محمد امامی کاشانی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«آیت الله محمد امامی کاشانی» در سال ۱۳۱۰ ش در خانواده‌ای مذهبی در کاشان به دنیا آمد.


شرح حال

[ویرایش]

ایشان مقدمات علوم دینی را در کاشان شروع کرد و مقداری از سطح را در حوزه کاشان فراگرفت و برای تکمیل دروس، به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد.
وی در درس خارج آیات عظام بروجردی، محقق داماد و امام خمینی رحمة‌الله‌علیه شرکت کرد و ۱۰ سال از محضر پرفیض آنان بهرهمند گردید و فلسفه را در محضر اساتید آیت‌الله علامه طباطبائی صاحب المیزان و آیت‌الله سید ابوالحسن قزوینی فراگرفت.
وی در سال‌های خفقان، در راه سازماندهی مبارزات مردم به رهبری امام خمینی رحمة‌الله‌علیه تلاش‌های بسیاری انجام داد و در این مسیر بارها دستگیر و در سال ۱۳۵۵ ش به شهرستان گنبد کاووس، تبعید شد. پس از آن با دیگر یاران امام رحمة‌الله‌علیه از قبیل شهید دکتر بهشتی و شهید مطهری، هسته مرکزی روحانیت مبارز را پی ریزی کرد.
وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی، از طرف حضرت امام خمینی رحمة‌الله‌علیه به عنوان یکی از اعضای شورای نگهبان منصوب و در این سمت و مسئولیت خطیر مشغول به انجام وظیفه شد.
وی علاوه بر مسئولیت شورای نگهبان، تولیت مدرسه عالی شهید مطهری تهران را به عهده دارد و به تدریس و تربیت طلاب می‌پردازد. وی یکی از ائمه جمعه موقت تهران و از اعضاء مجلس خبرگان رهبری از استان تهران است.

تالیفات

[ویرایش]

۱. خط امان؛ پژوهشی در موعود ادیان.
۲. گفتمان مهدویت (سخنرانی‌ها و مقالات گفتار چهارم)
۳. مجموعه رسایل فیض
۴. سفینة النجاة و الکلمات الطریقة
۵. ذریعة الضراعة فی جمع الادعیة
۶. نقد الاصول الفقهیة
۷. الکلمات المکنونة
۸. قرة العیون فی اعز الفنون
۹. المعارف.

منبع

[ویرایش]

نرم افزار کتابخانه مهدویت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار