ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

قاعده الواحد (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
واژه قاعده الواحد ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد:

قاعده الواحد (فلسفه)، یکی از اصطلاحات فلسفی، به معنای صدور معلول واحد از علت واحد از همه جهات
قاعده الواحد (اصول)، یکی از اصطلاحات به کاربرده به صورت مسامحی در اصول فقه در مواردی مانند بحث صحیح و اعم و واجب تخییری


رده‌های این صفحه : ابهام‌زدایی

 


آب حیات (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
آب حیات ممکن است در معانی ذیل به کار رفته و یا عنوان برای کتاب‌های ذیل باشد:

مفاهیم


آب حیات (مفهوم)، یا آب زندگانی، آب زندگی، آب جاودانگی، آب جوانی، آب حیوان، آب بقا، عین‌الحیوة، نهرالحیوة، چشمه‌ای تخیلی در تاریکی در فرهنگ‌های مختلف

کتاب‌ها


آب حیات (کتاب)، نام چند کتاب از دانشوران مسلمان در موضوعات گوناگون
آب حیات (محمدجعفر استرابادی)، کتابی در کلام شیعه به زبان فارسی، تألیف محمدجعفر استرابادی
آب حیات (آزاد دهلوی)، کتاب در ادبیات اردو، تألیف آزاد دهلوی
آب حیات (علی‌اکبر همدانی)

 


آب زلال (فیض کاشانی)[ویرایش]

[ادامه]
آبِ زُلال، نام منظومه‌ای در ادب پارسی است که توسط فیض کاشانی نوشته شده است.

 


ارتداد (کلام جدید)[ویرایش]

[ادامه]
ارتداد یکی از مباحث فقه سیاسی اسلام است که از اهمیت زیادی برخوردار است و آیات و روایات زیادی به آن اشاره دارند. تمام مذاهب اسلامی برگشتن از دین اسلام و انکار اصول دین را ارتداد دانسته‌اند.
بر اساس دیدگاه مشهور میان فقها، مجازات مرتد فطری مرگ است؛ ولی به مرتد ملی، فرصت توبه و بازگشت به دین داده می‌شود و مرتد زن چه ملی و چه فطری، کشته نمی‌شود، اما تا زمانی که توبه نکند، زندانی می‌شود.
یکی از شبهاتی که در این مورد مطرح می‌شود این است که فلسفه حکم ارتداد چیست؟ آیا احکام اسلام در مورد مرتد با مسئله آزادی عقیده در جامعه اسلامى در تعارض نیست؟

 


آب زلال (شوشتری جزایری)[ویرایش]

[ادامه]
آبِ زُلال، نام منظومه‌ای در ادب پارسی است که توسط شوشتری جزایری نوشته شده است.

 


مدارا و مکاشفه[ویرایش]

[ادامه]
انسان‌ها دارای طبیعت‌ها و افکار و ادراکات گوناگون هستند و مخالفت با افکار آنان دشمنی را در دل آنان ایجاد می‌کند و برای رسیدن به محبت آنان چاره‌ای جز موافقت با آنان در مواردی که گناه نیست نمی‌باشد.
این نوشتار به مطالعه مدارا به عنوان یک فضیلت والای اخلاقی که دارای اثری به‌سزا در حوزه‌ اخلاق فردی و اجتماعی است می‌پردازد و در این راستا به بیان مفهوم‌شناسی، فضیلت و تعیین حدود و آثار مدارا در عین نگرش به رذیله‌ ضد آن و بالاخره آسیب‌شناسی آن می‌پردازد و در عین حفظ ارزش‌ها و اصول از سهل‌انگاری و تساهل و تسامح مذموم بر حذر می‌دارد.

 


عرائس البیان فی حقایق القرآن (کتاب)[ویرایش]

[ادامه]

تفسیر عرائس البیان فی حقایق القرآن اثر شیخ المشایخ روزبهان بقلی از اقطاب صوفیه و مشاهیر عرفاء حکیم متاله و دانشمند سده ششم و هفتم و سرسلسله روزبهانیان است.
عرائس البیان به شیوه عقاید صوفیان مبتنی بر تاویل‌های عرفانی و در آن، آراء و افکار بزرگان صوفیه و عرفای پیشین جمع‌آوری شده است. این کتاب تفسیری عرفانی و کوتاه و در عین‌حال، جامع و در حد خود کامل و فراگیر است

 


ادبیات و هنر دینی[ویرایش]

[ادامه]
دین و هنر از آغاز تاریخ همراه و هم عنان هم بوده‌اند. هنر را با محتوای فرامادی و هویت آسمانی آن، نمی‌توان جدای از دین فرض نمود. از سوی دیگر ادبیات دینی نیز پیشینه‌ای به قدمت تمدن بشری دارد و کتب مقدس الهی بارزترین نمونه آن هستند. تقریباً در تمام نظام‌های عالی فرهنگی، چه هندی، چه اسلامی، چه چینی‌ـژاپنی، و چه یهودی‌ـ‌مسیحی، سنت ادبی هر چند به شکل‌ها و مظاهر بسیار متفاوت، در پیوندی ذاتی با‌ اندیشه، عمل، نهاد و نمادگرایی دینی پدید آمده است. دانشمندان نیز معتقدند که گونه‌های خاصی از ادبیات، خاصه شعر و نمایش به طور مستقیم از شعائر دینی نشات گرفته‌اند.

 


التأویلات النجمیة (کتاب)[ویرایش]

[ادامه]
التاویلات النجمیة اثر نجم‌الدین دایه، از چهره‌های تأثیرگذار و مطرح در تاریخ تصوف و عرفان در ایران و جهان اسلام است. نجم‌الدین، قبل از آنکه آن را به اتمام برساند بدرود حیات گفت و کار ناتمام وی را علاء‌الدوله سمنانی از بزرگان تصوف ایرانی و از شاعران و نویسندگان سده‌های هفتم و هشتم هجری قمری به انجام رسانید.
التأویلات النجمیة تفسیری است لطیف که به شیوه رمز و اشاره اما در عباراتی شیوا و به‌غایت ظریف، نوشته شده است. این مفسر در جمع بین مفاهیم ظاهری و باطنی آیات قرآنی، اهتمام جدّی داشته است و این نکته در سراسر تفسیرش نمود دارد. تلاش نجم‌الدین دایه در جهت جمع بین [[شریعت]

 


حسن مصطفوی (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
حسن مصطفوی ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت‌های ذیل باشد:

علامه حسن مصطفوی، از علمای بزرگ معاصر شیعه در قرن ۱۴ و ۱۵ هجری قمری
سیدحسن مصطفوی سدهی اصفهانی، از علمای شیعه در اصفهان در قرن ۱۴ هجری قمری


رده‌های این صفحه : ابهام‌زدایی

 


جعبه ابزار