ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

احکام ماهیت[ویرایش]

[ادامه]
ماهیت مخفّف «ماهُویَّت» و به معنای چیستی‌ است. مفهوم وجود بر مفاهیم متعددی حمل می‌شود؛ مثلا وقتی می‌گویند: «انسان هست»، «درخت هست»، انسان و درخت در یک چیز مانند هم هستند و آن اینکه، موجودند، ولی از جنبه دیگر با هم اختلاف دارند؛ زیرا یکی انسان است و دیگری درخت. ماهیت اشیاء عبارت است از این حیثیت‌های اختصاصی.
در اولین نظر چنین می‌نماید که وجود به ماهیت تعلق می‌گیرد و ماهیت متلبّس به لباس وجود می‌شود، اما در واقع چنین نیست؛ یعنی وجود و ماهیت در خارج دو شیئیّت ندارند که یکی به دیگری تعلق پیدا کند و یا یکی متلبّس به دیگری شود.

 


الگوگیری از حضرت زهرا[ویرایش]

[ادامه]
فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها)، الگو برای تمام انسان‌ها است. یکی از وظایف شیعیان اسوه و مقتدا قرار دادن حضرت زهرا و پیروی از ایشان در اعمال و رفتار است. در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

 


ادله اصالت وجود[ویرایش]

[ادامه]
ماهیت ذاتاً اقتضائی نسبت به وجود و عدم ندارد و چنین چیزی نمی‌تواند نمایانگر واقعیت عینی باشد. همچنین تا مفهوم وجود را حمل بر ماهیت نکنیم، از واقعیت عینی آن سخنی نگفته‌ایم.
در علم حضوری که خود واقعیت عینی، بی‌واسطه، مورد شهود قرار می‌گیرد اثری از ماهیت یافت نمی‌شود.
دلایل دیگری نیز برای اثبات اصالت وجود مطرح شده که به تعدادی از آنها در این مقاله اشاره می‌کنیم.

 


مقدمه اصالت وجود[ویرایش]

[ادامه]
پیش از فارابی تقریبا همه مباحث فلسفی بر محور ماهیت دور می‌زد و دست‌کم به صورت ناخودآگاه مبتنی بر اصالت ماهیت می‌شد و در سخنانی که از فلاسفه یونان نقل شده نشانه روشنی بر گرایش به اصالت وجود به چشم نمی‌خورد ولی در میان فلاسفه اسلامی مانند فارابی، ابن سینا، بهمنیار و میرداماد چنین گرایشی مشاهده می‌شود بلکه تصریحاتی نیز یافت می‌گردد.
از سوی دیگر شیخ اشراق که عنایت‌ خاصی به بازشناسی اعتبارات عقلی مبذول می‌داشت در برابر گرایش اصالت وجودی نیز موضع می‌گرفت و می‌کوشید با اثبات اعتباری بودن مفهوم وجود

 


نصوص امامت امام عسکری (منابع امامیه)[ویرایش]

[ادامه]
نصوص امامت امام عسکری (علیه‌السّلام) در منابع امامیه بر دو گونه است، تعدادی از نصوص، عمومی است و از ایشان به‌عنوان یکی از ائمه دوازده‌گانه نام می‌برد و پاره‌ای از اینها به‌طور ویژه از امامت آن حضرت سخن به‌میان آورده است. این نصوص در تعدادی از منابع معتبر حدیثی از جمله دو کتاب از کتاب‌های چهارگانه شیعه یعنی «کافی» کلینی و «من لایحضره الفقیه» شیخ صدوق (رحمة‌الله‌علیهما) بازتاب دارد. اسناد تعداد قابل توجهی از این روایات، بر اساس دانش رجال معتبر است.
درآمد
امروزه اختلاف مرکزی میان امامیه و سایر فرقه‌های اسلامی

 


صحاح (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
صحاح ممکن است عنوان برای کتاب‌های ذیل باشد:

الصحاح‌ جوهری (کتاب)، الصحاح (تاج اللغة و صحاح العربیة) اثر اسماعیل بن حماد جوهری فارابی، از مهم‌ترین معاجم زبان عربی
صحاح سته، شش کتاب روايى معروف ميان اهل سنّت


رده‌های این صفحه : ابهام‌زدایی

 


حضرت ابوجعفر (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
حضرت ابوجعفر ممکن است اشاره به برخی از ائمه طاهرین (علیهم‌السلام) باشد:

ابو جعفر محمدباقر، امام باقر (علیه‌السلام)، امام پنجم از ائمّه اثناعشر و یکی از چهارده معصوم
ابو جعفر ثانی، امام جواد (علیه‌السلام)، امام‌نهم‌ از امامان‌ دوازده‌گانه ‌و یکی ‌از چهارده معصوم


رده‌های این صفحه : ابهام‌زدایی

 


اعمش (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
اعمش ممکن است در معانی ذیل به کار رفته و یا اشاره به اشخاص و شخصیت‌های ذیل باشد:

اعمش (فقه)، کسی که از چشمانش چرک و اشک می‌آید، دارای کاربرد در باب قصاص و دیات
سلیمان بن مهران اعمش، سلیمان بن مهران معروف به أَعمش، از علمای کوفه در قرن دوم قمری و از شیعیان و اصحاب امام صادق (علیه‌السلام)


رده‌های این صفحه : ابهام‌زدایی

 


مشورت‌های نظامی پیامبر با ابوبکر (شبهه)[ویرایش]

[ادامه]
مشورت به معنای شوری، رایزنی و شور کردن‌ است، و دین اسلام به مشورت‌کردن در امور فردی و اجتماعی اهمیت زیادی داده است. بر اساس آیات قرآن کریم و روایات معصومین (علیهم‌السّلام) رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) همواره با اصحاب خود چه در امور نظامی و چه در دیگر امور دنیوی مشورت می‌کرد، لذا بر این اساس عده‌ای مشورت کردن پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) با ابوبکر را فضیلتی برای او شمرده‌اند. در این‌جا این مطلب را بررسی می‌کنیم که آیا صرف مشورت پیامبر با افرادی فضیلتی برای آنها به حساب می‌آید یا نه؟

 


استماع قرآن (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
گوش دادن به آیات قرآن امری پسندیده است که دارای آثار بسیاری برای شنونده است. در این مقاله آیات مرتبط با استماع قرآن معرفی می‌شوند.

 


جعبه‌ابزار