وهابیت بازنگری از درون‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افوهابیت بازنگری از درون، یا مفاهیم یجب ان تصحح، تالیف سید محمد بن علوی المالکی است که توسط خانم انسیه خزعلی به نام وهابیت بازنگری از درون ترجمه شده است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

توحیدی که محمد بن عبدالوهاب و پیروانش مردم را به آن دعوت می‌کنند و هر کس نپذیرد، کافر و جان و مالش را مباح می‌شمرند و اگر کسی معتقد باشد که وجود پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم بعد از وفات مانند وجود او در زمان حیات است و اگر برای زیارت مرقد شریف او بروند مشرک هستند. این‌ها و دیگر عقاید و گفته‌های باطل وهابیان باعث شده است، افرادی که اسلام را از دیدگاه آنان مورد بررسی قرار می‌دهند، بگویند اسلام دین خشک و جامدی است که به درد همه زمان‌ها نمی‌خورد. این در حالی است که بسیاری از مبانی، اصول و فروع عمده دین در میان مسلمانان تا قرنها پس از ظهور اسلام مورد اتفاق بوده و وحدت رویه‌ای را نسبت به بسیاری از عبادات و اعمال و سنت‌ها در شیوه رایج بین مسلمانان شاهد بوده‌ایم تا آنگاه که با ظهور اشخاصی همچون ابن تیمیه موجی از انحراف در مباحث عقیدتی و به دنبال آن تحت تاثیر قرار گرفتن اعمال گروهی و زیر سوال رفتن گروهی دیگر از مسلمین شد.

گزارش محتوا

[ویرایش]

افکار و عقاید ابن تیمیه و اعمال پیروان او من جمله محمد بن عبدالوهاب با عکس العمل جدی و قاطع علمای اسلام قرار گرفت و مورد طرد و انکار قرار گرفت از جمله سید محمد بن علوی مالکی نویسنده همین کتاب که خود از درون وهابیت برخاسته و با قلمی متین، علمی و مستند به آیات و روایات صحیح اهل سنت خواستار تصحیح برداشت‌های غلط وهابیت از روایات و سنت نبوی شده و در برابر آنان که مسلمین را متهم به شرک و کفر می‌کنند، قد علم کرده و با احتجاج از طریق احادیث و روایات مورد پذیرش آنان، عقاید آنها را به چالش کشیده است.

ساختار کتاب

[ویرایش]

او این کتاب را در سه باب تنظیم نموده است. باب اول مباحث عقیدتی که به فساد مقیاس‌های تکفیر و گمراهی پرداخته، از جمله مساله بدعت ، توسل باب دوم مباحث نبوی که به خصائص و حقیقت انسانی پیامبر پرداخته و مفهوم تبرک به پیامبر و آثار او را تعیین می‌کند. باب سوم مباحث متفرقه از جمله زندگی برزخی و مشروعیت زیارت پیامبر و مسائل مرتبط با آن از قبیل آثار ، مشاهد و مناسبت‌های دینی.
[۱] وهابیت بازنگری از درون‌، سید محمد بن علوی المالکی، ص۱۱-۱۶۷.


نسخه شناسی

[ویرایش]

نسخه حاضر توسط نشر مشعر به عنوان چاپ اول در زمستان ۱۳۸۶ تهران منتشر و به بازار عرضه گردیده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. وهابیت بازنگری از درون‌، سید محمد بن علوی المالکی، ص۱۱-۱۶۷.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار تاحضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار