از منظر علمای اهل‌سنت
یزید بن معاویه، پس از مرگ پدر با وصیت ایشان جانشین و خلیفه‌ی پس از وی می‌شود. وی به جهت عمل نکردن به سیره‌ی رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، و عامل اصلی به شهادت رساندن فرزند رسول خدا (صلی‌الله علیه‌وآله‌وسلَّم)، امام حسین (علیه‌السلام) از منفورترین خلفا در بین غالب مسلمانان به‌شمار می‌رود. در این بین ابن تیمیه و پیروان او ـ وهابیت ـ با علمای اهل سنت مخالف نموده، و نقش یزید را در به شهادت رساندن امام حسین (علیه‌السلام) نپذیرفته‌اند.

 


اغتنام عمر[ویرایش]

[ادامه]
اغتنام عمر از مباحث علم اخلاق بوده و به معنای بهره‌برداری صحیح از فرصت‌ها می‌باشد. توجه به این موضوع برای استفاده بهینه عمر و رسیدن به سعادت دنیا و آخرت در این مدتی محدود و غیر قابل تکرار امری حیاتی است. دنیا مزرعه آخرت است؛ یعنی هر چه کاشته شود برداشت می‌شود و لذا برای برداشت مناسب در قیامت و مورد سوال قرار گرفتن از نحوه استفاده از فرصت عمر، باید تمام توجه را به زندگی و گذران عمر سپرده شود. در این مقاله به آثار، راهکارها، موانع و لحظات و مراحل ویژه عمر اشاره شده است.

 


تارک الصلاة (دیدگاه ابن تیمیه)[ویرایش]

[ادامه]
تارک الصلاة از جمله فروعات فقهی است که سلفی‌ها آن را دستاویزی برای تکفیر مسلمانان قرار داده‌اند. بر این اساس دایره‌ی تکفیر را در مسائل گوناگونی گسترش داده و به نوعی اکثر مسلمانان را تکفیر می‌کنند. ابن تیمیه محل نزاع و اختلاف بین علما را در دو مورد بیان نموده است. مورد اول، اشاره به ترک نماز به دلیل کسالت و تنبلی، همراه با اقرار به وجوب نماز و مورد دوم، ترک نماز، بدون اقرار و بدون انکار نماز است. در این دو مورد، نظر ابن تیمیه حکم کفر به معنای خروج از ملتِ تارک نماز است.
نوشتار حاضر، با روش توصیفی به نقد نظریه ابن تیمیه، پرداخته، و بیان می‌دارد:

 


خط مبدأ سرزمینی[ویرایش]

[ادامه]
خط مبدأ سرزمینی، خطی است که توسط هر کشور ساحلی برای اندازه‌گیری عرض دریای سرزمینی و دیگر مناطق دریایی آن کشور تعیین می‌شود. ابهام در مقررات کنوانسیون ۱۹۸۲ حقوق دریاها در مورد خط مبدأ مستقیم، سبب شده اکثریت کشورهای ساحلی این روش ترسیم خط مبدأ را به‌گونه‌ای به‌کار بگیرند که به میزان چشمگیر بر وسعت مناطق دریایی آن‌ها افزوده شود. انواع خط مبدأ عبارتند از: خط مبدأ طبیعی و مصنوعی. ترسیم خطوط مبدأ در برخی وضعیت‌های جغرافیایی خاص، با توجه به وضعیت آن ناحیه، در قالب تورفتگی‌های ساحلی، خلیج‌های تاریخی، خلیج‌های کوچک هم‌مرز با چند کشور، جزایر

 


سوگند به غیر الله (دیدگاه ابن تیمیه)[ویرایش]

[ادامه]
سوگند به غیر الله، در دیگاه ابن‌ تیمیه یکی از مواردی است که با سایر فقهای اسلامی متفاوت است. ابن‌ تیمیه از نظر فقهی برخلاف عموم فقها، سوگند به غیرالله را حرام می‌داند؛ اما اختلاف اساسی ابن‌ تیمیه با سایر علمای اسلام در نگاه اعتقادی او به موضوع است. وی با استناد به حدیث مرسل، قسمِ به غیرالله را شرک و مخالف توحید الوهی می‌داند.
با استفاده از متون حدیثیِ مورد قبول ابن‌ تیمیه، به بررسی و تحلیل این مسئله پرداخته شده و روشن می‌گردد، مشرک دانستن مسلمانان، به سبب سوگند به غیرالله، برخلاف ظاهر آیات و سنت پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)

 


توحید (اخلاق)[ویرایش]

[ادامه]
توحید از موارد اصول دین به معنای علم و اقرار به یکتایی خدای تعالی و شریک نداشتن در صفات اوست و به عنوان یک اصل اعتقادی به معنای یگانه دانستن و یکتا شمردن خدا است و تقلید‌پذیر نمی‌باشد بلکه نیاز به اعتقاد‌ قلبی و یقین به یکتایی خداوند دارد در این مقاله به دلایل یکتایی خداوند، مراتب توحید، عوامل و زمینه ها، آثار یکتاپرستی و موانع آن اشاره شده است.

 


دوستی (اخلاق)[ویرایش]

[ادامه]
دوستی از مباحث بین فردی در علم اخلاق به معنای رفاقت، یاری رساندن و معاشرت با افراد مورد علاقه است؛ که برای برطرف کردن نیازها و کسب انرژی درونی برای ادامه فعالیت‌های روزمره، امری ضروری می باشد. فواید دوست، وقتی آشکار می‌شود که در انتخاب دوست نهایت دقت را کرده باشیم؛ طبق روایات با مورد آزمایش قرار دادن، می توان دوست خوب را از بد تشخیص داد که موارد آن در مقاله آمده است. هنگامی که انسان با کسی دوست می‌شود حقوقی بر انسان ثابت می‌شود، هر دو طرف باید کوشش کنند، چه با مال، جان، زبان، بخشیدن اشتباهات، دعا کردن، وفا و اخلاص و به سختی نینداختن دیگری آنها را به جا آورند.

 


جعبه ابزار