ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

مدت شیرخوارگی[ویرایش]

[ادامه]
از آیات و روایات استفاده می‌شود، تغذیه با شیر مادر در مدّت دو سال، حق هر کودک است و سزاوار نیست کودک کم‌تر از بیست و یک ماه از شیر مادر تغذیه نماید.
در اینکه آیا جایز است مادر، فرزند خود را بیش از دو سال، شیر دهد یا خیر؟ در میان فقیهان بحث و گفتگو است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 


اجرت شیردادن[ویرایش]

[ادامه]
دیدگاه مشهور فقها این است که مادر برای شیردادن به نوزاد، استحقاق اجرت المثل است. دلیل این حکم، آیات و روایات است، که در این رابطه وارد شده است.

 


شیردادن به کودک[ویرایش]

[ادامه]
شیر دادن مادر به نوزاد باید بعد از تولّد شروع شود و کودک نباید از خوردن آن، به‌ویژه در روز‌های اوّل محروم گردد. در اسلام، تغذیه با شیر مادر به‌عنوان یکی از حقوق کودک به رسمیت شناخته شده است.
در وجوب و عدم وجوب شیر دادن به کودک دیدگاه‌های مختلفی بیان شده است: برخی از علما خوردن آغوز، که شیرِ زرد رنگ غلیظی است که در روز‌های اوّل زایمان

 


شیر مادر[ویرایش]

[ادامه]
بهترین غذا در بیان آیات و روایات برای نوزاد شیر مادر است، زیرا خداوند، حکیم است و به مقتضای حکمت خویش دستوری که نافع به‌حال کودک باشد داده است. بنابر آیات و روایات، شیر مادر، تاثیر بسزایی در جسم و جان نوزاد دارد، و علاوه بر این‌که ساختمان جسمی کودک را محکم می‌کند، ساختار روحی او را نیز پرورش می‌دهد.

 


حق تغذیه با شیر مادر[ویرایش]

[ادامه]
در اسلام، تغذیه با شیر مادر به‌عنوان یکی از حقوق کودک به رسمیت شناخته شده است و پیرامون آن، در آیات و روایات به تفصیل سخن به میان آمده و در متون فقهی درباره جنبه‌های مختلف آن بحث شده است. بهترین غذا برای نوزاد شیر مادر است، زیرا خداوند، حکیم است و به مقتضای حکمت متعالیه خویش دستوری که نافع به‌حال کودک باشد داده است.
اهمیت تغذیه با شیر مادر از آن‌جهت است که در دوران شیرخوارگی علاوه بر این‌که ساختمان جسمی کودک محکم می‌شود، ساختار روحی او نیز پرورش می‌یابد.

 


رده:مشایخ صوفیه اهل‌سنت قرن 5 (قمری)[ویرایش]

[ادامه]
عناوین موجود در این رده عبارت اند از :  

م

 • محیی‌الدین عبدالقادر گیلانی‌

 •  


  پلورالیسم فرهنگی[ویرایش]

  [ادامه]
  پلورالیسم در لغت به‌ معنای کثرت و جمع در مقابل تفریق و کاهش است. در اصطلاح نام مکتب تکثرگرایی است. این واژه در عرصه‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اخلاقی، معرفتی و دینی معانی متفاوتی یافت. در این عرصه تعدّد و تکثّر فرهنگ‌ها، بویژه در بخشی از فرهنگ که به صورت آداب و رسوم اجتماعی خود را می‌نماید تمایز خود را با فرهنگ‌های آشکار می‌کند، مورد پذیرش و دارای جایگاه رسمی است. در واقع پلورالیسم فرهنگی، تبیینی از چرایی این تنوّع‌های ادغام‌ناپذیر است.
  کثرت‌گرایی فرهنگی با جنبش سیاه‌پوستان در سال ۱۹۶۰ در آمریکا

   


  نبوت ابراهیم (قرآن)[ویرایش]

  [ادامه]
  از مقامات حضرت ابراهیم علیه‌السلام که در آیات قرآن به آن اشاره شده، مقام نبوت است.

   


  منزلت ابراهیم (قرآن)[ویرایش]

  [ادامه]
  در آیات قرآن به منزلت والای حضرت ابراهیم علیه‌السلام اشاره شده است.

   


  قضاوت ابراهیم (قرآن)[ویرایش]

  [ادامه]
  یکی از مقامات حضرت ابراهیم علیه‌السلام که در آیات قرآن به آن اشاره شده، مقام قضاوت است.

   


  جعبه ابزار