وعده بهشت در تورات (قرآن)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افخداوند در کتب آسمانی (قرآن، تورات، اجیل) به کسانی که در راه حق جهاد کنند و شهید شوند ،وعده بهشت داده است.


وعده بهشت در تورات

[ویرایش]

وعده بهشت به مجاهدان و شهيدان، در تورات:
إنّ اللّه اشترى‌ من المؤمنين أنفسهم وأمولهم بأنّ لهم الجنّة يقتلون فى سبيل اللّه فيقتلون ويقتلون وعدا عليه حقًّا فى التّورية والإنجيل .... خداوند از مومنان جانها و اموالشان را خريدارى مى‌كند كه (در برابرش) بهشت براى آنان باشد (به اين گونه كه) در راه خدا پيكار مى‌كنند، مى‌كشند و كشته مى‌شوند، اين وعده حقى است بر او كه در تورات و انجيل و قرآن ذكر فرموده، و چه كسى از خدا به عهدش وفادارتر است، اكنون بشارت باد بر شما به داد و ستدى كه با خدا كرده‌ايد و اين پيروزى بزرگى (براى شما) است.
از آنجا كه در هر معامله در حقيقت" پنج ركن اساسى" وجود دارد كه عبارتند از خريدار، فروشنده، متاع، قيمت و سند معامله، خداوند در اين آيه به تمام اين اركان اشاره كرده است.
خودش را" خريدار" و مؤمنان را" فروشنده" و جانها و اموال را" متاع" و بهشت را" ثمن" (بها) براى اين معامله قرار داده است.
منتها طرز پرداخت اين متاع را با تعبير لطيفى چنين بيان مى‌كند:" آنها در راه خدا پيكار مى‌كنند، و دشمنان حق را مى‌كشند و يا در اين راه كشته مى‌شوند و شربت شهادت را مى‌نوشند (يُقاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ فَيَقْتُلُونَ وَ يُقْتَلُونَ‌) در حقيقت دست خدا در ميدان جهاد براى تحويل گرفتن اين متاع اعم از جان، و يا اموالى كه در جهاد مصرف مى‌شود آماده است!.
و به دنبال آن به" اسناد" معتبر و محكم اين معامله كه پنجمين ركن است اشاره كرده مى‌فرمايد:" اين وعده حقى است بر عهده خداوند كه در سه کتاب آسمانی تورات، انجیل و قرآن آمده است" (وَعْداً عَلَيْهِ حَقًّا فِي التَّوْراةِ وَ الْإِنْجِيلِ وَ الْقُرْآنِ‌).
البته با توجه به تعبير (فِي سَبِيلِ اللَّهِ‌) به خوبى روشن مى‌شود كه خداوند خريدار جانها و تلاشها و كوششها و مجاهدتهاايست كه در راه او صورت ميگيرد يعنى در راه پياده كردن حق و عدالت و آزادی و نجات انسانها از چنگال کفر و ظلم و فساد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. توبه/سوره۹، آیه۱۱۱.    
۲. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۱۴۷.    
۳. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۸، ص۱۴۸.    


منبع

[ویرایش]

مرکز فرهنگ و معارف قرآن، فرهنگ قرآن، ج۶، ص۵۶۵، برگرفته از مقاله «وعده بهشت در تورات».    


رده‌های این صفحه : بهشت | تورات | موضوعات قرآنی
جعبه‌ابزار