مسجد زید بن صوحان

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمسجد زید بن صوحان‌ در حدود دویست متری جنوب مسجد سهله، قرار دارد که از مساجد قدیمی کوفه، به‌شمار می‌آید. این مسجد منسوب به زید بن صوحان، از اصحاب امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) است.
مسجد زید بن صوحان


معرفی زید بن صوحان

[ویرایش]

زید بن صوحان، از اصحاب امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) است که در جریان جنگ جمل، در رکاب آن حضرت، به شهادت رسید و مرقد وی، امروزه در بصره واقع است.

موقعیت مسجد

[ویرایش]

حدود دویست متری جنوب مسجد سهله، مسجد منسوب به زید بن صوحان قرار دارد که از مساجد قدیمی کوفه، به‌شمار می‌آید. در آداب این مسجد، دعایی وارد شده که متن آن، در کتاب مفاتیح ‌الجنان و کتاب‌های مشابه آن، موجود است. گفته شده است که زید، این دعا را در نماز شب خود می‌خواند.
[۱] طریحی، محمدسعيد، العتبات المقدسة فی الکوفة، ص۱۵۶.


ساختمان مسجد

[ویرایش]

ساختمان قدیمی مسجد، در اوایل قرن میلادی گذشته، ویران شد و به‌جای آن، ساختمان جدیدی بنا گردید که با توجه به وجود کتیبه‌ای به تاریخ ۱۳۳۲ ه. ق، به نظر می‌رسد تاریخ این بازسازی باشد. این ساختمان بار دوم با عنایت آیت‌الله سیدابوالقاسم خوئی، مرجع تقلید بزرگ شیعه در عراق، در سال ۱۳۹۵ ه. ق- ۱۹۷۵ م بازسازی شد.
مساحت ساختمان جدید مسجد، ۱۶۵ مترمربع است که در ضلع جنوبی آن، یک شبستان ساده قرار دارد و بخش وسیع‌تر آن را صحن مسجد تشکیل می‌دهد.
[۲] طریحی، محمدسعيد، العتبات المقدسة فی الکوفة، ص۱۵۷-۱۵۸.
همچنین این مسجد، دارای ورودی کاشی‌کاری در ضلع شرقی آن است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طریحی، محمدسعيد، العتبات المقدسة فی الکوفة، ص۱۵۶.
۲. طریحی، محمدسعيد، العتبات المقدسة فی الکوفة، ص۱۵۷-۱۵۸.


منبع

[ویرایش]

زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، مقاله «مسجد زید بن صوحان»، ج۱، ص۱۲۶.    


رده‌های این صفحه : بناهای تاریخی کوفه | مساجد کوفه
جعبه ابزار