یا لثارات الحسین

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افیا لثارات الحسین (علیه‌السلام) شعار یاران حضرت مهدی (علیه‌السلام) می‌باشد. که به خون خواهی امام حسین علیه‌السلام سر می‌دهند.


معنای لغوی ثار

[ویرایش]

ثار در لغت به معنای خون خواهی است.

شعار یاران حضرت مهدی

[ویرایش]

یا لثارات الحسین (علیه‌السلام) شعار یاران حضرت مهدی (علیه‌السلام) است که به خون خواهی امام حسین علیه‌السلام، هنگام قیام آن حضرت سر خواهند داد. به این معنا که کجایند قاتلان حسین؟
[۴] طریحی، فخرالدین، مجمع البحرین، ج۳، ص۲۳۵.
یا به این معنا که کجایند خون خواهان حسین؟.

دیدگاه روایات

[ویرایش]

امام صادق (علیه‌السلام) در این باره فرمود: ... و هم من خشیة الله مشفقون یدعون بالشهادة و یتمنون ان یقتلوا فی سبیل الله شعارهم یا لثارات الحسین علیه‌السّلام اذا ساروا یسیر الرعب امامهم مسیرة شهر:
یاران مهدی ... فقط از خدا می‌ترسند و فریاد لا اله الا الله» آنان بلند است و همواره در آرزوی شهادت و کشته شدن در راه خدایند. شعار آنان یا لثارات الحسین است. به هرسو که روی آورند، ترس از آنان، (به اندازه یک ماه مسیر) پیشاپیش در دل مردم افتد.
در برخی روایات، این عبارت، شعار فرشتگان، به هنگام یاری حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، یاد شده است. امام رضا (علیه‌السلام) : فیکونون من انصاره و شعارهم یا لثارات الحسین.
البته روشن است چون حسین بن علی (علیهماالسلام) تمام آینۀ حق و حقیقت است و دشمنان وی در آن زمان تمام نمای باطل، انتقام از خون امام حسین (علیه‌السّلام) انتقام از خون همۀ مظلومان در طول تاریخ خواهد بود و آن حکومت عدل جهانی، برآورندۀ آرزوی همۀ فرودستان جهان در طول تاریخ است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن منظور، لسان العرب، ج۴، ص۹۷.    
۲. فراهیدی، خلیل بن احمد، کتاب العین، ج۸، ص۲۳۶.    
۳. طریحی، فخرالدین، مجمع البحرین، ج۱، ص۳۰۵.    
۴. طریحی، فخرالدین، مجمع البحرین، ج۳، ص۲۳۵.
۵. نوری، میرزا حسین، مستدرک الوسائل، ج۱۱، ص۱۱۴، ح۱۲۵۶۵.    
۶. مجلسی، سیدمحمدتقی، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۰۸، باب۲۶.    
۷. شیخ صدوق، عیون اخبار الرضا علیه‌السلام، ج۲، ص۲۶۸.    
۸. شیخ صدوق، الامالی، ص۱۹۲.    


منبع

[ویرایش]

فرهنگنامه مهدویت، خدامراد سلیمیان، ص۴۹۶-۴۹۷، برگرفته از مقاله «یا لثارات الحسین (علیه‌السّلام)».    جعبه ابزار