قدامة بن مظعون جمحی قرشی

ذخیره مقاله با فرمت پی دی افقدامة بن مظعون جُمَحی قرشی، صحابه پیامبر اسلام و از مهاجران به حبشه بود که در جنگ بدر حضور داشت و والی بحرین گردید. او برادر عثمان بن مظعون بود و عمر بن خطاب بر او حد جاری کرد. وی سرانجام به سال ۳۶ هجری قمری درگذشت.


معرفی اجمالی

[ویرایش]

قدامة بن مظعون بن حبیب جُمَحی قرشی، از اصحابی بود که به حبشه هجرت کرد و در جنگ بدر و سایر جنگ‌ها در کنار پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) حضور داشت. او برادر عثمان بن مظعون و دایی عبدالله و حفصه، فرزندان عمر خطاب، هم‌چنین همسر صفیّه دختر خطاب (خواهر عمر) بود.

شرب خمر

[ویرایش]

پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) او را بر بحرین ولایت داد. بعدها عمر بن خطاب به سبب شرب خمر، او را عزل کرد و بر اساس شهادت ابوهریره و جارود عبدی (بزرگ بنی‌عبدالقیس) و همسر قدامه و نیز اقرار خود قدامه، او را حد زد. قدامه با طرح این آیه، سعی در پوشاندن گناه خود داشت: «لیس علی الذین آمنوا وعملوا الصالحات جناح فیما طعموا اذا ما اتقوا و آمنوا و عملوا الصالحات؛ بر آنان که ایمان آورده‌اند و کارهای شایسته کرده‌اند در آن‌چه خورده‌اند گناهی نیست، هرگاه پرهیزکاری کنند و ایمان بیاورند و به کارهای شایسته بپردازند».
عمر به او گفت: در تاویل اشتباه کردی، زیرا اگر تو تقوای الهی پیشه می‌کردی، از محارم او دوری می‌جستی، سپس بر او حد جاری کرد. قدامه تنها شرکت کننده در جنگ بدر بود که حدّ شرعی بر او جاری شد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مائده/سوره۵، آیه۹۳.    
۲. زرکلی، خیرالدین، الاعلام، ج۵، ص۱۹۱.    
۳. ابن عبدالبر، یوسف‌ بن‌ عبدالله، الاستیعاب فی معرفه الاصحاب،، ج۳، ص۱۲۷۷.    
۴. ابن حجر عسقلانی، احمد بن علی، الاصابه فی تمییز الصحابه، ج۵، ص۳۲۲.    
۵. بلاذری، احمد، فتوح البلدان، ج۱، ص۱۰۰.    
۶. ذهبی، محمد بن احمد، سیر اعلام النبلاء، ج۳، ص۱۰۵.    
۷. ابن اثیر، علی بن ابی‌الکرم، الکامل، ج۲، ص۵۶۹.    


منبع

[ویرایش]

عبدالسلام ترمانینی، رویدادهای تاریخ اسلام، ترجمه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ج۱، ص۱۶۵.

جعبه ابزار