مسجد الحمراء

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمسجد الحمراء از مساجد قدیمی و یکی از چهار مسجد مقدس‌ کوفه است. پیشینه آن، به قرون اولیه هجری باز می‌گردد. مرقد منسوب به حضرت یونس (علیه‌السّلام) در این مسجد قرار دارد.


مزار حضرت یونس

[ویرایش]

مسجد حمراء از مساجد قدیمی کوفه است که پیشینه آن، به قرون اولیه هجری بازمی‌گردد. نقل شده است که امام علی (علیه‌السّلام) مسجد حمراء را یکی از چهار مسجد مقدس‌ کوفه برشمرده و قبر حضرت یونس پیامبر (علیه‌السّلام) را در آنجا دانسته است. البته بیشتر مورخان و جغرافی‌دانان مسلمان، محل دفن حضرت یونس (علیه‌السّلام) را در منطقه نینوا در شمال عراق دانسته‌اند. امروزه نیز زیارتگاهی برای ایشان، در همین منطقه، در شهر موصل وجود دارد که در فصل پایانی کتاب به آن اشاره خواهد شد. براساس برخی روایات نیز مزار حضرت یونس (علیه‌السّلام) در کوفه، همان محلی است که این پیامبر در آنجا از شکم نهنگ، بیرون‌انداخته شد.

موقعیت مسجد

[ویرایش]

امروزه مسجد حمراء، در شرق مسجد کوفه، کنار رود فرات و میان نخلستان‌ها واقع شده است و متصل به آن، مرقد منسوب به حضرت یونس قرار دارد. در گنبدخانه آن نیز محرابی وجود دارد که گفته می‌شود محل نماز خواندن امیرمؤمنان (علیه‌السّلام) است.

ساختمان مسجد

[ویرایش]

مسجد حمراء، به مرور زمان ویران شد؛ تا اینکه در سال ۱۳۱۲ ه. ق، ساختمان آن بازسازی شد و بقایای قدیمی مسجد درون فضای مسجد جدید قرار گرفت. در سال ۱۳۴۲ ه. ق، نیز با هزینه شخصی به نام حاج عبدالکریم دیوان، مناره‌ای دایره‌ای برای مسجد ساخته شد.
[۲] طریحی، محمدسعید، العتبات المقدسة فی الکوفة، ص۱۴۰-۱۴۱.
این مسجد در دوره حاکمیت رژیم بعثی عراق، به‌طور کامل خراب شد. اما اکنون، دوباره در حال بازسازی است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. ابن فقیه، احمد بن محمد، مختصر کتاب البلدان، ص۲۱۱.    
۲. طریحی، محمدسعید، العتبات المقدسة فی الکوفة، ص۱۴۰-۱۴۱.


منبع

[ویرایش]

زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، مقاله «مسجد الحمراء»، ج۱، ص۱۲۷-۱۲۸.    


رده‌های این صفحه : بناهای تاریخی کوفه | مساجد کوفه
جعبه ابزار