منهاج الصالحین (للخوئی)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افكتاب "منهاج الصالحين" كه رساله‌ى توضیح المسائل به زبان عربی است توسط مرحوم آيت الله سید محسن حکیم نوشته شده است. اين كتاب به دليل جامع بودن و اشتمال بر اكثر ابواب فقهى از سوى فقهاى متاخر مورد توجه قرار گرفته و بسيارى از آنان نظرات فقهى خود را به صورت حاشيه بر اين كتاب نوشته‌اند. از جمله‌ى كسانى كه بر اين كتاب حاشيه زده‌اند مرحوم آيت الله خويى است.


درباره مؤلف

[ویرایش]

آیت الله العظمی سید ابو القاسم خویی شب پانزدهم ماه رجب سال ۱۳۱۷ هجرى قمرى، در خانوادۀ علم و دانش و تقوا در شهرستان خوى ديده به جهان گشود. ایشان در ۱۳ سالگى همراه برادر بزرگ خويش مرحوم سيد عبد الله خويى و ديگر افراد خانواده رهسپار نجف شد. آيت الله خويى در خلال تحصيل، به تدريس نيز مى‌پرداخت و هر كتابى را كه مى‌آموخت، كتاب پيش از آن را تدریس مى‌كرد. ايشان سالها به تدريس خارج فقه و اصول و تفسیر قرآن كريم اشتغال داشت. آيت الله خويى در سال ۱۳۵۰ هجرى قمرى، به زيارت حضرت امام رضا علیه‌السلام نايل آمده و در سال ۱۳۵۳ هجرى قمرى، به حج مشرف شدند.
آيت الله خويى پس از يادگيرى مقدمات نزد بزرگان و اساتيد سطح، از جمله پدر بزرگوارش به تدريس كتب درسى فقه و اصول پرداخت و در ۲۱ سالگى به درس خارج روى‌آورد و در فقه و اصول از خرمن دانش دانشوران نام آور حوزۀ نجف خوشه‌ها چيد و فيض‌هابرگرفت. برخى از آن بزرگان عبارتند از: - آيت الله شیخ فتح الله شریعت اصفهانی ، - آيت الله میرزای نائینی ، - آيت الله آقا ضیاء عراقی ، - آيت الله شیخ محمد حسین غروی اصفهانی ، - آيت الله میرزا علی آقا شیرازی فرزند میرزای شیرازی ، - آيت الله شیخ محمد جواد بلاغی نجفی ، - آيت الله سید حسین بادکوبه‌ای ، - آيت الله آقامیرزا علی آقا قاضی . سرانجام این عالم بزرگ پس از ۹۶ سال حيات پر افتخار و بر جاى نهادن خدمات بزرگ دينى و دهها اثر جاويدان در هشتم صفر سال ۱۴۱۳ هجری قمری به دیار باقی شتافت و غریبانه و بدون تشییع در مسجد خضرا به خاك سپرده شد.

درباره کتاب

[ویرایش]

كتاب منهاج الصالحين كه رساله‌ى توضیح المسائل به زبان عربی است توسط مرحوم آيت الله سید محسن حکیم نوشته شده است. اين كتاب به دليل جامع بودن و اشتمال بر اكثر ابواب فقهى از سوى فقهاى متاخر مورد توجه قرار گرفته و بسيارى از آنان نظرات فقهى خود را به صورت حاشيه بر اين كتاب نوشته‌اند.
از جمله‌ى كسانى كه بر اين كتاب حاشيه زده‌اند مرحوم آيت الله خويى است. ايشان به منظور آسان نمودن مراجعه‌ى مقلدان به كتاب نظرات خود را در متن كتاب وارد نموده و در مسائل مورد اختلاف فتواى مرحوم حكيم را نقل نكرده‌اند. جلد اول كتاب به ابواب عبادات اختصاص يافته است. در جلد دوم ابواب معاملات همراه با تكمله‌ى منهاج چاپ شده است. منهاج الصالحين به ضميمه‌ى تكمله‌ى منهاج در دو جلد در سال ۱۴۱۰ قمرى توسط انتشارات مدينة العلم در شهر قم چاپ و منتشر شده است.

مشاهده آنلاین کتاب

[ویرایش]

منهاج الصالحین نویسنده:آیت الله العظمی سید ابو القاسم خویی    

پانویس

[ویرایش]
 
۱. منهاج الصالحین، آیت الله خویی، ج۱، ص ۱.    


منبع

[ویرایش]
نرم افزار جامع فقه أهل البيت عليهم السلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی


جعبه ابزار