محمد راغب الطباخ

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«محمدراغب الطباخ بن محمود بن هاشم بن السید احمد بن السید محمد»، معروف به طباخ حلبی، از عالمان اهل تسنن سوریه است که ظاهرا از جهت عقیده، حنبلی و از نظر فقهی، شافعی است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

وی در هجده ذی الحجه سال ۱۲۹۳ ق، در محله باب قنسرین حلب به دنیا آمد. خاندان وی بین تجارت و دانش و تصوف جمع کرده بودند.
او در هشت سالگی به آموختن قرآن کریم در یکی از مکتب خانه‌های معروف آن روزگار توفیق یافت و پس از آن به آموختن اصول کتابت و خط در محضر شیخ محمد عریف، معروف به شیخ الاشرفیه پرداخت و سپس به مدرسه منصوریه وارد شده، علاوه بر آموختن ادبیات عرب به فراگیری مقدمات زبان ترکی و فارسی و فرانسه نیز مشغول شد.
در چهارده سالگی همراه پدر خویش به زیارت خانه خدا توفیق یافت و در حجاز با اهل علم و دانش آن دیار دیدار کرد و در مجالس مناظره علمی شرکت جست. بعد از آنکه جوانی کامل شد، به مسافرت به شهرهای مختلف برای کسب دانش پرداخت. وی علاوه بر مطالعه کتب و آثار، به فعالیت‌های مطبوعاتی و نیز اجتماعی هم می‌پرداخت.

فعالیت‌ها

[ویرایش]

مقالات وی در بسیاری از جراید آن روزگار، از جمله «ثمرات الفنون» و نیز «الاتحاد العثمانی» به چاپ رسیده است. وی مدتی به عنوان استاد ادبیات عرب و علوم دینی در مدرسه شمس المعارف، در حلب، به تدریس مشغول شد و پس از افتتاح مدرسه خسرویه به سال ۱۹۲۱ م، در این شهر، به تدریس سیره نبوی و حدیث و تاریخ و فرهنگ اسلامی در این مدرسه پرداخت.
وی با دید بازی که داشت به اصلاح برنامه‌های درسی مدارس حلب، با هدف هماهنگ شدن با مقتضیات زمان، همت گماشت و در کنار درس‌های مرسوم، به تدریس تاریخ اسلام، جغرافیا، قانون حقوق طبیعی، علوم طبیعی و غیره نیز پرداخت.

وفات

[ویرایش]

وی در سال ۱۳۷۰ ق، درگذشت.

اساتید

[ویرایش]

۱. شیخ محمد الزرقاء؛
۲. شیخ بشیر الغزی؛
۳. شیخ محمد عریف؛
و...

آثار

[ویرایش]

۱. اعلام النبلاء بتاریخ الحلب الشهباء؛
۲. الانوار الجلیة من مختصر الاثبات الحلبیة؛
۳. الثبت المسمی؛
۴. الروضیات؛
۵. الثقافة الاسلامیة؛
۶. عظة الابناء بتاریخ الانبیاء؛
۷. المدارس فی الاسلام؛
۸. السیاسة فی القرآن؛
و...

عناوین مرتبط

[ویرایش]

إعلام النبلاء بتاریخ الحلب الشهباء (کتاب)

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جغرافیای جهان اسلام، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار