پاداش روزه (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افروزه‌داران از پاداش الهی برخوردار خواهند شد.


آمرزش الهی

[ویرایش]

روزه، عامل برخوردارى از آمرزش و پاداش بزرگ الهى:
... والصَّمين والصَّمت ... أعدّ اللّه لهم مّغفرة وأجرا عظيما.مردان مسلمان و زنان مسلمان، مردان با ایمان و زنان با ايمان، مردان مطيع فرمان خدا و زنانى كه از فرمان خدا اطاعت مى‌كنند، مردان راستگو و زنان راستگو، مردان صابر و شكيبا و زنان صابر و شکیبا، مردان با خشوع و زنان با خشوع، مردان انفاق‌گر و زنان انفاق كننده، مردان روزه‌دار و زنانى كه روزه مى‌دارند، مردانى كه دامان خود را از آلودگى به بى‌عفتى حفظ مى‌كنند و زنانى كه پاكدامنند، و مردانى كه بسيار به یاد خدا هستند و زنانى كه بسيار ياد خدا مى‌كنند، خداوند براى همه آنها مغفرت و پاداش عظيمى فراهم ساخته است.

بهشت

[ویرایش]

بهشت الهى، پاداش روزه‌داران:
إنّ اللّه اشترى‌ من المؤمنين أنفسهم وأمولهم بأنّ لهم الجنّة ... فاستبشروا ببيعكم الّذى بايعتم به وذلك هو الفوز العظيم‌• ... السَّحون ... وبشّر المؤمنين. خداوند از مومنان جانها و اموالشان را خريدارى مى‌كند كه (در برابرش) بهشت براى آنان باشد (به اين گونه كه) در راه خدا پيكار مى‌كنند، مى‌كشند و كشته مى‌شوند، اين وعده حقى است بر او كه در تورات و انجیل و قرآن ذكر فرموده، و چه كسى از خدا به عهدش وفادارتر است، اكنون بشارت باد بر شما به داد و ستدى كه با خدا كرده‌ايد و اين پیروزی بزرگى (براى شما) است. (مومنان كسانى هستند كه) توبه كنندگانند، و عبادتكاران، و سپاس‌گويان و سیاحت كنندگان، و رکوع كنندگان، و سجده‌آوران، و آمران به معروف، و نهی کنندگان از منکر، و حافظان حدود (و مرزهاى) الهى و بشارت بده (به اينچنين) مؤمنان!
در روايتى از امام صادق (علیه‌السلام) مقصود از «السّائحون» روزه‌داران دانسته شده است. گفتنى است، در روايتى ديگر «التّائبون ...» صفت براى مجاهدان آيه پيشين است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. احزاب/سوره۳۳، آیه۳۵.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۷، ص۳۰۷.    
۳. توبه/سوره۹، آیه۱۱۱.    
۴. توبه/سوره۹، آیه۱۱۲.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۱۴۷.    
۶. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، ج ۵، ص ۱۵.    
۷. تمیمی مغربی، نعمان بن محمد، دعائم الاسلام، ج ۱، ص ۳۴۱.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۷، ص۱۴۱، برگرفته از مقاله «پاداش روزه».    


رده‌های این صفحه : ثواب | روزه | موضوعات قرآنی
جعبه‌ابزار