ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

تشکیلات قضایی دیوان بین‌المللی دادگستری[ویرایش]

[ادامه]
تشکیلات قضایی دیوان بین‌المللی دادگستری از نظر تشکیلاتی به مجموعه‌ی از قضات دیوان، شعب دیوان، رئیس و نایب رئیس دیوان گفته می‌شود و دارای تشکیلات قضایی مستقلی است که قضات آن از میان قضات و حقوق‌دانان برجسته انتخاب می‌شوند. دیوان بین‌المللی دادگستری از ارگان اصلی قضایی سازمان ملل متحد بوده و از مباحث مطرح در حقوق بین‌الملل است. این مقاله به بررسی تشکیلات قضایی دیوان بین‌المللی دادگستری می‌پردازد.

 


شهید حسن باقری[ویرایش]

[ادامه]
غلامحسین افشردی (۱۳۳۴-۱۳۶۱ش) معروف به حسن باقری، از فرماندهان نابغه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بود. شهید باقری اوایل سال ۱۳۵۹ به عضویت سپاه درآمد. ابتدا در واحد اطلاعات مشغول به‌خدمت شد و در زمینه شناسایی و مقابله با گروهک‌های منحرف و وابسته، فعالیت خود را استمرار بخشید و در این واحد بود که نام مستعار «حسن باقری» برای ایشان در نظر گرفته شد.
با شروع جنگ تحمیلی

 


مهاتما گاندی[ویرایش]

[ادامه]
مهاتما گاندی (۱۲۴۸-۱۳۲۶ش. ۱۸۶۹-۱۹۴۸م)، رهبر سیاسی و معنوی هندی‌ها بود که توانست با استفاده از شیوهٔ ضدخشونت نافرمانی مدنی استقلال هند را از بریتانیا بگیرد و در نهایت دست امپراتوری بریتانیا را از هند کوتاه کند. فلسفهٔ بی‌خشونتی گاندی روی بسیاری از جنبش‌های مقاومت بدون خشونت در سراسر جهان و تا امروز تاثیر گذارد. همچنین وی از لژ‌های فراماسونری نیز بود.
از زمانی که وی مسئولیت رهبری نبرد برای آزادی و کنگره ملی هند در سال ۱۹۱۸ را به‌عهده گرفت، به‌عنوان نمادی ملی شناخته شد و میلیون‌ها نفر از مردم او را با لقب ماهاتما یا روح بزرگ یاد می‌کردند.
[[پرونده:left|abedhi۱.

 


تشکیلات اداری دیوان بین‌المللی دادگستری[ویرایش]

[ادامه]
تشکیلات اداری دیوان بین‌المللی دادگستری از نظر تشکیلاتی به مجموعه‌ی از دفتر دادگاه یا دبیر خانه دادگاه، مدیر و معاون دفتر و کارکنان دفتر، کمیته‌های دیوان و کارشناسان و ارزیاب‌ها، مسائل مالی دیوان و مصونیت‌های قضات و همکاران اداری گفته می‌شود. دیوان بین‌المللی دادگستری از ارگان اصلی قضایی سازمان ملل متحد بوده و از مباحث مطرح در حقوق بین‌الملل است. این مقاله به بررسی تشکیلات اداری دیوان بین‌المللی دادگستری می‌پردازد.

 


حمله رژیم شاه به دانشگاه تهران در سال 1340[ویرایش]

[ادامه]
حمله رژیم شاه به دانشگاه تهران اول بهمن سال ۱۳۴۰ به فرماندهی سروان منوچهر خسروداد و با دستور مستقیم محمدرضا شاه صورت گرفت. برخی عقیده دارند این حمله توطئه‌ دربار شاه برای ساقط کردن دولت علی امینی بود چرا که امینی از سوی آمریکا به عنوان رقیب شاه برای انجام اصلاحات در نظر گرفته شده بود. در پی این حادثه امینی تضعیف شد و آمریکایی‌ها متقاعد به برکناری امینی از نخست‌وزیری شدند.

 


آثار ارتداد منافقان (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
آثار ارتداد منافقان‌ با توجه به آیات قرآن عبارتنداز:

 


کیفر ارتداد منافقان (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
در آیات قرآن به منافقان اصرارکننده بر ارتداد، وعده عذاب داده شده است.

 


آثار ارتداد (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
آثار ارتداد با توجه به آیات قرآن عبارتند از:

 


بادیه‌نشینان و اسلام (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
در آیات قرآن به اسلام آوردن بادیه‌نشینان اشاره شده است..

 


ابن‌قاسم (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
ابن‌قاسم ممکن است اسم برای اشخاص ذیل باشد:

ابن‌قاسم ابوعبدالله‌ شمس‌الدین‌ محمد بن‌ قاسم‌ غزی، فقیه‌ شافعی ‌ و ادیب در قرن نهم و دهم هجری قمری
ابوعبدالله عبدالرحمان بن قاسم عتقی، از محدثان و فقهای برجسته مذهب مالکی در قرن دوم هجری قمری و از شاگردان مالک بن انس


 


جعبه ابزار