مزار سیدابراهیم بن عبدالله محض

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمزار سیدابراهیم بن عبدالله محض، در شهر‌ هاشمیه در کشور عراق و در کنار «تل المیل»، نزدیک «قنطره جدیده» قرار دارد.
هاشمیه، شهرستانی است در استان بابل عراق، در ۲۸ کیلومتری جنوب شهر حله؛ این منطقه مدفن ده‌ها تن از سادات بنی‌الحسن (علیه‌السّلام) است، که توسط دستگاه عباسی به شهادت رسیده‌اند.
مزار سيدابراهيم بن عبدالله محض
ابراهیم بن عبدالله محض، نیز یکی از علویانی است که در برابر خلافت عباسی، دست به قیام زدند و سرانجام در نبرد با لشکریان منصور، در منطقه باخمرا به شهادت رسید.


معرفی مرقد

[ویرایش]

این زیارتگاه، در منطقه‌ هاشمیه، کنار «تل المیل»، نزدیک «قنطره جدیده» قرار دارد و به ابراهیم، فرزند عبدالله محض و برادر محمد نفس زکیه، منسوب است. البته در عراق، مزار دیگری نیز منسوب به وی، در استان مثنّی، میان رمیثه و حمزه وجود دارد.
هاشمیه، شهرستانی است در استان بابل عراق، که نخستین پایتخت عباسیان بوده است. ‌این شهر در ۲۸ کیلومتری جنوب شهر حله بر کناره غربی رود فرات قرار دارد و مدفن ده‌ها نفر از سادات جلیل‌القدر بنی‌الحسن (علیه‌السّلام) است، که توسط منصور و سفاح عباسی به شهادت رسیده‌اند.

هویت سیدابراهیم

[ویرایش]

ابراهیم بن عبدالله، معروف به قتیل باخَمرا (۹۷-۱۴۵ق/۷۱۶-۷۶۲م)، پسر عبداللـه محض و نواده حسن مثنی (حسن بن حسن‌ بن علی‌ بن ابی‌طالب (علیه‌السّلام))، یکی از مشهور‌ترین علویانی است که در اوایل خلافت عباسی، تقریباً همزمان با برادر خود محمد نفس زکیه در برابر منصور عباسی دست به قیام زدند و سرانجام در نبرد با لشکریان منصور، در منطقه باخمرا به شهادت رسید.

منبع

[ویرایش]

زیارت‌گاه‌های عراق، محمدمهدی فقیه بحرالعلوم، مقاله «مزار سیدابراهیم بن عبدالله محض»، ج۲، ص۱۳۶.    


جعبه ابزار