ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

بیماری روانی (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
بیماری روانی ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد:

بیماری روانی (فقه)، از اصطلاحات به کار رفته در فقه، به معنای بیماری‌های مرتبط با روح و روان انسان و دارای کاربرد فقهی
بیماری روانی (روان‌شناسی)، از اصطلاحات به کار رفته در روان‌شناسی، به معنای بیماری‌های مرتبط با روان انسان مانند افسردگی، وسواس و ...


رده‌های این صفحه : ابهام‌زدایی

 


کارن هورنای[ویرایش]

[ادامه]
خانم کارن هورنای (Karen Horney, ۱۸۸۵-۱۹۵۲) روان‌شناس و روان‌کاو پیرو مکتب فروید است. کارن منتقد بسیاری از نظریه‌های فروید مانند نظریه جنسی بود. او برخلاف فروید که علت اساسی بیماری‌های روانی را سرکوب تمایلات غریزی مخصوصا غریزه جنسی می‌دانست، علت آنها را روابط ناهنجار و خشن کودک در محیط جستجو می‌کرد.

 


روایت سد الابواب الا باب علی[ویرایش]

[ادامه]
رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) به همه صحابه‌ای که همسایه مسجد بودند و در خانه آن‌ها به داخل مسجد باز می‌شد، دستور داد که درهای خانه خود را ببندند، و از این میان تنها به امیر مؤمنان (علیه‌السّلام) اجازه دادند که در خانه‌اش همچنان باز باشد.
هدف رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) تطهیر مسجد از رجس و پلیدی بود و از آن جایی که خداوند اهل کساء (علیهم‌السّلام) را طبق آیه تطهیر از هرگونه رجس و پلیدی پاک گردانیده بود، فقط به امیر مؤمنان (علیه‌السّلام) اجازه داد که در خانه‌اش به داخل مسجد باز باشد.

 


زیگموند فروید[ویرایش]

[ادامه]
زیگموند شلومو فروید (Sigmund Schlomo Freud, ۱۸۵۶-۱۹۳۹) روان‌شناس و عصب‌شناس اتریشی است که به پدر علم روان‌کاوی مشهور است.
Sigmund Freud

 


ترکان جوان[ویرایش]

[ادامه]
ترکان جوان، عنوانی که عموماً بر هر نهضت و جریان سیاسی ضداستبداد عثمانی در سدۀ ۱۳ق/ ۱۹م و به‌خصوص بر نهضت مخالفان سلطان عبدالحمید دوم در درون و برون قلمرو امپراتوری عثمانی اطلاق می‌شد. این جریان روشن‌فکرانه با شعار و هدف اصلاح ساختار اداری، دفاع از آزادی و برابری، و برچیده شدن استبداد، بیش از نیم قرن (۱۲۷۷-۱۳۳۷ق/۱۸۶۰-۱۹۱۹م) با فراز و فرودهایی حیات سیاسی ـ اجتماعی و فرهنگی دولت عثمانی را تحت تـأثیر قـرار داده، و در تحولات آن از مثبت و منفی نقش مهم داشته است. به طور کلی به سه دوره تقسیم می‌شود.

 


ژان (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
ژان ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت‌های ذیل باشد:

ژان باپتیست تاورنیه‌، جهانگرد فرانسوی و مسافر مشرق زمین
ژان ژاک روسو، فیلسوف، اندیشمند و نویسنده معروف قرن هجدهم فرانسوی
ژان پل سارتر، فیلسوف پوچ‌گرای قرن بیستم فرانسه
ژان باتیست سی، اقتصاددان معروف فرانسوی، یکی از معروف‌ترین اقتصاددانان مکتب کلاسیک
ژان پیاژه، روان‌شناس و زیست‌شناس مشهور سوئیسی


رده‌های این صفحه : ابهام‌زدایی

 


ژان پیاژه[ویرایش]

[ادامه]
ژان پیاژه (۱۹۸۰-۱۸۹۶ ,Jean Piaget) روان‌شناس و زیست‌شناس مشهور سوئیسی است. او بیشتر به خاطر تلاش‌هایش در زمینه روان‌شناسی رشد و شناخت‌شناسی شهرت دارد.
Jean Piaget
در علم روان‌شناسی، معدود نظریه‌پردازی به بزرگی ژان پیاژه (۱۹۸۰-۱۸۹۶) وجود دارد. او به تنهایی جامع‌ترین و محکم‌ترین تئوری را درباره تحول شناختی (تحول هوش) ارائه داده است.

 


منابع آب (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
منابع آب با توجه به آیات قرآن عبارتند از:

 


مزه آب (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
در این مقاله آیات مرتبط با مزه‌های آب معرفی می‌شوند.

 


کم‌آبی (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
در این مقاله آیات مرتبط با کم‌آبی معرفی می‌شوند.

 


جعبه ابزار