ده عنوانی که به تازگی ثبت شده اند :

ابن‌جلا ابوالحسن احمد بن یوسف جعفی قصبانی[ویرایش]

[ادامه]
ابوالحسن (ابوحسین) احمد بن یوسف بن یعقوب جعفی قصبانی ابن جلا (زنده در ۲۷۱ هـ) از محدثان در قرن سوم هجری قمری بود. برخی احتمال داده‌اند او همان احمد بن یوسف است که شیخ طوسی در شمار اصحاب امام رضا (علیه‌السّلام) آورده است.

 


احمد بن سیّار جرجانی[ویرایش]

[ادامه]
احمد بن سیّار جرجانی (زنده در نیمه دوم قرن دوم هجری)، از شاعران دربار‌ هارون الرشید و از راویان اشعار به شمار می‌رود.

 


ازدواج جوانان[ویرایش]

[ادامه]
ازدواج جوانان و تسهیل آن، از مهمترین عوامل برای جلوگیری از انحرافات جنسی و کمک به عفت عمومی و ایجاد زمینه سعادت معنوی انسان است. به‌همین جهت در روایات کمک به ازدواج جوانان را از حقوق آنان شمرده‌اند.
در نظام اخلاقی و تربیتی اسلام، افراط و تفریط در امر غریزه جنسی خلاف مقتضای طبیعت انسان است و راه سوّم یعنی رعایت اعتدال را توصیه نموده و برای هدایت صحیح غریزه جنسی و مهار آن، ازدواج و تشکیل خانواده را امری پسندیده بلکه عبادت دانسته و به آن توصیه و تاکید کرده است.

 


ولایت بر ازدواج[ویرایش]

[ادامه]
ولایت مسئولیّتی شرعی است که شارع مقدّس به‌منظور نگهداری، مواظبت، تربیت و اداره امور مالی و غیر مالیِ کودک یا سفیه و یا مجنونی که حجرشان متّصل به صغر آنهاست، به اولیای آنان اعطا کرده و ولی وظیفه دارد اداره اموال و امور آنان را در جهت منافع و مصلحت آنها اداره کند.
به اتفاق فقها، پدر و جدّ پدری بر تزویج صغار ولایت دارند. اما در مساله ولایت پدر و جدّ پدری بر ازدواج صغار، این ایراد مطرح شده است ‌که انتخاب همسر از طبیعی‌ترین حقوق هر انسان است و از لوازم احترام

 


نفقه زوجه صغیره[ویرایش]

[ادامه]
صغیر به کسی گفته می‌شود که به سن بلوغ شرعی نرسیده است. بنابر دیدگاه فقها برای پدر جایز است دختر خود را که به حدّ بلوغ نرسیده تزویج نماید.
بنابر اطلاقات بعضی از آیات قرآن و روایات بعد از عقد نکاح صغیره، پرداخت نفقه زوجه هرچند صغیره باشد، بر زوج کبیر واجب است. هم‌چنین در فرضی که زوج صغیر و زوجه کبیره است، پرداخت نفقه بر زوج هرچند صغیر باشد، واجب است.

 


احمد بن یوسف تیمی کوفی[ویرایش]

[ادامه]
احمد بن یوسف تیمی کوفی، از اصحاب امام رضا (علیه‌السّلام) و از محدثان موثق عصر امام رضا (علیه‌السّلام) (قرن دوم هجری قمری) بود.

 


احمد بن هلال (ابهام‌زدایی)[ویرایش]

[ادامه]
احمد بن هلال ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت‌های ذیل باشد:

احمد بن هلال کرخی، از پیروان اهل بیت و منحرف از مهدویت
ابن‌هلال ابونصر احمد بن هلال بکیلی بغدادی، از محدثان قرن سوم هجری قمری


 


ابن‌هلال ابونصر احمد بن هلال بکیلی بغدادی[ویرایش]

[ادامه]
ابونصر احمد بن هلال بکیلی بغدادی (م ۳۰۰ هـ)، از محدثان قرن سوم هجری قمری دانسته شده است. وی دارای تالیفاتی در موضوعات عجیب همچون جادوگری، طلسم می‌باشد.

 


عهد (قرآن)[ویرایش]

[ادامه]
در این مقاله آیات مرتبط با عهد معرفی و بررسی می‌شوند.

 


مبانی نظارت بر انتخابات[ویرایش]

[ادامه]
در تشکیل هر حکومتی، ارکانی همچون سرزمین و نیروهای انسانی نقش اساسی دارند. از میان ارکان تشکیل‌دهنده حکومت، رکن اصلی به طور عام، نیروهای انسانی و به طور خاص، زمام‌داران، کارگزاران و کارمندان ادارات، نهادها و سازمان‌های آن است. در هر نظامی، با توجه به مبانی و اهداف خاص آن، گزینش و انتخاب و نظارت بر انتخابات، متفاوت است. در نظام اسلامی، که مبتنی بر مبانی و اهداف الهی است، گزینش و انتخاب و نظارت بر انتخابات نیز بر اساس همان اهداف و مبانی صورت می‌گیرد. بنابراین مبانی، مناصب و مشاغل حکومتی امانت محسوب می‌شوند. از این‌رو، باید امانت‌ها را تنها به افراد امین سپرد.

 


جعبه ابزار