کنترل فشارهای جنسی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افغریزه جنسی یک غریزه خدادادی است که همانند چاقو دو لبه دارد لذا کنترل آن موجب ارتقاء انسان به سوی کمال و افسار گسیختگی آن موجب تنزل انسان می‌شود.


مقدمه

[ویرایش]

غریزه جنسی یکی از غرایز نیرومند، حساس و زندگی‌ساز انسان است، که در حیات روانی و جسمانی او تاثیرات بسزایی دارد.این امانت الهی در وجود انسان، همچون لبه تیز چاقو دارای وظایف دو بعدی است، که هم می‌تواند وسیله ارتقاء و تعالی انسان باشد؛ و هم می‌تواند تنزل و فرومایگی او را فراهم سازد.لذا اگر پرورش صحیح و عاقلانه داشته باشد، و ارضاء آن بر مبنای اعتدال و تعالیم الهی و در مجرای فطرت باشد، زندگی را قرین خوشی و آسایش می‌گرداند.از همین‌رو، دین اسلام دستور به کنترل و تعدیل امیال غریزی انسان داده است؛ امروزه نیز دانشمندان و روانشناسان سرتاسر جهان آن را اساس کار خود قرار داده و می‌گویند: مراتب شدت و ضعف این امیال منجر به اختلال در اعمال حیاتی و مانع سلامت جسمی و روانی می‌شود.

رمز غلبه بر فشارهای جنسی

[ویرایش]

غریزه جنسی با بلوغ بیدار می‌شود و تقریباً همه جوان‌ها تحت فشار این غریزه هستند و بسیاری از آنها شرایط ازدواج را ندارند. اساساً جوان با طوفان و بحران و شکوفا شدن خواسته‌ها و غرایز خویش تعریف می‌شود. و این از حکمت‌های الهی است که جوان با نیروی اراده و اختیار خویش بر امیال نفسانی و شهواتی خویش غلبه کرده و به رشد و بالندگی دست یابد.
ترک عصیان، در جوانی، شیوه پیغمبری است ورنه هر گبری به پیری می‌شود پرهیزکار
افراد با تقوی و خودساخته‌ای که اینک معلم اخلاق هستند و به مقامات معنوی رسیده‌اند، از ابتدا و به‌صورت فطری خود ساخته نبودند، در آنها نیز نیازها و تمایلات بسیاری وجود داشته و جاذبه‌ها و عوامل تحریک کننده بیرونی آنها را به‌سوی خود فرا می‌خوانده است. از اینکه تقوای حضرت یوسف را نداریم، نگران نباشیم، با «همت بلند» و«اراده قاطع» ما هم می‌توانیم بذر تقوی و عفاف را در وجود خویش بپاشیم. پس راه غیرممکنی نیست، دیگران توانسته‌اند، ما هم یقیناً می‌توانیم در ابتدا شاید، مجاهده و مبارزه با نفس و به‌دست آوردن ملکه عفت و تقوی قدری دشوار به‌نظر آید؛ اما وقتی در این راه گام برداریم و از خداوند طلب یاری نماییم قطعاً خداوند ما را با امدادهای غیبی خود، در این راه یاری و هدایت خواهد کرد. و این وعده الهی است که می‌فرماید: «و الذین جاهدوا فینا لنهدینهم سبلنا و ان الله لمع المحسنین؛ آنان که در راه ما جدیت و تلاش وکوشش به خرج می‌دهند، راه‌های خود را به آنها ارائه می‌دهیم، و خداوند با نیکوکاران است.»

← عفت جنسی


در این میان اسلام همه و به‌خصوص جوانانی که شرایط ازدواج کردن را ندارند، به یک سجیه مهم و صفت عالی اخلاقی یعنی عفاف و پاکدامنی دعوت می‌کند. «و لیستعفف الذین لا یجدون نکاحاً؛ کسانی که قدرت و وضعیت مساعد برای ازدواج ندارند، باید عفت و خویشتنداری پیشه کنند.» ملکه عفت آدمی را در اعمال تمایلات جنسی کنترل و تعدیل می‌کند و انسان را از پلیدی و طغیان شهوت مصون می‌دارد. در لغت می‌خوانیم: «عفت، حصول حالتی برای نفس است که در سایه آن شهوت بر آدمی غالب نمی‌شود.» دیگر فواید و آثار عفت عبارتند از: حفظ والایی و وقار آدمی، پیشگیری از وسوسه‌ها و تحریک‌ها، پیشگیری از آشفتگی فکر و داشتن کانونی گرم و سعادتمند در خانواده‌ها.
[۳] قائمی، علی، مرزها و روابط پسران و دختران، ص۱۴۴، تهران، سازمان ملی جوانان، ۱۳۸۱.
[۴] فلسفی، محمدتقی، کودک از نظر وراثت و تربیت، ج۲، ص۳۶۰، تهران، هیئت نشر معارف اسلامی، ۱۳۴۲.


شیوه‌های عملی کنترل

[ویرایش]

برای این‌که بتوانیم بر فشارهای جنسی غلبه کنیم باید چند شیوه را به‌کار گیریم که به آن اشاره می‌ کنیم:

← تقویت ایمان


تقویت ایمان و پرورش معنویت و تقوی؛ بی شک یکی از دست آوردهای بزرگ ایمان واقعی و عبادات، مهار کردن غرایز سرکش و تسلط بر هوی و تمایلات غیرمشروع است.
[۵] قاسمی، حمیدمحمد، اخلاق جنسی در دیدگاه اسلام، ص۱۹۱، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۳.
«انّ الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر» با شرکت در مجالس مذهبی و توسل به ائمه اطهار و خواندن دعا و تلاوت قرآن و به وسیله نماز با حضور قلب، با خدا ارتباط معنوی برقرار کنید.

← روزه مستحبی


هفته‌ای یکی دو روز، روزه مستحبی بگیرید؛ پیامبر اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) در حدیثی پس از ترغیب جوانان به ازدواج می‌فرماید: «هر کس ازدواج برایش مقدور نبود، بسیار روزه بگیرد؛ زیرا که روزه از نیروی شهوت می‌کاهد.»
[۷] نوری، میرزاحسین، مستدرک الوسائل، ج۲، ص۵۳۱.


← عزت نفس


حفظ و تقویت کرامت و عزت نفس؛ انسان اگر به گوهر روح و نفس خود توجه داشته باشد، هیچ گاه دنبال گناه و شهوت نمی‌رود. امام علی(علیه السّلام) می‌فرماید: «آن کس که واجد بزرگواری و کرامت نفس باشد. تمایلات شهوانیش در نظر او خوار می‌نماید.» گاندی می‌گوید: «تمدن غربی اگر غربیان را مبتلا به خوردن مشروب و توجه به مسایل جنسی نموده است به خاطر این است که غربی به جای (خویشتن جویی) در پی نسیان و هدر ساختن خویش است».

← کنترل نگاه


دوری از نگاه‌های مسموم و مناظر تحریک‌آمیز؛ هیچ عضوی در بدن به‌اندازه چشم از عالم خارج متاثر نمی‌شود، و ارتباط بسیار عجیب و پیچیده‌ای بین مشاهدات و افکار، خیالات و حالات روانی انسان وجود دارد.
[۹] قاسمی، حمیدمحمد، اخلاق جنسی از دیدگاه اسلام، ص۱۹۶.
و خداوند این قدرت را به انسان داده است که اگر اراده کند، با فرو‌ انداختن و غض چشم و توجه نکردن به دختران محیط اطراف، به کنترل خود بپردازد.

← پرهیز از تخیلات محرک


از فکر و ترسیم صحنه‌های محرک در ذهن و خیال پرهیز کنید.

← تقویت اراده


تقویت اراده؛ با تلقین به نفس و مثبت‌گرایی عدم پراکنده کاری، سروسامان دادن کارهای نیمه تمام، مدیریت زمان، الگوگیری از افراد با اراده، ورزش، اراده خود را تقویت کنید و هر لحظه به خود بگویید: من می‌توانم، چون اراده دارم.
[۱۰] لیندن فیلد، گیل، اعتماد به نفس برتر، ترجمه حمید و نگار اصغری‌پور، ص۱۰۲، تهران، جوانه رشد، ۱۳۸۲.


← اعتماد به‌نفس و توکل به خدا


اعتماد به‌نفس داشته باشید و برای کسب آن، توکل به خدا داشته باشید؛ صبور و بردبار باشید؛ با امید و با نشاط باشید، استقامت داشته باشید؛ هیچ وقت نترسید؛
[۱۱] لیندن فیلد، گیل، اعتماد به‌نفس برتر، ترجمه حمید و نگار اصغری‌پور، ص۱۶۳، تهران، جوانه رشد، ۱۳۸۲
و بدانید که خدا قدرت مقابله با گناه و شهوت را در وجود انسان قرار داده است.

← ایجاد مشغله


هیچ وقت بی‌کار نباشید و اوقات فراغت خود را به تفریحات سالم و مطالعه و کارهای فکری بپردازید.

← ورزش


ورزش؛ هر روز به‌منظور تقویت جسم و تخلیه انرژی خود مقداری ورزش کنید.

← کنترل غذایی


در خوردن مواد غذایی پرکالری و محرک مثل پیاز، فلفل، خرما، تخم مرغ و... به حداقل لازم اکتفا کنید.

← دوری از محرک‌های ناهنجار


محرک‌های ناهنجار بصری، شنیداری، تخیلی جنسی اطراف مثل فیلم، عکس و. ...را حذف کرده و هیچ وقت به موسیقی تحریک کننده گوش ندهید. بر قوه تخیل خود با مطالعه، ذکر خدا، انصراف توجه و افکار مثبت جایگزین و کارهای هنری و خلاقانه و... مدیریت داشته باشید.

← دوست صالح


در انتخاب دوستان دقت کافی را به عمل آورید.

← توبه


اگر مرتکب گناهی شده‌اید توبه کنید و بدانید که خدا توبه کننده‌گان را دوست دارد. برخی افراد چون از این امر بی‌اطلاع‌اند لحظه به لحظه با سیاست «آب که از سرگذشت چه یک نی چه صد نی» در مرداب گناه فرو می‌روند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۶۹.    
۲. نور/سوره۲۴، آیه۳۳.    
۳. قائمی، علی، مرزها و روابط پسران و دختران، ص۱۴۴، تهران، سازمان ملی جوانان، ۱۳۸۱.
۴. فلسفی، محمدتقی، کودک از نظر وراثت و تربیت، ج۲، ص۳۶۰، تهران، هیئت نشر معارف اسلامی، ۱۳۴۲.
۵. قاسمی، حمیدمحمد، اخلاق جنسی در دیدگاه اسلام، ص۱۹۱، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۳.
۶. عنکبوت/سوره۲۹، آیه۴۵.    
۷. نوری، میرزاحسین، مستدرک الوسائل، ج۲، ص۵۳۱.
۸. محمدی‌ ری‌شهری، محمد، میزان الحکمه، ج ۱۳، ص ۷۸.    
۹. قاسمی، حمیدمحمد، اخلاق جنسی از دیدگاه اسلام، ص۱۹۶.
۱۰. لیندن فیلد، گیل، اعتماد به نفس برتر، ترجمه حمید و نگار اصغری‌پور، ص۱۰۲، تهران، جوانه رشد، ۱۳۸۲.
۱۱. لیندن فیلد، گیل، اعتماد به‌نفس برتر، ترجمه حمید و نگار اصغری‌پور، ص۱۶۳، تهران، جوانه رشد، ۱۳۸۲


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «شیوه‌های کنترل فشارهای جنسی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۸/۰۵.    


جعبه ابزار