مقتل الحسین فی حدیث کربلا

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمؤلّف: سید عبدالرزاق موسوی مقرم (م ۱۳۹۱ ه‌..ق)


معرفی کتاب

[ویرایش]

سید عبدالرزاق در کتاب مقتل به حادثه کربلا و حوادثی که بر ساحت آل مصطفی، اتفاق افتاده اشاره و از مدینه تا عراق و شام، بحث می ‌کند. به بحث زنده نگه داشتن حادثه عاشورا اشاره و در این زمینه احادیث مختلفی را ذکر می کند. او در ضمن کتاب، تحریفات واقع شده در حادثه کربلا را ذکر کرده و جهات مختلف و انگیزه های تحریف را بیان می کند، سید در این کتاب بعضی از منقولات را که از اساس درست و صحیح نبوده و بین مردم شفاهی گفته شده و به امروز رسیده، اشاره و بحث می کند.
در حواشی این کتاب به بعضی از مباحث فقهی، لغوی، ادبی و تحقیقات زیادی که برای بعضی از الفاظ روایات رخ داده، آمده است. این کتاب از بهترین و معتبرترین مقتل ها در شهادت امام حسین ـ علیه السّلام ـ می باشد که علماء و فقهاء به آن اعتماد کامل دارند و در پنج فصل تنظیم شده است .
در فصل اوّل به نهضت امام حسین ـ علیه السّلام ـ در چند باب اشاره و از جنبه ها و منظره های مختلف بحث می کند.
در فصل دوّم درباره واقعه کربلا از شکل گیری واقعه و ریشه های آن، بیعت و مباحث دیگر تا رسیدن امام ـ علیه السّلام ـ به کربلا و جریانات و حوادث این مقطع، اشاره می کند.
در فصل سوّم به بعضی از مذاکرات جهت منحرف کردن امام اشاره می شود.
در فصل چهارم به خود روز عاشورا و به تمامی شهدای کربلا و حوادث دیگر پرداخته .
در فصل پنجم به حوادث بعد از شهادت امام حسین ـ علیه السّلام ـ تا رسیدن کاروان اسرا به مدینه، پرداخته است.

وضعیت نشر

[ویرایش]

این کتاب در یک جلد به زبان عربی، به همت انتشارات رضی در ایران در سال ۱۳۷۲ شمسی و بار دیگر در مطبعه حیدریه نجف، به چاپ رسیده است. این کتاب به فارسی ترجمه شده است.منبع

[ویرایش]
سایت اندیشه قم    رده‌های این صفحه : کتب تاریخی شیعه | کتب مقتل
جعبه ابزار