یقین به آیات خدا (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآیات، جمع آیه به معنای علامت ظاهر و روشن است. در این مقاله آیات مربوط به یقین به آیات خدا معرفی می‌شوند.


اعلام‌کننده عدم يقين به آيات خدا

[ویرایش]

جنبنده شگفت‌انگيز، اعلام كننده یقین نداشتن مردم به آیات خدا:
«... أخرجنا لهم دابّة من الأرض تكلّمهم أنّ الناس كانوا بايتنا لايوقنون؛... جنبنده‌ای را از زمین برای آنها خارج می‌کنیم که با آنان تکلّم می‌کند (و می‌گوید) که مردم به آیات ما ایمان نمی‌آوردند.»

استمرار عدم يقين به آيات خدا

[ویرایش]

استمرار عدم يقين به آيات الهى، عامل عذاب گمراهان كوردل:
«وما أنت بهدى العمى عن ضللتهم إن تسمع إلّامن يؤمن بايتنا فهم مّسلمون‌• وإذا وقع القول عليهم أخرجنا لهم دابّة مّن الأرض تكلّمهم أنّ النّاس كانوا بايتنا لايوقنون؛ و نیز نمی‌توانی کوران را از گمراهیشان برهانی؛ تو فقط میتوانی سخن خود را به گوش کسانی برسانی که آماده پذیرش ایمان به آیات ما هستند و در برابر حق تسلیمند! و هنگامی که فرمان عذاب آنها رسد (و در آستانه رستاخیز قرار گیرند)، جنبنده‌ای را از زمین برای آنها خارج می‌کنیم که با آنان تکلّم می‌کند (و می‌گوید) که مردم به آیات ما ایمان نمی‌آوردند.»

آثار یقین به ایات خدا

[ویرایش]

صبر و يقين به آيات الهى، عامل نصب و شايستگى پيشوايان هدایتگر از سوى خداوند و پشتوانه‌اى براى هدايت‌گرى آنان:
«و جعلنا منهم أئمّة يهدون بأمرنا لمّا صبروا و كانوا بايتنا يوقنون؛و از آنان امامان (و پیشوایانی) قرار دادیم که به فرمان ما (مردم را) هدایت می‌کردند؛ چون شکیبایی نمودند، و به آیات ما یقین داشتند.»

انکار به رغم یقین

[ویرایش]

انکار آيات الهى از سوى فرعونیان به رغم يقينشان به آن‌ها:
«... الى فرعون و قومه ...• فلمّا جاءتهم ءايتنا مبصرة ...• و جحدوا بها و استيقنتها أنفسهم ...؛...تو با آنها بسوی فرعون و قومش فرستاده می‌شوی... و هنگامی که آیات روشنی‌بخش ما به سراغ آنها آمد ... و آن را از روی ظلم و سرکشی انکار کردند، در حالی که در دل به آن یقین داشتند! ....»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. راغب اصفهانی، حسین بن محمد، المفردات فی غریب القرآن، ص۳۳.     .
۲. نمل/سوره۲۷، آیه۸۲.    
۳. نمل/سوره۲۷، آیه۸۱.    
۴. نمل/سوره۲۷، آیه۸۲.    
۵. سجده/سوره۳۲، آیه۲۴.    
۶. نمل/سوره۲۷، آیات۱۲-۱۴.    


منبع

[ویرایش]
مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۱، ص۵۳۷، برگرفته از مقاله «یقین به آیات خدا».    


رده‌های این صفحه : آیات الهی | موضوعات قرآنی | یقین
جعبه ابزار