محمدتقی مصباح یزدی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افآيت‌الله محمد تقى مصباح يزدى‌ در سال ۱۳۱۳ شمسى در شهر یزد به دنیا آمد، وی از علمای معاصر می‌باشد که فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی بسیاری دارند. ایشان از اساتید بزرگ حوزه علمیه قم می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]


← ولادت


آيت‌الله مصباح در سال ۱۳۱۳ هجرى شمسى در شهر یزد ديده به جهان گشود.

← تحصیلات


وى تحصيلات مقدماتى حوزوى را در يزد به پايان رساند و براى تحصيلات تكميلى علوم اسلامی عازم نجف شد ولى به علت مشكلات فراوان مالى، بعد از يك سال براى ادامه‌ى تحصيل به قم هجرت كرد. از سال ۱۳۳۱ تا سال ۱۳۳۹ هجرى شمسى در دروس امام خمینی « قدس‌سره» شركت نموده و در همين زمان، در درس تفسیر قرآن، شفاى ابن سینا و اسفار ملاصدرا از وجود علامه طباطبایی « رحمه‌الله» كسب فيض كرد. وى حدود پانزده سال در درس فقه آیت‌الله بهجت « مدظله‌العالى» شركت داشت. بعد از آن كه دوره‌ى درسى ايشان با حضرت امام( به علت تبعيد امام خمينى) قطع شد، به تحقيق در مباحث اجتماعى اسلام از جمله بحث جهاد، قضا و حکومت اسلامی پرداخت.

فعالیت‌ها

[ویرایش]


← فعالیت انقلابی


وى در مقابله با رژيم سفاك پهلوى نيز حضورى فعال داشت كه از آن جمله، همكارى با شهيد دكتر بهشتی، شهید باهنر و آیت‌الله رفسنجانی است و در اين بين، در انتشار دو نشريه با نام‌هاى«بعثت» و«انتقام» نقش داشت كه تمام امور انتشاراتى اثر دوم نيز بر عهده‌ى ايشان بود.

← فعالیت فرهنگی


سپس در اداره‌ى مدرسه‌ى حقانى به همراه آیت‌الله جنتی، شهيد بهشتى و شهید قدوسی فعاليت داشت و حدود ده سال در آن مكان به تدريس فلسفه و علوم قرآنی پرداخت. از آن پس، قبل و بعد از انقلاب شكوهمند اسلامى با حمايت و ترغيب امام خمينى« قدس‌سره» چندين دانشگاه، مدرسه و مؤسسه را راه اندازى كرد كه از مهم‌ترين آنها مى توان بخش آموزش مؤسسه‌ى در راه حق، دفتر همكارى حوزه و دانشگاه و بنياد فرهنگى باقرالعلوم را نام برد.
آيت الله مصباح هم اكنون رياست مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى« رضوان الله عليه» را از جانب مقام معظم رهبری بر عهده دارد. معظم له در سال ۱۳۶۹ از استان خوزستان و اخيرا نيز از استان تهران به نمايندگى مجلس خبرگان برگزيده شده است. ايشان داراى تأليفات و آثار متعددى در زمينه‌هاى فلسفه‌ى اسلامى، الهيات، اخلاق و عقاید مى‌باشد.

عناوین مرتبط

[ویرایش]

قرآن‌شناسی (محمدتقی مصباح یزدی‌)

منبع

[ویرایش]

نرم افزار تا حضور، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.

رده‌های این صفحه : فلاسفه اسلامی
جعبه ابزار