مصباح الفقاهة (المکاسب) (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افكتاب"مصباح الفقاهة (المکاسب)" دربردارنده مباحث آیة الله العظمی سید ابو القاسم موسوی خوئى قدس سره است كه به قلم شیخ محمد علی توحیدی تقرير گشته است.


درباره مؤلف

[ویرایش]

آیت الله العظمی سید ابو القاسم خویی شب پانزدهم ماه رجب سال ۱۳۱۷ هجرى قمرى، در خانوادۀ علم و دانش و تقوا در شهرستان خوى ديده به جهان گشود. ایشان در ۱۳ سالگى همراه برادر بزرگ خويش مرحوم سيد عبد الله خويى و ديگر افراد خانواده رهسپار نجف شد. آيت الله خويى در خلال تحصيل، به تدريس نيز مى‌پرداخت و هر كتابى را كه مى‌آموخت، كتاب پيش از آن را تدریس مى‌كرد. ايشان سالها به تدريس خارج فقه و اصول و تفسیر قرآن كريم اشتغال داشت. آيت الله خويى در سال ۱۳۵۰ هجرى قمرى، به زيارت حضرت امام رضا علیه‌السلام نايل آمده و در سال ۱۳۵۳ هجرى قمرى، به حج مشرف شدند.
آيت الله خويى پس از يادگيرى مقدمات نزد بزرگان و اساتيد سطح، از جمله پدر بزرگوارش به تدريس كتب درسى فقه و اصول پرداخت و در ۲۱ سالگى به درس خارج روى‌آورد و در فقه و اصول از خرمن دانش دانشوران نام آور حوزۀ نجف خوشه‌ها چيد و فيض‌هابرگرفت. برخى از آن بزرگان عبارتند از: - آيت الله شیخ فتح الله شریعت اصفهانی ، - آيت الله میرزای نائینی ، - آيت الله آقا ضیاء عراقی ، - آيت الله شیخ محمد حسین غروی اصفهانی ، - آيت الله میرزا علی آقا شیرازی فرزند میرزای شیرازی ، - آيت الله شیخ محمد جواد بلاغی نجفی ، - آيت الله سید حسین بادکوبه‌ای ، - آيت الله آقامیرزا علی آقا قاضی . سرانجام این عالم بزرگ پس از ۹۶ سال حيات پر افتخار و بر جاى نهادن خدمات بزرگ دينى و دهها اثر جاويدان در هشتم صفر سال ۱۴۱۳ هجری قمری به دیار باقی شتافت و غریبانه و بدون تشییع در مسجد خضرا به خاك سپرده شد.

درباره کتاب

[ویرایش]

از آنجا كه كتاب مکاسب يكى از آثار شيخ اعظم عالم يگانه و خريط فن شيخ مشايخ مرتضى انصارى قدس اللّه روحه از پر اهميت‌ترين، پر محتواترين، خوش استدلالترين، خوش عبارتترين كتب فقهى است اين كتاب در بحث معاملات دروس خارج به عنوان مستند و متن دروس قرار گرفته است.
شیخ انصاری ( قدس اللّه روحه و اكرم مثواه) در اين كتاب برگزيده و خلاصه نظرات دقيق علماى پيشين را گرد آورده و به آن تحقيقات و تأملات دقيق ذهن وقاد و قريحه نقاد خويش را افزوده و نتيجه آن كتابى گشت پاكيزه، بيانگر نيك انديشى و منتها درجه تلاش علمى، علماى اعلام قدس اللّه اسرارهم نيز بدين كتاب اهميت ويژه‌اى داده و آن را مورد عنايت بسيار قرار دادند و با سلايق متفاوت خويش به تدريس و شرح و تعليق آن پرداختند، و نتيجه اين تلاشها مجموعه نفيسى گشت از شروح كه هيچ پژوهشگر و انديشمندى از آن بى‌نياز نيست تا آنجا كه زعامت و رياست حوزه علمیه به فقیه دوران و يگانه دهر، محقق و مدقق فرزانه، پرچمدار معقول و منقول و روشنگر احكام دين و شريعت جدش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم حضرت آية اللّه العظمى حاج سيد ابوالقاسم موسوى خويى رسيد، ايشان در اثناء درس خارج فقهشان در حوزه مقدس علويه به اين كتاب پرداخته و آن را منقح ساخته، پرده از ابهاماتش برداشتند، معضلاتش را بيان نموده و تمام اقوال و آراء متصور در مسائل را به شكلى شايسته دسته بندى نمودند و نتيجه آن گوهرى درخشان گشت در راستاى شريعت اسلامى و فقه جعفری ، مقرر اين كتاب توفيق استفاده از محضر شريف استاد را داشته و در اين مختصر مستفاد از آن مباحث را آورده سپس آن را بر استاد قدس سره عرضه داشته و در انتها نيز با يك بازگشت كامل و تجديد نظر در مباحث و فصول آن اين كتاب را به اين شكل درآورده.

مشاهده آنلاین کتاب

[ویرایش]

مصباح الفقاهة (المکاسب) نویسنده:آیت الله سید ابو القاسم خویی    

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مکاسب، شیخ انصاری، ج۱، ص ۱.    
۲. مصباح الفقاهة (المکاسب)، آیت الله سید ابو القاسم خویی، ج۱، ص ۱.    


منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه أهل البيت عليهم السلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی


جعبه ابزار