مجموعه مقالات (هدایة الطالبین فی اصول)

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افمؤلف اثر سید عبد الحسین لاری از علمای بزرگ شیعه در قرن چهاردهم و متوفای سال ۱۳۴۲ هجری قمری است.


معرفی کتاب

[ویرایش]

هدایة الطالبین فی اصول دین: این رساله مشتمل بر پنج مقصد هشت فصل و یک خاتمه است. کتاب یک دوره فشردۀ اصول اعتقادی را به سبکی خاص بیان می‌نماید، نحوۀ نگارش بر اساس کتاب نویسی عهد ناصری است که آن را به چند مقصد و فصل و خاتمه تقسیم می‌نموده‌اند و از ذکر آدرس آیات ، روایات ، اشعار، ضرب المثل و مطالب محققین دیگر و... صرف نظر می‌کرده‌اند. در این نوشته علاوه بر مساله فوق وجود برخی جملات مطول بدون خبر یا فاعل بدون فعل که خواننده را مقداری سر در گم می‌سازد، در جای جای نوشته خودنمایی می‌کند. اما در عوض، نگارش بسیار موجز است و اطناب ممل ندارد.

نسخه شناسی

[ویرایش]

چاپ این کتاب به ضمیمه حواشی مؤلف آن بر رساله ذخیرة العباد میرزا محمد تقی شیرازی مشهور به میرزای دوم توسط مرحوم میرزا محمد علی ملقب به اشرف الکتاب ارسنجانی در جمادی الاول ۱۳۴۲ هجری قمری یعنی حدود پنج ماه قبل از رحلت آن حضرت در چاپخانه محمدی شیرازی به چاپ رسیده است. تحقیق کتاب نحوه کار تحشیه و شرح چنین بوده که ابتدا تمام مطالب کتاب را بطور کامل مطالعه نموده و در مرتبه دوم به نگارش حواشی و تصحیح متن پرداخته و در مواردی که نیاز به توضیح و شرح داشته، از منابع معتبر کلامی به شرح و بسط و توضیح مطلب مبادرت شده است. در مواردی که لازم بوده در متن واژه‌ای افزوده یا فعلی آورده شود در قلاب [] قرار داده شده تا با متن اصلی اشتباه نشود. کلماتی اندک که به نظر نامناسب می‌نمود، با کسب اجازه از حضرت آیت‌الله حاج سید عبد العلی آیت اللهی مد ظله العالی حذف گردید. در تعیین شماره آیات و سور از معجم المفهرس نوشته محمد فؤاد عبد الباقی استفاده شده و در ترجمه آیات به ترجمه حکیم مهدی الهی قمشه‌ای اکتفا گردیده است.

منبع

[ویرایش]

نرم افزار جامع فقه اهل بیت، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.جعبه ابزار