محمد ابو زهرة

ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف«محمد ابو زهرة»از دانشمندان و قرآن پژوهان معاصر و داراى تاليفات فراوانى در علوم قرآنی مى‌ باشد.


معرفی

[ویرایش]

در سال ۱۳۱۶ ه. ق در شهر «محلة الکبری» واقع در غرب مصر در خانواده‌ای متدین به دنیا آمد. در همان دوران کودکی قرآن را حفظ کرد و پس از آن به آموختن علوم شرعی ، عربی، انسانی و تجربی پرداخت. در سال ۱۳۳۱ ه. ق در شهر طنطا به «الجامع الاحمدی» پیوست و سه سال در آنجا دانش آموخت و در سال ۱۳۳۴ ه. ق در مدرسه «القضاء الشرعی» به تحصیل مشغول و در سال ۱۳۴۴ ه. ق از آنجا فارغ التحصیل شد. و در عین حال در سال ۱۳۴۶ ه. ق از «دارالعلوم» مدرک دیپلم گرفت.

تحصیلات

[ویرایش]

زندگانی علمی ابو زهرة در حقیقت از سال ۱۳۴۶ ه. ق آغاز شد که در مدرسه «القضاء الشرعی» و «دارالعلوم» به تدریس علوم شریعت و زبان عربی پرداخت. در اثر نبوغ فکری و پیشرفت کم نظیر علمی در سال ۱۳۵۱ ه. ق به دانشکده اصول دین، یکی از سه دانشکده آن زمان در « الازهر » منتقل شد و در آنجا به استادی: اصول سخنوری، جدل ، تاریخ ادیان و ملل و نحل تعیین شده که در همین دوره در مباحث پیش گفته کتابهایی را هم تالیف کرد. در سال ۱۳۵۴ ه. ق با حفظ مقام استادی در دانشکده اصول دین و در دانشکده حقوق به تدریس مشغول شد و سلسله مراتب استادی را در آنجا طی کرد و در سال ۱۳۷۷ ه. ق بازنشسته شد اما از تدریس کناره نگرفت و در «انجمن عالی پژوهشهای عربی» مشغول به تدریس شد. وی در سال ۱۳۹۵ ه. ق درگذشت.

آثار

[ویرایش]

از جمله آثار وی می‌توان به:
۱. خاتم النبیین ،
۲. معجزة الکبری ،
۳. شریعة القرآن دلیل علی انه من عند الله و غیره اشاره کرد.

منبع

[ویرایش]
نرم افزار مشکات الانوار، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.


جعبه ابزار