یعقوب و نماز (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افیکی از مسئولیت‌های حضرت یعقوب علیه‌السلام ، اقامه نماز بود. در این مقاله آیات مرتبط با نماز و حضرت یعقوب علیه‌السلام معرفی می‌شوند.


وظیفه شرعی حضرت یعقوب

[ویرایش]

اقامه نماز، از وظايف یعقوب علیه‌السلام:
وَ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ يَعْقُوبَ‌ .... وَ أَوْحَيْنا إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْراتِ وَ إِقامَ الصَّلاةِ .... و اسحاق، و علاوه بر او، يعقوب را به وى بخشيديم، و همه آنها را مردانى صالح قرار داديم. و آنها را پيشوايانى قرار داديم كه به فرمان ما (مردم را) هدایت مى‌كردند، و انجام كارهاى نيك و برپا داشتن نماز و اداى زکات را به آنها وحی كرديم، و آنها فقط مرا عبادت مى‌كردند.

آموزه دینی حضرت یعقوب

[ویرایش]

نماز، از آموزه‌هاى دينى يعقوب عليه‌السلام:
وَ وَهَبْنا لَهُ إِسْحاقَ وَ يَعْقُوبَ‌ .... وَ أَوْحَيْنا إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْراتِ وَ إِقامَ الصَّلاةِ .... و اسحاق، و علاوه بر او، يعقوب را به وى بخشيديم، و همه آنها را مردانى صالح قرار داديم. و آنها را پيشوايانى قرار داديم كه به فرمان ما (مردم را) هدايت مى‌كردند، و انجام كارهاى نيك و برپا داشتن نماز و اداى زكات را به آنها وحى كرديم، و آنها فقط مرا عبادت مى‌كردند.

← تفسیر آیات


در آیات مورد بحث خداوند به مقام امامت و رهبری اين پيامبر بزرگ و بخشى از صفات و برنامه‌هاى مهم و پرارزش آنها بطور جمعى اشاره مى‌كند.
سه موهبت و ويژگى مهم که خداوند به حضرت یعقوب و اسحاق علیهماالسلام عطا کردند اين بود كه" ما به آنها انجام كار خير را وحى كرديم و همچنين برپا داشتن نماز و اداى زكات" (وَ أَوْحَيْنا إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْراتِ وَ إِقامَ الصَّلاةِ وَ إِيتاءَ الزَّكاةِ).
اين وحى مى‌تواند وحی تشریعی بوده باشد، يعنى ما انواع كارهاى خير و اداى نماز و اعطاى زكات را در برنامه‌هاى دينى آنها گنجانيديم: و نيز مى‌تواند وحی تکوینی باشد، يعنى به آنها توفیق و توان و جاذبه معنوى براى انجام اين امور بخشيديم.
البته هيچيك از اين امور جنبه اجبارى و اضطرارى ندارد بلكه تنها آمادگيها و زمينه‌ها است كه بدون اراده و خواست خود آنها هرگز به نتيجه نمى‌رسد.
ذكر" اقامه صلاة و اداء زكات" بعد از" فعل خيرات": به خاطر اهميت اين دو برنامه است كه نخست بطور عام در جمله" وَ أَوْحَيْنا إِلَيْهِمْ فِعْلَ الْخَيْراتِ‌" و بعد به طور خاص بيان شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. انبیاء/سوره۲۱، آیه۷۲.    
۲. انبیاء/سوره۲۱، آیه۷۳.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۳، ص۴۵۱.    
۴. انبیاء/سوره۲۱، آیه۷۲.    
۵. انبیاء/سوره۲۱، آیه۷۳.    
۶. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۳، ص۴۵۱.    
۷. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۳، ص۴۵۴-۴۵۶.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۳۱، ص۴۷۵، برگرفته از مقاله «یعقوب علیه‌السلام و نماز».    


رده‌های این صفحه : حضرت یعقوب | موضوعات قرآنی | نماز
جعبه ابزار