مقام دستان حضرت عباس

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمقام دستان حضرت عباس (علیه‌السلام)، محل افتادن دستان حضرت ابوالفضل (علیه‌السلام) است.
محل افتادن دست راست ایشان در داخل کوچه ای در شمال شرقی حرم حضرت عباس واقع شده و دارای یک بنای مستطیل کاشی‌کاری شده است. اما محل افتادن دست چپ حضرت عباس (علیه‌السلام) در جنوب شرقی حرم بوده و با توسعه خیابان در وسط کوچه واقع شده و دارای بنای هشت ضلعی کوچک و گنبد فیروزه‌ای است.
مقام دست راست عباس


مقام دست راست حضرت عباس

[ویرایش]

این مقام، محل قطع شدن و بر زمین افتادن دست راست حضرت ابوالفضل العباس (علیه‌السّلام)، به شمار می‌آید و داخل کوچه‌ای در محله باب بغداد، سمت شمال شرقی حرم مطهر حضرت ابوالفضل قرار دارد. این مقام شامل بنای مستطیل شکل کوچکی است که در ضلع جنوبی آن، سه پنجره بزرگ و در ضلع شرقی آن، یک پنجره مشبک مسی وجود دارد که اطراف آن نیز کاشی‌کاری شده است.

مقام دست چپ حضرت عباس

[ویرایش]

مقام دست چپ عباس
این مقام در منطقه باب الخان، در جنوب شرقی حرم مطهر حضرت ابوالفضل العباس (علیه‌السلام) قرار دارد و محل قطع شدن و بر زمین افتادن دست چپ حضرت عباس (علیه‌السلام)، به شمار می‌آید.
این مقام در گذشته، به‌ صورت یک پنجره کوچک برنزی بود که در دیوار یک خانه، کار گذاشته شده بود. اما به علت توسعه خیابان، از بین رفت و آن‌گاه مقام کنونی، به ‌جای آن ساخته شد.
[۱] قریشی، عبدالامیر، مرقدها و مکان‌های زیارتی کربلا، ص۲۳۱-۲۳۳.
مقام جدید، به‌ صورت بنای هشت ضلعی کوچکی است که میان بازار قرار دارد و دارای در مسی به ارتفاع دو متر و گنبد کاشی‌کاری کوچک است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. قریشی، عبدالامیر، مرقدها و مکان‌های زیارتی کربلا، ص۲۳۱-۲۳۳.


منبع

[ویرایش]

زیارتگاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، ج۱، ص۲۴۷، برگرفته از مقاله «مقام دستان حضرت عباس».    


جعبه ابزار