مسند الإمام الرضا علیه السلام‌ (کتاب)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمسند الامام الرضا علیه‌السّلام تالیف شیخ عزیز الله عطاردی است، که احادیث امام رضا علیه السلام را گرداوری کرده.


محتوای کتاب

[ویرایش]

شیخ عزیز الله عطاردی در این اثر، آنچه را که از امام هشتم علی بن موسی الرضا علیه‌السّلام در کتب مختلف توسط ائمه حدیث و قدمای اصحاب امامیه نقل و روایت شده گردآوری کرده است. از این رو کتاب چون دیگر کتب حدیثی مشتمل بر احادیث ثقه، صحیح، حسن، ضعیف و متروک بود که تشخیص هر یک بر عهده اهل فن یعنی فقها و اصحاب جرح و تعدیل می‌باشد.

ترتیب مطالب

[ویرایش]

مؤلف محترم بعد از ذکر مقدمه‌ای در لزوم پیروی از روش اهل بیت علیهم‌السّلام و اشاره به فضیلت علم حدیث و یادآوری تاریخچه تدوین حدیث در مذهب اهل بیت علیهم السلام، اجازاتی را که از مشایخ خویش در نقل روایات این کتاب کسب کرده است یادآور می‌شود.
[۱] مسند الإمام الرضا علیه السلام‌، عطاردی، مقدمه، ص۴ تا ۹.


← زندگانی امام


سپس ابوابی را به ذکر زمان تولد و القاب و نیز احوال مادر گرامی ایشان، امامت ایشان، سیره عملی و مکارم اخلاقی، جریان سفر ایشان از مدینه به خراسان و وقایعی که در این فاصله برای ایشان روی داد، فضیلت زیارت آن حضرت، نام فرزندان و برادران و خاندان و اصحاب آن امام، کراماتی که در مرقد منور ایشان ظهور یافته و نیز مدایح و مراثی و غیره، اختصاص داده است.
[۲] مسند الإمام الرضا علیه السلام‌، عطاردی، مقدمه، ص۱۰ تا ۱۹۶.


← روایات امام


از آن پس وارد روایات شده و هر دسته از روایات را ذیل یک کتاب جای داده است:
کتاب العقل و العلم، کتاب التوحید، کتاب النبوة، کتاب الامامة و مناقب الائمة علیه‌السّلام ، کتاب الایمان و الکفر، کتاب الآداب و المواعظ، کتاب تفسیر القرآن، کتاب الدعاء، کتاب الاحتجاجات، کتاب الطهارة، کتاب الصلاة، کتاب الصوم، کتاب الزکاة... کتاب الرجال و التاریخ. هر یک از این کتاب‌ها خود مشتمل بر ابواب مختلف است.
در پایان مؤلف کتاب الرواة عن الرضا علیه‌السّلام را آورده که در آن اسامی افرادی را که از آن امام روایات این مجموعه را نقل کرده‌اند، یادآور شده است. این اسامی بر طبق حروف الفبا مرتب گشته تا کار را بر خواننده آسان گرداند. در این کتاب نام ۳۱۳ راوی ذکر شده است.

نسخه برنامه

[ویرایش]

این نسخه توسط شیخ عزیز الله عطاردی در ۲ جلد انتشارات دار الصفوة، بیروت برای بار دوم در سال ۱۴۱۳ قمری به طبع رسیده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مسند الإمام الرضا علیه السلام‌، عطاردی، مقدمه، ص۴ تا ۹.
۲. مسند الإمام الرضا علیه السلام‌، عطاردی، مقدمه، ص۱۰ تا ۱۹۶.
۳. مسند الإمام الرضا علیه السلام‌، عطاردی، ج۱، ص۳ تا ۳۰۷.    
۴. مسند الإمام الرضا علیه السلام‌، عطاردی، ج۲، ص۲ به بعد.    


منبع

[ویرایش]
نرم افزار گنجینه روایات، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


رده‌های این صفحه : کتاب شناسی | کتب حدیثی شیعه
جعبه ابزار