محمدرضا مهدوی کنی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآیت الله محمدرضا مهدوی کنی در ۱۴ مرداد ۱۳۱۰ ش در روستای کن به دنیا آمد. وی یکی از علمای فعال در مبارزات سیاسی در مقابل رژیم شاه بود و در پیروزی انقلاب اسلامی سهم بسزایی داشت.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی در ۱۴ مرداد ۱۳۱۰ ش در روستای کن که در حال حاضر بخشی از شهر تهران است، به دنیا آمد. ایشان پس از طی دوره دبستان در کن، وارد مدرسه علمیه لرزاده در تهران شد و از محضر آیت‌الله برهان، بهره‌های علمی و اخلاقی فراوان برد.
وی در سال ۱۳۲۷ ش در سن ۱۷ سالگی برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت نمود و تا سال ۱۳۴۰ ش در محضر استادان مبرز آن زمان همچون حضرات آیات مشکینی، حاج شیخ عبدالجواد سده‌ای (جبل عاملی)، شهید صدوقی، سلطانی، مجاهدی، رفیعی قزوینی، شعرانی، علامه طباطبایی، بروجردی، امام خمینی رحمة‌الله‌علیه ، گلپایگانی و... دروس عالی فقه، اصول فقه، تفسیر، حکمت، کلام و دروس خارج فقه و اصول را تلمذ کرد.

بازگشت به تهران

[ویرایش]

وی پس از بازگشت به تهران در سال ۱۳۴۰ ش، در مدرسه مروی به تدریس علوم حوزوی مشغول شد و از سال ۱۳۴۲ ش امامت جماعت مسجد جلیلی در میدان فردوسی را پذیرفت. این مسجد پایگاه مناسبی برای فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی ایشان شد.

مبارزات انقلابی

[ویرایش]

مبارزات وی علیه حکومت طاغوت، باعث دستگیری‌های متعدد، تبعید، شکنجه و زندانی شدن ایشان گردید. وی آخرین عالمی است که در روزهای نزدیک پیروزی انقلاب اسلامی برای چندمین بار دستگیر و در آستانه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی آزاد شدند.
اولین دستگیری ایشان در سن ۱۸ سالگی (۱۳۲۸ ش) در اردستان بود که به شکنجه، تبعید و زندانی شدن ایشان و بعضی از طلاب و مبلغان همراه منجر شد. با رسیدن این خبر به قم، آیت‌الله بروجردی به نخست وزیر وقت (اقبال) اعتراض نموده و عنوان کردند که چرا فرزندان مرا زده‌اید و دستگیر کرده‌اید.
فعالیت‌های ایشان در مسجد جلیلی، جنبه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی داشته است. اصرار ایشان بر طرح دیدگاه‌های امام رحمة‌الله‌علیه و فعالیت‌های سیاسی ایشان، منجر شد که پس از چندین بار دستگیری و بازداشت کوتاه مدت، هجوم به منزل و ایجاد محدودیت برای سخنرانی، منبر و تدریس، نهایتا در رمضان سال ۱۳۵۳ ش ایشان بازداشت و به بوکان تبعید شوند.
وی پس از چندی از بوکان به مهاباد و سپس به تهران اعزام شد و در کمیته مشترک ضد خرابکاری و ساواک مورد بازجویی و شکنجه‌های جسمی و روحی قرار گرفت. وی به چهار سال زندان محکوم شد ولی پس از دو سال و همراه با فضای سیاسی سال ۵۵، به همراه برخی دیگر از زندانیان سیاسی آزاد شد.

آثار

[ویرایش]

۱- تقریرات درس‌های خارج فقه آیات عظام بروجردی و امام خمینی رحمة‌الله‌علیه ؛
۲- کتاب نقطه‌های آغاز در اخلاق عملی؛
۳- کتاب اصول و مبانی اقتصاد اسلامی در قرآن؛
۴- کتاب بیست گفتار؛
۵- کتاب شرح دعای افتتاح.

فعالیت‌های علمی

[ویرایش]

۱- تدریس خارج فقه در دانشگاه و مدرسه علمیه مروی برای دانشجویان و طلاب دوره‌های عالی
۲- تدریس آیات الاحکام در مدرسه مروی و آیات اقتصادی در دانشگاه امام صادق علیه‌السّلام
۳- تدریس دوره‌های اخلاق اسلامی در دانشگاه امام صادق علیه‌السّلام و حوزه علمیه مروی
۴- راهنمایی چندین پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری

مسئولیت‌ها

[ویرایش]

عضویت در حلقه اولیه شورای انقلاب از طرف امام رحمة‌الله‌علیه (اولین سمت ایشان)، سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی، عضویت به عنوان فقیه در شورای نگهبان قانون اساسی، نمایندگی امام رحمة‌الله‌علیه در هیات حل اختلاف مسؤولان نظام، وزارت کشور در کابینه شهید رجایی و شهید باهنر، نخست وزیری پس از شهادت شهیدان رجایی و باهنر، عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی به حکم امام رحمة‌الله‌علیه ، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به حکم امام خمینی رحمة‌الله‌علیه و مقام معظم رهبری، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی، ریاست مرکز رسیدگی به امور مساجد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مؤسس و دبیر کل جامعه روحانیت مبارز، ریاست دانشگاه امام صادق علیه‌السّلام ، تولیت حوزه علمیه مروی به همراه موقوفات وابسته، عضو مجلس خبرگان رهبری

عناوین مرتبط

[ویرایش]

نقطه‌ های آغاز در اخلاق عملی (کتاب)

منبع

[ویرایش]

نرم افزار تا حضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار