مناظره درباره ولادت امام علی در کعبهذخیره مقاله با فرمت پی دی افمناظره درباره ولادت امام علی (علیه‌السّلام) در کعبه، در مورد صحت این مطلب و آیا این ولادت ویژگی خاصی برای حضرت می‌باشد، بین دو نفر از علمای سنّی و شیعه، رخ داده است.


روایات فریقین در الغدیر

[ویرایش]

علامه امینی در کتاب ارزشمند الغدیر جلد ششم، این موضوع را از شانزده کتاب اصیل‌ اهل تسنن نقل می‌کند، این موضوع یک سند پایه و زنده‌ای است که بیانگر امتیاز ذاتی امام علی (علیه‌السّلام) بر دیگران است، و می‌تواند راهگشای صافی برای منحرفان به سوی رهبری حق او باشد. حاکم در مستدرک خود [۱] ادّعا کرده که این حدیث، متواتر است (یعنی به قدری زیاد نقل شده که علم به صحّت آن پیدا می‌شود) اینک به مناظره زیر که بین دو نفر از علمای سنّی و شیعه، رخ داده توجّه کنید:

عدم ثبوت تولد غیر علی در کعبه

[ویرایش]

دانشمند سنّی: در تاریخ آمده «حکیم بن حزام» نیز در کعبه متولّد شده است.
دانشمند شیعی: چنین چیزی در تاریخ، ثابت نشده است، علمای برجسته‌ای مانند ابن صباغ مالکی [۲] و کنجی شافعی [۳] و شبلنجی [۴] و محمّد بن ابی طلحه شافعی [۵] می‌گویند: لم یولد فی الکعبه احد قبله: «هیچکس قبل از علی (علیه‌السّلام) در کعبه متولّد نشده است» (با توجه به اینکه حکیم بن حزام، در سن و سال، بزرگتر از علی (علیه‌السّلام) بود)، و این پارازیت نیز از نیرنگهای دشمنان پرکینه علی (علیه‌السّلام) است که خواسته‌اند ولادت آن حضرت در کعبه را، با دروغ‌سازی خود، کمرنگ کنند.

طهارت و کرامت مولود کعبه

[ویرایش]

دانشمند سنّی: ولادت در کعبه، چه افتخاری برای مولود آن دارد؟
دانشمند شیعی: یک وقت است بانوئی به طور اتّفاقی در جای مقدّسی، زایمان می‌کند، البتّه چنین رخدادی، مایه افتخار نخواهد بود، ولی اگر دست غیبی در میان باشد، و عنایت و کرامت خاصّ خداوند، شامل شخصی شود و به خاطر همان عنایت، او را در مقدّسترین مکان مثل کعبه به دنیا آورد، این نشانگر عظمت مقام و طهارت فوق‌العاده آن نوزاد خواهد بود، تولّد علی (علیه‌السّلام) در درون کعبه، براساس همان کرامت و عنایت خاصّ خداوند به حضرت علی (علیه‌السّلام) و طهارت فوق‌العاده آن حضرت بوده است، چنانکه معجزه شکافتن دیوار کعبه و ورود فاطمه مادر علی (علیه‌السّلام) به درون کعبه با آن کیفیّت، دلیل بر آن کرامت است. [۶]

عظمت کعبه در تاریخ

[ویرایش]

دانشمند سنّی: درآن هنگام که حضرت علی (علیه‌السّلام) به دنیا آمد، حدود ده سال قبل از بعثت بود، و در داخل کعبه و اطراف آن، پر از بت بود، بنابراین کعبه در آن هنگام امتیاز معنوی نداشت و به صورت بتکده درآمده بود، و حضرت علی (علیه‌السّلام) در یک بتکده‌ای متولد شده، پس امتیازی برای او نخواهد بود.
دانشمند شیعی: کعبه نخستین پرستشگاهی است که در سراسر زمین ساخته شده است [۷]. حضرت آدم (علیه‌السّلام) آن را بنا کرد، و حجرالاسود آن از بهشت آمده است، و پس از آنکه در ماجرای طوفان نوح (علیه‌السّلام) ویران شد، حضرت ابراهیم (علیه‌السّلام) قهرمان توحید، آن را باز‌سازی کرد، کعبه در طول تاریخ، مطاف پیامبران مرسل و اولیای خدا و فرشتگان مقرّب الهی بوده است، حال اگر چنین مکان مقدّسی، در برهه‌ای از زمان، در سلطه بت‌پرستان قرار گرفت، و آنجا را بتخانه کردند، از شکوه معنوی آن کاسته نخواهد شد، فِی الْمَثل اگر کسی شیشه پر از شراب را به مسجد ببرد، آیا از عظمت مسجد، کاسته می‌شود، قطعاً جواب، منفی است. اگر کسی در حال جنابت به مسجد برود، و یا شیشه شراب را به مسجد ببرد، توهین کرده و کار حرامی انجام داده است و مورد خشم خداوند قرار می‌گیرد، ولی لطف خدا و فرمان او به اینکه فاطمه بنت اسد (سلام‌الله‌علیهم) هنگام زایمان وارد کعبه شود، بیانگر آن است که علی (علیه‌السّلام) و مادرش در سطح طهارت فوق‌العاده هستند، و پلیدی نفاس و جنابت از آنها دور است، نه تنها گناهی نکرده‌اند، بلکه مهمان خدا شده‌اند، و میزبانشان که خدا است، آنها را دعوت به خانه‌اش نموده است، بنابراین، همین موضوع مایه کرامت و افتخار بزرگی برای امام علی (علیه‌السّلام) است. از این‌رو در همان قرنهای اوّل اسلام، شاعران در خصوص این کرامت، شعرها سرودند، و موضوع را به عنوان یک امر فوق‌العاده عجیب تلقّی کردند. عبدالباقی عمری در این‌باره خطاب به امام علی (علیه‌السّلام) می‌گوید: انت العلیّ الّذی فوق العلی رفعا ببطن مکّه وسط البیت اذ وضعا؛ [۸] تو همان علی هستی که بر فراز ارجمند‌ترین فرازها بالا رفتی، و در بطن مکّه در درون کعبه، قدم به دنیا نهادی». و شاعر فارسی گوی گوید:
در کعبه شد تولّد و زمحراب شد شهید نازم به حسن مطلع و حسن ختام او
دانشمند سنّی، در حالی که فرومانده بود، مناظره را تمام شده اعلام کرد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حاکم، أبو عبدالله، مستدرک صحیحین، ج۳، ص۵۵۰.    
۲. مالکی‌ مکی، علی ‌بن ‌محمد، الفصول المهمّه، ص۱۷۱.    
۳. گنجی شافعی، محمد، کفایه الطّالب، ص۳۶۱.
۴. شبلنجی، مؤمن بن حسن، نورالابصار، ص۷۶.
۵. شافعی، محمّد بن ابی طلحه، مطالب السّؤال، ص۱۱.
۶. دلائل الصّدق، ج۲، ص۵۰۸ و ۵۰۹.
۷. آل عمران/سوره۳، آیه۹۶.    
۸. مظفر، محمدحسن، دلائل الصّدق، ج۲، ص۵۰۹-۵۱۰.    


منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «مناظره درباره ولادت امام علی در کعبه»، تاریخ بازیابی ۹۵/۷/۲۸.    


جعبه‌ابزار