مسجد جن

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمسجد جن از مساجد کهن و شناخته شده مکه است.


موقعیت جغرافیایی مسجد

[ویرایش]

این مسجد در پایین کوه حجون، به سمت حرم، حدود پنجاه متر پس از پل حجون و در حاشیه قبرستان حجون واقع است.
خیابان کوچکی در کنار و غرب این مسجد با نام «شارع مسجدالجن» وجود دارد که هنوز تابلوی قدیمی آن بر دیوار نصب است. شرق آن نیز خیابان مسجدالحرام است و مسجد جن تقریباً در محلّ تلاقی این دو خیابان واقع شده است.

نام های مسجد الجن

[ویرایش]

از نامهای دیگر این مسجد، «مسجد الحرس» است. این نام به نقل از ازرقی است و از آن بابت است که صاحب الحَرَس که در مکه گشت شبانه داشته، به این نقطه می آمده و در آنجا با عُرفا ـ چهره های شناخته شده و برگزیده قبایل ـ و حُرّاس دیگر از شِعْب عامر و ثنیة المدنیین دیدار می کرده است.

وجه تسمیه مسجد الجن

[ویرایش]

نامگذاری آن به مسجد جن، بنا به نقل برخی از روایات، به سوره جن مربوط می شود. خداوند در این سوره فرموده است که جنّ ها آیات الهی را شنیدند و به آنها ایمان آوردند.
گویا این آیات در محلی که به نام مسجد جن شهرت دارد، نازل شده است. برخی نامیده شدن آن را به «مسجدالبیعه» به دلیل بیعت جن با آن حضرت دانسته اند.

بازسازی جدید مسجد الجن

[ویرایش]

برخی روایات تاریخی به این نکته اشاره دارد که رسول خدا(صلی الله علیه وآله)محل مسجد را برای عبدالله بن مسعود مشخص و معین کرد.
از تاریخ بنای اولیه این مسجد اطلاعی در دست نیست، اما می دانیم که مسجد در قرن دوم و پس از آن سرِ پا بوده، به همین نام شناخته می شده و مورّخان در طول قرون مختلف از آن یاد کرده اند. محل فعلی مسجد، در محلّ قبلی آن است و در بازسازی جدید مساحت آن به ۶۰۰ متر مربع رسیده است. بنای مسجد محکم است و مناره ای در رکن شمال شرقی دارد. گفتنی است که مسجد یاد شده، از سال ۱۴۲۰ بار دیگر تخریب و بازسازی شده است.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره جن/سوره۷۲،آیه۲-۱.    


منبع

[ویرایش]

آثار اسلامی مکه و مدینه،ص۱۱۱،رسول جعفریان.    


رده‌های این صفحه : مساجد مکه
جعبه ابزار