محمد هادی معرفت

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآیت الله محمد هادی معرفت در سال ۱۳۰۹ (ه ش) در خانواده روحانی در شهر کربلا به دنیا آمد. وی یکی از علمای معاصری بود که در رشته علوم قرآنی دارای تالیفات زیادی است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

وی در سال ۱۳۰۹ (ه ش) در خانواده روحانی در شهر کربلا متولد شد.
پدرش شیخ علی از خطبای بنام کربلا در آن دوران بود. وی در سن پنج سالگی ایشان را برای سواد آموزی به مکتب فرستاد تا خواندن و نوشتن را بیاموزد. پس از آن، مقدمات را نزد استاد حاج شیخ علی اکبر نائینی و سپس نزد پدرش آموخت. ادبیات و منطق را نزد اساتید به نام در آن زمان همچون سید سعید تنکابنی، آیت‌الله سید محمد شیرازی و شیخ محمدحسین مازندرانی فرا گرفت. دروس فقه و اصول را نزد شیخ محمد کلباسی، شیخ محمد خطیب و سید حسن حاج آقا میر قزوینی تلمذ نموده در این دوره در کنار تحصیل، به تدریس و تحقیق نیز اشتغال داشته در رشته‌های ادبی و علمی از محضر ایشان استفاده می‌نموده‌اند.

تاسیس ماهنامه

[ویرایش]

پس از مدتی با همکاری گروهی از فضلای حوزه همچون سید محمد شیرازی، سید عبد الرضا شهرستانی و شیخ محمد باقر محمودی دست به تاسیس و نشر ماهنامه‌ایی تحت عنوان «اجوبة المسائل الدینیة» زدند که در آن سئوال‌های دینی مردم پاسخ داده می‌شد.

هجرت به نجف

[ویرایش]

در سال ۱۳۴۰ (ه- ش) پس از فوت پدرش، برای تکمیل تحصیلات خود به نجف اشرف مهاجرت می‌نماید. هدف اصلی از این مهاجرت شرکت در جلسات درسی فرهیختگان علم و فقاهت آن دوران همچون سید محسن حکیم، آیت‌الله سید ابو القاسم خوئی و امام خمینی رحمة‌الله‌علیه و استفاده از محضر آن بزرگوران بود. ضمن آنکه دروس فلسفه و حکمت متعالیه را نزد اساتید معروف آن زمان فرا گرفته است. در این هنگام بود که انگیزه پرداختن به مسائل قرآنی در کنار فقه و اصول، ایشان را وادار نمود که تحقیقات خود را به موضوع علوم قرآنی سوق داده، بیشتر اوقات خود را برای این کار مصروف دارد تا بدآنجا که پس از مدتی توانست کتاب ارزشمند التمهید را در ۶ (شش) مجلد و نیز کتاب التفسیر و المفسرون را در دو مجلد تالیف نماید.

هجرت به ایران

[ویرایش]

در سال ۱۳۵۱ که حکومت بعث عراق دستور مهاجرت ایرانیان را صادر نمود به اتفاق خانواده رهسپار ایران شد و در حوزه علمیه قم به فعالیت‌های علمی خود همچون تدریس و تالیف ادامه داد که محصول آن تالیف کتاب ارزشمند «صیانة القرآن من التحریف» و ترجمه کتاب «التفسیر و المفسرون» می‌باشد. وی ضمن تدریس در مراکز حوزوی و دانشگاهی، مشغول تالیف کتابی بود به نام «التفسیر الجامع الاثری» که در آن روایات تفسیری فریقین جمع آوری و مورد نقد و بررسی قرار گرفته است و تا کنون یک جلد آن انتشار یافته است.

وفات

[ویرایش]

وی در سال ۱۳۸۶ شمسی در شهر مقدس قم به ملکوت اعلی پیوست.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

تاریخ قرآن (محمدهادی معرفت‌)

منبع

[ویرایش]

نرم افزار تا حضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.

رده‌های این صفحه : اسلام‌شناسان مسلمان شیعه
جعبه ابزار