نفحات الاعجاز فی رد الکتاب المسمی (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افنام کتاب نفحات الاعجاز فی رد الکتاب المسمی «حسن الایجاز» و مؤلف آن حضرت آیة الله العظمی سید ابو القاسم خوئی رحمة‌الله‌علیه کتاب پیرامون برخی از شبهات در مورد مساله اعجاز قرآن کریم نوشته شده است.


معرفی کتاب

[ویرایش]

مؤلف که از مراجع بزرگ عالم تشیع و دانشمندان علوم قرآنی محسوب می‌شود. این کتاب را در پاسخ به یک کتابی به نام «حسن الایجاز» نوشته است و اشکالاتی را که نویسنده به معجزه بودن قرآن وارد نموده، پاسخ داده است. وی در ابتدا پیرامون معجزه بودن قرآن و تحدی آن سخن گفته، آنگاه برخی از ادعاهای کتاب «حسن الایجاز» را جواب می‌دهد. مانند این ادعاها که در قرآن نسبت به بیان اخبار گذشته، اشتباهاتی وجود دارد و یا اینکه: اعجاز قرآن منحصر است به اخبار گذشته و یا اینکه ممکن است بشر بتواند مانند قرآن را بیاورد. و یا برخی از آیات که از آنها تناقض گویی قرآن فهمیده می‌شود.
وی با بیان این موارد به پاسخ گویی آنها بر آمده و توضیح می‌دهند که اکثر اشکالات، توهم نویسنده و عدم درک صحیح ایشان از مباحث مربوطه می‌باشد. لازم به یاد آوری است که نویسنده کتاب حسن الایجاز شخص مجهول و مشکوکی با نام مستعار نصیر الدین حسن ظافر می‌باشد.
[۱] طبقات مفسران شیعی، عقیقی بخشایشی، ج۵، ص۲۱۰.


ویژگی‌های کتاب

[ویرایش]

۱- فصل چهارم: در این فصل این اشکال را مطرح نموده که: ممکن است کسی عقلا بتواند عبارت‌هایی بیاورد که فصیح تر و رساتر از آیات قرآن باشد، آنگاه به پاسخ گویی آن بر آمده، مقصود از فصاحت و بلاغت قرآن را توضیح می‌دهد.
۲- فصل پنجم: در این فصل مواردی از کلمات قرآن را که نویسنده کتاب تصور نموده دارای فصاحت و بلاغت نمی‌باشند (و لذا قرآن فصاحت و بلاغت ندارد).
همچون الفاظ : الحاقه، ضیزی و... را ذکر نموده، پاسخ آن را بیان نموده و فصاحت و بلاغت آنها را اثبات می‌کند.
۳- فصل پنجم: در این فصل بعضی از مواردی که به عنوان سوره از طرف بعضی از مدعیان نبوت گفته شده را ذکر نموده، نارسایی الفاظ آنها را در مقابل قرآن توضیح می‌دهد.
۴- فصل ششم: در این فصل این اشکال را مطرح نموده که: از آنجا که پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم امی و درس نخوانده است چگونه می‌تواند اخبار گذشتگان را بیان کند با اینکه یکی از وجوه اعجاز قرآن را مشتمل بر اخبار گذشتگان می‌دانند، در پاسخ این اشکال بیان می‌کند که بسیاری از شعراء بزرگ عرب بی سواد بودند با اینکه اشعار زیادی پیرامون اخبار گذشتگان سروده‌اند و کسی اشکال ننموده، از طرف دیگر امی، قدرت بر شنیدن و حفظ کردن که دارد.

ساختار کتاب

[ویرایش]

کتاب دارای یک مقدمه و ۸ فصل (امر) می‌باشد که فهرست مطالب آن به قرار زیر است:
فصل اول: رد ادعای اینکه: بشر عاجز و ناتوان از آوردن مثل قرآن نیست (و می‌تواند مثل او را بیاورد).
فصل دوم: دلالت اعجاز بر وحی دلالت عقلی است.
فصل سوم: ظهور معجزه برای عالم و جاهل.
فصل چهارم: مطابقت داشتن بلاغت با مقتضای حال.
فصل پنجم: ابطال کردن ادله‌ای که توهم شده دلالت بر عدم بلاغت قرآن می‌کند.
فصل ششم: ابطال کردن ادعایی که می‌گوید: اعجاز قرآن کریم فقط در مورد اخبار گذشته است.
فصل هفتم: ابطال کردن ادعایی که می‌گوید در قرآن کریم سخنانی وجود دارد که از جن و انس گرفته شده است.
فصل هشتم: در ابطال کردن آنچه که توهم شده مبنی بر اینکه در اخبار گذشته که از طرف قرآن نقل شده اشتباهاتی وجود دارد.

نسخه شناسی

[ویرایش]

کتاب یک جلد، متن آن عربی و دارای ۴۸ صفحه می‌باشد که مشخصات آن به قرار زیر است:
۱- نوع کاغذ: معمولی ۲- جلد: شومیز ۳- نوبت چاپ: سوم ۴- تاریخ انتشار: سال ۱۴۱۱ هجری قمری ۵- ناشر: انتشارات دار المورخ العربی، بیروت- لبنان ۶- دارای فهرست مطالب کتاب ۷- مولف: سید ابو القاسم خویی ۸- کتاب: نفحات الاعجاز فی رد الکتاب المسمی «حسن الایجاز»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبقات مفسران شیعی، عقیقی بخشایشی، ج۵، ص۲۱۰.


منبع

[ویرایش]

نرم افزار مشکات الانوار، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار