وهبه مصطفی زحیلی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افدکتر وهبة زحیلی از فقیهان، مفسران و دانشوران سختکوش سوریه و از عالمان هوشمند آن دیار است که بیش تر نوشته‌های ایشان اختصاص به فقه و اصول فقه دارد، و تفسیر وی با عنوان «التفسیر المنیر» با نگاهی نو به قرآن از آثار شایان توجه قرآن پژوهی است.


تولد

[ویرایش]

وی فرزند شیخ مصطفی زحیلی می‌باشد که در شهر دیر عطیه از نواحی دمشق در سال ۱۳۵۱ هجری قمری مطابق ۱۹۳۲ میلادی متولد گشت. پدر وی کشاورزی حافظ قرآن بود که غیرت دینی و عبادت و همت عالی وی زبانزد بوده است.

تحصیلات

[ویرایش]

تحصیل دوران ابتدایی را در همان شهر و دوران بعدی را در دانشکده الشریعة در دمشق سپری نمود و مدارج تحصیلی را تا سال ۱۹۵۳ میلادی طی کرد و در سال ۱۹۵۶ میلادی دکترای خود را از دانشکده شریعت در دانشگاه، الازهر دریافت نمود.
ابتدا به عنوان مدرس دانشکده شریعت در دانشگاه دمشق در سال ۱۹۶۳ مشغول به کار شد. سپس به عنوان معاون دانشکده و در مقام استادی انجام وظیفه نمود و سرانجام بعنوان رئیس بخش فقه اسلامی و مذاهب آن به حرکت علمی، فرهنگی خود استمرار بخشید و حدود هفت سال نیز در دانشگاههای بنغازی و امارات دبی به عنوان رئیس دانشکده شریعت و قانون ایفاء نقش نمود.

آثارعلمی

[ویرایش]

دکتر وهبه زحیلی از اندیشمندان پرکاری می‌باشند که در تدریس و تالیف فعالیت فراوانی دارند، بیش از ۳۰ تالیف برای ایشان باز شمرده‌اند که از مهمترین آنها موارد زیر را می توان برشمرد:
۱- موسوعات سه گانه
- اصول الفقه الاسلامی ۲ مجلد
- الفقه الاسلامی و ادلته ۸ مجلد
- التفسیر المنیر ۱۶ مجلد
۲- آثار الحرب فی الفقه الاسلامی - دراسة مقارنه
۳- تخریج و تحقیق احادیث «تحفة الفقهاء» ۴ مجلد
۴- الوصایا و الوقف
۵- نظریة الضمان او احکام المسئولیة المدنیة و الجنائیة فی الفقه الاسلامی
۶- التنویر فی التفسیر علی هامش القرآن العظیم
۷- القرآن شریعة المجتمع
۸- التفسیر الوسیط در ۳ جلد
۹- التفسیر الوجیز ۱ جلد علی هامش القرآن العظیم (احتمال دارد همان ردیف ۶ باشد.)
۱۰- القصة القرآنیة (هدایة و بیان)

عناوین مرتبط

[ویرایش]

التفسیر المنیر

پانویس

[ویرایش]منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع التفاسیر، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


جعبه ابزار