ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

ابن هانی اندلسی[ویرایش]

[ادامه]
ابن هانی اندلسی (متوفای ۳۶۲ق)، از برجسته‌ترین شاعران شیعی قرن چهارم قمری در اندلس بود و نسبش به مهلب بن ابی‌صفره می‌رسد. او نزد معزلدین الله فاطمی از منزلت خاصی برخوردار بود و سرانجام به سال ۳۶۲ قمری درگذشت.

 


ابوالعباس اسماعیل میکالی[ویرایش]

[ادامه]
ابوالعباس اسماعیل میکالی (متوفای ۳۶۲ق)، از دانشمندان برجسته قرن چهارم قمری بود که در ادبیات عرب، شعر و نثر دستی داشت. او به سامانیان پیوست و به ریاست نیشابور رسید و سرانجام به سال ۳۶۲ قمری در نود و دو سالگی درگذشت.

 


حبس طرار[ویرایش]

[ادامه]
حبس طرار از مباحث فقهی و حقوقی مربوط به حقوق زندانی و درباره حکم زندانی‌کردن دزد طرار بحث می‌کند. طرار کسی است که مال را ناگهانی و غفلتا از صاحبش می‌دزدد.
روایاتی وارد شده است که طرّار، مختلس زندانی می‌شوند و اهل سنّت مانند ابویوسف چنین رای داده‌اند. ولی امامیه در مورد طرّار به قطع عضو و در مورد مختلس به تعزیر فتوا داده‌اند پس از نظر شیعه در این موارد، حبس نیست.

 


حبس مختلس[ویرایش]

[ادامه]
حبس مختلس از مباحث فقهی و حقوقی مربوط به حقوق زندانی و درباره حکم زندانی‌کردن دزد مختلس (رباینده) بحث می‌کند. روایاتی وارد شده است که طرّار، مختلس زندانی می‌شوند و اهل سنّت مانند ابویوسف چنین رای داده‌اند. ولی امامیه در مورد طرّار به قطع عضو و در مورد مختلس به تعزیر فتوا داده‌اند پس از نظر شیعه در این موارد، حبس نیست.

 


عبدالعزیز بن یحیی کنانی[ویرایش]

[ادامه]
عبدالعزیز بن یحیی کنانی (م ۲۲۱ ق)، از محدثان اهل سنت قرن سوم قمری بود. دو کتاب الوحیده و رسالة فی خلق القرآن اثر او است.

 


اهل کتاب (اصطلاحات نظامی)[ویرایش]

[ادامه]
اهل کتاب، در اصطلاح فقه نظامی به پیروان‌ آیین یهود، مسیحیت و مجوسیت می‌گویند. قرآن نیز به معرفی اهل کتاب پرداخته و حکم به پیکار با آنها داده مگر درصورتی که اسلام بیاورند و جزیه پرداخت کنند.

 


ابوالعباس بن ابی‌الشوارب[ویرایش]

[ادامه]
ابوالعباس بن ابی‌الشوارب (متوفای ۳۶۱ق)، یکی از بزرگان و قاضیان خاندان ابی الشوارب بود که در ازای پرداخت رشوه به معزالدوله دیلمی بر مسند قضاوت نشست اما المطیع لله خلیفه عباسی، او را به رسمیت نشناخت. او سرانجام به سال ۳۶۱ قمری درگذشت.

 


عبدالعزیز عبدی کوفی[ویرایش]

[ادامه]
عبدالعزیز عبدی کوفی، از محدثان شیعه قرن دوم و اصحاب امام صادق (علیه‌السّلام) بود. کتاب الحدیث اثر او است.

 


ابوالفتح کشاجم[ویرایش]

[ادامه]
ابوالفتح کشاجم (متوفای ۳۶۰ق)، از شعرا و ادبای قرن چهارم قمری در دمشق بود که به سیف‌الدوله حمدانی پیوست. او تالیفات مختلفی در فنون ادب و شعر دارد و کتاب ادب الندیم از آثار اوست. وی سرانجام به سال ۳۶۰ قمری درگذشت.

 


انفال (اصطلاحات نظامی)[ویرایش]

[ادامه]
انفال، در اصطلاح فقه نظامی به اموالی گفته می‌شود که در اختیار پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) قرار دارد، سپس بعد از او به امامان (علیهم‌السّلام) بعدی منتقل می‌شود و در زمان غیبت کبری به ولایت فقیه منتقل می‌گردد و طبق آیات و روایات اطاعت از خدا و پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و اهل بیت (علیهم‌السّلام) واجب است.

 


جعبه ابزار