محمدعلی اسماعیل‌پور قمشه‌ای‌

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمحمد علی اسماعیل پور قمشه‌ای نویسنده معاصر کتاب البراهين الواضحات دراسات في القضاء را در مورد قضا نگاشته است.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

«آیة الله محمد علی اسماعیل پور قمشه‌ای»، در واپسین روزهای ماه آذر ۱۳۱۹ ش، در خانواده‌ای مذهبی چشم به جهان گشودند. علوم جدیده را در زادگاه خویش، شهرضا (قمشه) فراگرفتند، سپس به علوم دینی اشتغال پیدا کردند. مقدمات، سطح متوسط و قسمتی از حکمت و کلام را نزد استادان دیار علم گستر خویش فراگرفتند.

اساتید سطح

[ویرایش]

در ادبیات از محضر حجة الاسلام حاج میرزا نصر الله زارعان، در دروس سطح و حکمت متعالیه از محضر حضرت آیة الله حاج میرزا محمد رضا مهدوی و حکیم وارسته آیة الله شیخ محمد هادی فرزانه بهره‌ها بردند. مدتی در خدمت حکیم و مترجم بزرگ قرآن کریم، آقای الهی قمشه‌ای تلمذ نمودند. هم چنین قسمتی از طب قدیم را نزد استاد دکتر سید محمد حسین مدرسی آموختند.

هجرت به قم

[ویرایش]

ایشان، در سال ۱۳۳۹ ش، از شهرضا به شهر مقدس قم هجرت نمودند و سطوح عالیه را نزد استادان آن زمان فراگرفتند. مباحث حکمت را نزد علامه سید محمد حسین طباطبایی آموختند و در محضر حضرات آیات عظام امام خمینی رحمة‌الله‌علیه، حاج سید محمد رضا گلپایگانی، حاج سید محمد محقق داماد و حاج میرزا هاشم آملی- رضوان الله تعالی علیهم- به تحقیق و تکمیل دروس خارج فقه و اصول پرداختند. البته گسترده‌ترین مدت استفاده ایشان، از محضر حضرت آیة الله میرزا هاشم آملی بوده که علاوه بر درس معمولی فقه و اصول، حضور فعال در جلسات استفتایی معظم له را نیز شامل می‌شده است.

← تحصیل و تدریس


ایشان، در ضمن تحصیل، به تدریس علوم متداوله و کتب دارجه از مقدمات تا سطوح عالیه، کتب حکمت و کلام می‌پرداختند تا اینکه به درجه رفیع اجتهاد نائل آمدند.
ایشان، از سال ۱۳۵۶ ش، تا کنون (۱۳۸۸)، پیوسته به تدریس خارج فقه و اصول در حوزه مقدس علمیه قم اشتغال دارند. علاوه بر این در فصل تابستان، جلسه تدریس فقه و اصول ایشان در شهرضا (قمشه) برگزار می‌گردد.
قابل ذکر است که معظم له تا کنون در مجموع سخنرانی‌های خود که غالبا پس از اقامه نماز جماعت در قم و شهرضا ایراد نموده‌اند، یک دور کامل قرآن کریم را تفسیر کرده‌اند و اکنون به دور دوم آن مشغول هستند.

← فعالیت در عرصه اجرائیات


هر چند عمده اشتغال ایشان، در تدریس، تدرس و تحقیق بوده است، اما در ضمن آن، نظارت شرعی و اشراف بر ساختمان و مدیریت مدینة العلم صاحب الزمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف، مدرسه علمیه صاحب الزمان عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف شهرضا، توسعه و بنای مسجد انصار الحسین علیه‌السّلام در قم، تاسیس محل اقامت طلاب متعلق به همان مسجد و نیز مدیریت آن را از سال ۱۳۴۴ ش، تاکنون بر عهده داشته‌اند.

آثار

[ویرایش]

۱. البراهین الواضحات، استفتائات و استدلالات؛
۲. المعالم الماثورة؛
۳. الدلائل الظاهرات؛
۴. دقائق الاصول؛
۵. مناسک حج؛
۶. ملحقات مناسک حج؛
۷. الباقیات الصالحات؛
۸. رساله مضاربه؛
۹. رساله هدایة المتقین؛
۱۰. مجمع الافکار و مطرح الانظار؛
۱۱. تعلیقات علی کتاب العروة الوثقی؛
ایشان، سال‌هاست که عهده‌دار مرجعیت فتوایی و استفتایی می‌باشند.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

البراهین الواضحات دراسات فی القضاء

منبع

[ویرایش]

نرم افزار مجموعه آثار محقق حلي، مرکز تحقيقات کامپيوتري علوم اسلامي.


رده‌های این صفحه : آثار محقق حلی
جعبه ابزار