ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

آرامش‌بخشی (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
آیات مرتبط با آرامش‌بخشی عبارتند از:

 


آرامش‌بخشی به انبیاء (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
خداوند به انبیاء علیهم‌السلام در سختی‌ها، کارشکنی‌های مخالفان و ... دلداری و آرامش می‌دادند. در این مقاله آیات مرتبط باآرامش‌بخش به انبیاء معرفی می‌شوند.

 


آرامش انبیاء (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
در آیات قرآن به آرامش بعضی از انبیاء علیهم‌السلام اشاره شده است. در این مقاله آیات مرتبط با آرامش انبیاء معرفیمی‌شوند.

 


تفسیر آلوسی (کتاب)[ویرایش]

[ادامه]
تفسیر آلوسی با نام روح المعانی اثر سیدمحمود افندی آلوسی بغدادی فقیه، مفسر، ادیب و مفتی بغداد است.
تفسیر آلوسی گسترده‌ترین تفسیری است که پس از تفسیر فخر رازی به شیوه کهن ظهور یافته است؛ بلکه می‌توان گفت: نسخه دوم تفسیر رازی است ولی با‌اندکی تغییر. این تفسیر، یک دایرة المعارف تفسیری طولانی و مفصل است که تقریبا از حجم و حدود تفسیری خارج شده است.

 


تفسیر ابوالسعود (کتاب)[ویرایش]

[ادامه]
تفسیر ابو السعود با نام ارشاد العقل السلیم الی مزایا الکتاب الکریم اثر ابوالسعود محمد بن محمد بن مصطفی عمادی (متوفای ۹۸۲) از علمای ترک‌نژاد و از ملازمان سلطان سلیمان قانونی (خلیفه عثمانی) است.
این کتاب از بهترین تفاسیر در زمینه نکات ادبی و بلاغی و در نهایت زیبایی سبک و حسن بیان است و به همین علت در بین اهل علم شهرت زیادی یافت و بسیاری از علما آن را از بهترین تفاسیر دانستند.

 


تفسیر نسفی (کتاب)[ویرایش]

[ادامه]
تفسیر نَسَفی با نام مدارک التنزیل و حقائق التاویل اثر ابوالبرکات عبدالله بن احمد بن محمود نسفی از فقها و محدّثین حنفیّه قرن هفتم است. مؤلف در این کتاب خلاصه تفسیر بیضاوی و کشاف زمخشری را آورده است.

 


تفسیر بیضاوی (کتاب)[ویرایش]

[ادامه]
‌تفسیر بیضاوی، از تفاسیر مختصر و بسیار مشهور، تألیف ناصرالدین عبدالله بن عمر بیضاوی قاضی، فقیه شافعی، مفسر و متکلم اشعری در سده‌های ۷ و ۸ ق/۱۳ و ۱۴م است.
نام اصلی این اثر چنان‌که در مقدمه مؤلف آمده، انوار التنزیل و اسرار التأویل است. این تفسیر به اتفاق آراء اهل‌نظر در میان تفاسیر کم‌حجم قرآن کریم از محققانه‌ترین تفسیرها، و سالیان دراز یکی از کتاب‌های درسی مجامع دینی بوده است. این تفسیر، دارای سبکی لطیف، عباراتی ظریف و قدرت بیانی شگفت است و به همین‌علت بسیاری از مفسران بر آن تکیه کرده‌اند.

 


مقبره ابن حماد[ویرایش]

[ادامه]
مقبره ابن حماد، در شهر حله عراق و نزدیک آرامگاه جمال‌الدین علی بن عبدالعزیز موصلی، مشهور به خلیعی، قرار دارد.
تاریخ‌نویسان در شخصیت صاحب مقبره تردید دارند؛ برخی این زیارتگاه را به ابن‌حماد واسطی، از علمای قرن هفتم هجری، منسوب کرده و عده‌ای نیز این زیارتگاه را به ابن‌حماد حلی، شاعر شیعه مذهب، منسوب نموده‌اند.
مقبره ابن حماد2

 


امام سجاد (بینش اهل‌سنت)[ویرایش]

[ادامه]
وجود مقدس امام سجاد (سلام‌الله‌علیه) در چهارم شعبان المعظم سال سی و هشت هجری قمری در مدینه منوره دیده به جهان گشود. پدر گرامی ایشان حضرت اباعبدالله الحسین (سلام‌الله‌علیه) و مادر گرامی ایشان حضرت شهر بانو (سلام‌الله‌علیها) است. بنابر روایات شیعیان، امام سجاد (علیه‌السلام) به دستور ولید بن عبدالملک مسموم شد و به شهادت رسید. مدفن وی در قبرستان بقیع کنار قبر امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)، امام محمد باقر (علیه‌السلام) و امام جعفر صادق (علیه‌السلام) است. در این مقاله به بررسی شخصیت امام سجاد از دیدگاه اهل سنت می‌پردازیم.

 


تفسیر قرطبی (کتاب)[ویرایش]

[ادامه]
‌تفسیر قُرطُبی، تفسیری مفصّل با گرایش فقهی از قرن هفتم، نوشته ابوعبداللّه محمد بن احمد انصاری قرطبی، مفسر و فقیه مالکی و از عالمان عارف و صاحب تالیفات سودمند است.
کتاب از نظر سبک تالیف و مشتمل بودن بر آراء و اقوال و عنایت به لغت و ادب و فقه و کلام، از بهترین تفاسیر به‌شمار می‌رود. بخش عمده این تفسیر به بیان احکام فقهی و اختلاف مذاهب فقهی اختصاص دارد، با این‌همه، قرطبی از ابعاد دیگر آیات غافل نبوده و به مباحث کلامی و اخلاقی و ادبی و تاریخی و اجتماعی نیز پرداخته است.

 


جعبه ابزار