محمدتقی بن محمدعلی صدیقین اصفهانی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افحاج شیخ محمّدتقی بن آقامحمّدعلی صدیقین اصفهانی، عالم فاضل معاصر در اصفهان می‌باشد.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

حاج شیخ محمّدتقی بن آقامحمّدعلی صدیقین اصفهانی، عالم فاضل معاصر، در سال ۱۳۴۲ق در اصفهان متولّد شد. تحصیلات مقدّماتی را در اصفهان انجام داده و سطوح فقه و اصول را نزد اساتیدی چون حضرات آیات:شیخ هبةاللّه هرندی، شیخ محمّدحسن عالم نجف‌آبادی، سیّدعلی‌اصغر برزانی و سیّدحسین خادمی فرا گرفت. در سال ۱۳۶۵ق به قم عزیمت نمود و از درس آیات عظام بروجردی، سیّدمحمّدتقی خوانساری، سیّدمحمّد محقّق داماد، سیّدمحمّدرضا گلپایگانی، شریعتمداری و امام خمینی بهره برد و درس فلسفه علّامه طباطبائی نیز شرکت کرد. در ایّام تعطیلات حوزه علمیه قم نیز به اصفهان می‌رفت و از درس حضرات آیات شیخ مهدی نجفی، حاج آقا رحیم ارباب و سیّدعبداللّه ثقةالاسلام بهره می‌گرفت.
ایشان به خواهش امام خمینی به مدّت ۴ سال به خرم آباد رفت و به اداره حوزه علمیه آنجا پرداخت. و آنگاه به قم بازگشته و به تدریس پرداخت.

وفات

[ویرایش]

این فقیه محقّق و مجتهد مبرّز در چهارشنبه ۲۰ محرّم الحرّام ۱۴۲۶ق در قم وفات نمود و پس از اقامه نماز بر پیکر ایشان توسط آیت‌اللّه صافی گلپایگانی در قبرستان شیخان قم مدفون شد.

تالیفات

[ویرایش]

این تالیفات از ایشان است:
۱. «معیار الفقاهه در شرح شرایع الاسلام»، در ۹ جلد که قسمت «صلاه» و «حج» و «طهاره» آن به چاپ رسیده است. ۲. «رساله توضیح المسائل» ۳. «تفسیر آیه جلباب» ۴. «الغناء» موضوعاً و کلماً» ۵. «شطرنج و منع بازی با آن» ۶. «دین و زن» ۷. «حسین و پذیرش دعوت» در نقد کتاب «شهید جاوید».
[۱] قاسمی، رحیم، وفیات علمای معاصر اصفهان: مخطوط.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. قاسمی، رحیم، وفیات علمای معاصر اصفهان: مخطوط.


منبع

[ویرایش]

مهدوی، سیدمصلح‌الدین، اعلام اصفهان، ج۲، ص۲۴۵-۲۴۶.    جعبه ابزار