وفیات جماعة من المحدثین‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکتاب «وفیات جماعة من المحدثین»، تالیف ابی مسعود، عبد الرحیم بن ابی الوفاء الحاجی الاصبهانی (۵۶۶- ۴۹۰ ق)، به زبان عربی و در موضوع بیان وفات برخی از محدثین است. کتاب، در سال (۱۴۲۰ ق)، به چاپ رسیده است.


ساختار کتاب

[ویرایش]

مؤلف، اسامی دویست و نه محدث را به طور کامل، همراه با ماه و سال وفات هر کدام، دقیقا ذکر کرده است و محل وفات برخی از آنان را خاطرنشان نموده است.

گزارش محتوا

[ویرایش]

کتاب، با مقدمه محقق آغاز می‌گردد و در آن، محقق، به صورت کامل شرح حال مؤلف را بیان می‌کند و از نسخ کتاب، روات آن و چاپ‌های آن سخن به میان می‌آورد.
[۱] وفیات جماعة من المحدثین، عبد الرحیم بن ابی الوفاء الحاجی الاصبهانی، ص۱۴.
پس از آن، برای نمونه چند صفحه از نسخه خطی کتاب، آورده می‌شود و سپس اسامی کتاب‌هایی که مصدر و منبع کتاب مؤلف بوده است، بیان می‌شود. مؤلف، نام دویست و نه نفر از محدثین را همراه با ماه و سال وفات و محل وفات برخی از آنان ذکر می‌نماید. نام هر محدث همراه با شماره ذکر شده است.اولین محدثی که مؤلف، به ذکر وفات وی پرداخته است، محمد بن عمر بن ابراهیم بن عزیزة، ابو بکر معدل شافعی است که امام جامع عتیق بوده و فوت وی، در سال ۴۹۰ رخ داده است و آخرین محدث، احمد بن محمد بن احمد بن احمد بن موسی بن مردویه بن فورک بن موسی بن جعفر بن بکر، سبط ابو بکر بن مردویه است که در سال ۴۹۸ به رحمت ایزدی پیوسته است. نمونه‌هایی از کار مؤلف:
«و مات ابو سعد، محمد بن علی بن محمد بن ابراهیم السرفرتج، فی ذی الحجة، سنة خمس و خمسمائة». «و مات الشیخ، ابو منصور، احمد بن محمد بن عمر بن ابراهیم کرمانی، المعروف بابی منصور بن ابی ادریس رحمه الله فی التاسع من صفر سنة ست و خمسمائة و صلی علیه الشیخ الامام ابو سعد البغدادی و قبر فی المدینة بباب تیره بقرب تربة حممة الاسود رضی الله عنه».

وضعیت کتاب

[ویرایش]

کتاب، فهرست موضوعات و مطالب ندارد.فهرست مترجمین به ترتیب سال وفات ، فهرست مترجمین به ترتیب حروف الفبا ، فهرست انساب ، فهرست اماکن و فهرست مصادر مورد اعتماد در حواشی، در آخر کتاب بیان شده است.محقق کتاب، ابراهیم صالح است که در پایین هر صفحه، نام مصدر و منبع مورد استفاده و شماره صفحه آن را ذکر کرده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. وفیات جماعة من المحدثین، عبد الرحیم بن ابی الوفاء الحاجی الاصبهانی، ص۱۴.


منبع

[ویرایش]
نرم افزار تراث ۲، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور).


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب تراجم
جعبه ابزار