منهاج الصالحین (المحشی للحکیم)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افكتاب "منهاج الصالحین " رساله‌ى عمليه‌ى مرحوم آیت الله حکیم است كه جهت استفاده‌ى مقلدان عرب زبان تاليف شده است. نسخه‌اى كه در برنامه مورد استفاده قرار گرفته با حواشى آيت الله شهيد سید محمد باقر صدر در دو جلد به چاپ رسيده است.


درباره مؤلف

[ویرایش]

آيت الله سید محسن حکیم از مهم‌ترين فقهاى معاصر و از مراجع بزرگ تقلید شيعيان در قرن چهاردهم است. وى از شاگردان آخوند خراسانی ، آقا ضیاء عراقی و میرزای نائینی بود و پس از وفات سید ابو الحسن اصفهانی به عنوان يكى از مراجع تقليد اداره‌ى امور دينى و مذهبى شيعيان عراق را در دست گرفت. مرحوم حكيم علاوه بر بعد علمى از نظر سياسى و اجتماعى نيز داراى شخصيت ممتازى بوده و در مبازرات مردم عراق عليه اشغالگران انگليسى نقش مهمى بر عهده داشته است. با وجود اين كه فعاليت‌هاى سياسى مانع از اشتغال كامل مرحوم حكيم به امر تحصيل و تدريس بوده آثار علمى قابل توجهى از ايشان به يادگار مانده است از جمله مستمسک عروه ، حقائق الاصول ، نهج الفقاهه ، منهاج الصالحین ، اصول الفقه ، شرح تبصره و دليل الناسك. كتاب مستمسك شرح استدلالى و جامعى است بر قسمت اول كتاب العروة الوثقی تاليف مرحوم سید کاظم یزدی . اين كتاب از گنجينه‌هاى فقهى شیعه محسوب مى‌شود ولى تمامى ابواب فقه را در بر ندارد و از جمله نقائص آن، كتاب حج است كه از ابتداى حج تا كيفيت احرام را شامل مى‌شود.

درباره کتاب

[ویرایش]

در جلد اول مسائل مربوط به عبادات مطرح شده و عناوين آن عبارت‌اند از: تقلید ، طهارت ، صلاة ، صوم ، زکات ، خمس و امر به معروف و نهی از منکر .
جلد دوم شامل مباحث معاملات از كتاب تجارت تا كتاب میراث است.
[۹] منهاج الصالحین، سيد محسن حكيم، ج۲، ص۳۷۸ .


چاپ

[ویرایش]

كتاب منهاج الصالحين با حواشى شهید صدر در سال ۱۴۱۰ قمرى توسط دار التعارف للمطبوعات بیروت در دو جلد چاپ و منتشر شده است.

مشاهده آنلاین كتاب

[ویرایش]

منهاج الصالحین نویسنده:سید محسن طباطبایی حکیم    

پانویس

[ویرایش]
 
۱. منهاج الصالحین، سید محسن حکیم، ج۱، ص۵.    
۲. منهاج الصالحین، سید محسن حکیم، ج۱، ص۱۳.    
۳. منهاج الصالحین، سید محسن حکیم، ج۱، ص۱۵۵.    
۴. منهاج الصالحین، سید محسن حکیم، ج۱، ص۳۲۳.    
۵. منهاج الصالحین، سید محسن حکیم، ج۱، ص۳۶۳.    
۶. منهاج الصالحین، سید محسن حکیم، ج۱، ص۳۹۹.    
۷. منهاج الصالحین، سید محسن حکیم، ج۱، ص۴۲۷.    
۸. منهاج الصالحین، سید محسن حکیم، ج۲، ص۷.    
۹. منهاج الصالحین، سيد محسن حكيم، ج۲، ص۳۷۸ .


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه أهل البيت عليهم السلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامیرده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب فقهی شیعه
جعبه ابزار